Lva dine egne flotte mallehuler
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
johnnysen — 4. december 2011, 13:35
En Borehammer, jeg tror du løber sur i projektet med en alm boremaskine med hammer funktion.
Et 21 mm bor, skal jo passe til den malle du laver hulen til, i mit tilfælde er det til L46 og L134. Hulerne skal helst være, så snævre at de kun lige kan gå ind (hmmm ikke nogen frække associationer nu !!!)
et par høreværn, gerne med indbygget radio, så du kan høre p3 samtidig :-)
Et par beskyttelse briller, Jeg har mine egne med styrke i.
Og så er det eller bare med at komme igang med at bore, lad endelig være med at presse borehammeren for hårdt, men lad den arbejde sig ned i så går det meget nemmere. Tag bare en smøg, eller en svingom med konen mellem hver hul, så maskinen kan køle lidt ned.
Når du så har boret det du skal, kan du med fordel med en hammer og en mejsel, slå lidt af kanten væk ved hullet, det giver en mere naturligt useende hule indgang (jesper fra hyggefiskens ide, typisk at give gode ideer men lade mig lave arbejdet) hehe.
Nå men inden du slutter med det lidt støvede arbejde skal di lige have fat i en skruetrækkker til at få støvet ud af hullerne, det vil gerne pakke derinde så få renset skidtet godt ud.
Her ses den GLADE mallehulebygger
Nu er det tiden at få vasket og skyllet de fine mallehuler, i denne del af projektet, kan det være en fordel at få konen ud af huset da vi skal bruge nogle af hendes "rekvisitter"
Når de er vasket godt og grundigt skal de bare i baljen, her kan du se det færdige resultat, da jeg har en malle der "ligger" i en hule vil jeg ikke forstyre yderligere, men vente til næste gan jeg skal have ryddet op i akvariet så får de andre sten også huller.
Så kan du det, god fornøjelse
vh johnny
tramper — 4. december 2011, 13:41
*santa*
Jea — 4. december 2011, 18:18
johnnysen — 4. december 2011, 18:36
*santa*
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.