krabber i akvariet hvilke ? og med hvem?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Sus1 — 9. november 2011, 00:44

Hej allesammen 🙂 Super forum og super god kilde til viden det er i orden.

Jeg vil nu lave min første tråd da jeg er blevet lidt rusten i det efter børn job osv og min akvarie beholdning har reduceret sig til under 1000 L øv men sådan er det med plads osv.

Nå men nu tørre jeg øjnene og spørger dumt...hvad er det nu de hedder de der røde ferskvandskrabber og hvor hulen får jeg fat i dem henne ? Havde dem for 12 år siden og har totalt svedt ud hvor jeg fik dem og hvad de hed kan kun huske de var ustyrligt underholdende.

Marcel s — 9. november 2011, 01:11

Det er nok Rød Mangrovekrabbe du leder efter:

http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=15953

Det er en sjov og underholdende lille fætter. Man skal bare huske, at de skal ha' mulighed for at komme op af vandet.

Jeg kan ikke lige se, hvor i landet du bor, men jeg ved, hvor du kan få dem i Århus området.

Sus1 — 9. november 2011, 01:59

Hej Marcel s tak for svaret hm...mine var HELT røde havde 5 stk i postkasse rød med et snært af orange nogen steder de var på str. med én 2 kr.


De kunne godt finde på at nappe efter mindre fisk men de var som regel for hurtige, midstede ikke en eneste fisk til dem og de var meget røde....ikke kun på kløerne men nu jeg tænker over det døde de efter 1 års tid.

memorex182 — 9. november 2011, 02:56

Rød Mangrovekrabbe kræver jo der skal lidt salt i vandet.
men der er en krabbe der skal have en landel og en vandel og de er til ferskvand de hedder vampyrkrabber og det er arten der hedder Geosesarma sp der kan det og det er og de er meget flotte. og så er der os nogen der kan leve på land.

http://cichlidebaljen.weebly.com/geosesarma-sp-vampyr-krabbe.html

mallen.dk — 9. november 2011, 04:26

Geosesarma sp. findes i mange varianter, vampyr er blot en af dem, der findes også røde varianter.

Marcel s — 9. november 2011, 12:18

#3
Det skal lige siges at de varierer meget i farve. Dem jeg har nu er helt postkasserøde på forkroppen.

#4
Det er rigtigt at de godt kan li' salt i vandet. Det har mine også, men jeg har tidligere haft dem til at gå i helt rent ferskvand, og der trives de fint.

Sus1 — 11. november 2011, 21:27

uha det var godt nok nogle flotte nogen de der blå vampyrkrabber *santa* dem blir jeg da vist nød til at prøve krafter med.

Jeg kan huske dem jeg havde var ivrige akvarie bestigere og at jeg måtte samle dem op eftersom de kravlede ud af det lille hul der er i akvastabils heldækkende amature så i har nok ret i den også havde brug for noget "land"

Kan man nøjes med 5 cm fra toppen ? eller skal det være et dicideret krabbe akvarie med feks kun 50 % vandstand ? jeg tænker jo lidt den måske får en anden farve hvis den ligger for tæt på lyset ?

Bruger #381101 — 11. november 2011, 22:51

#7 Jeg ville lave et akvaterrarium til krabberne. Langt de fleste krabber der er i handlen er mangrovekrabber og opholder sig mere over vand end under.

Sus1 — 11. november 2011, 23:16

ok så skal jeg lige tænke lidt mere over det der med pladsen 😉 har jo kun gang i 3 baljer og ikke muglighed for flere lige pt *doh*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.