Hvor fint filter?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Burgurne — 5. november 2011, 00:31
I anden tråd har jeg fået at vide, at jeg nok ikke har et fint nok filter, så vil da gerne her hos teknikerne have et godt råd.
Et spandfilter EHEIM Proffessionel 3 nr 2071 med de filtermaterialer, som EHEIM medleverer, samt et "moving bed" (hjemmelavet) filter. Pytten er på 250L og der er ca 40 stk Garra Rufa (doktorfisk, der benyttes som sådan), vandet har aldrig været helt klart, på trods af Easy-Life og Tetra Crystalwater har været forsøgt. Der er ikke bundlag eller planter i akvariet, og jeg kæmper en kamp for at holde Nitritværdien acceptabel.
Pga denne benyttelse af pytten, så står akvariet direkte på gulvet, og EHEIM er så placeret ved siden af (og ikke UNDER akvariet, som EHEIM anbefaler), har det noget at sige?
Kan/bør/skal jeg have andet filtermateriale i end det eheim har medleveret? (blåt grovfilter, EHEIM substrat PRO, EHEIM MECHpro, hvid filtersvamp). Nogle siger, jeg skal rense filterne tiere end normalt, da det dels er meget aktive fisk, dels at jeg putter fødder i akvariet (doktoreffekten til psoreasis), dels at der ingen planter er, mens andre siger, at jeg endelig IKKE må rense filteret ret tit, men i stedet skal skifte mere vand, og gerne med demineraliseret vand, end ved et normalt akvarie. Hvem har ret?
Jeg har også fået at vide, at vandgennemstrømningen er alt for stor i dette EHEIM-filter til at en god bakteriekultur kan udvikle sig. Hvordan ændres dette? Kan jeg evt sætte en diode ind på 220V siden, så pumpen kun får 110V, og dermed kører på "½ kraft", eller er det bedre at klemme sugeslangen, så pumpen ikke kan få så meget vand igennem, selvom den jo må køre på fuld tryk. Andre ideer til at nedsætte effekten af pumpen?
Ben-p — 5. november 2011, 01:23
Bundlag giver betydelig overflade også så hvis du ikke har bundlag bør du kompensere med større filter kapacitet, specielt hvis du har et hårdt belastet akvarie (og det lyder det som om)
Dit eheim filter er beregnet til et "normalt belastet akvarie" mindre end 250liter, så mit umiddelbare forslag vil være at udvide din filter kapacitet. måske en spandpumpe mere, måske sætte en filterswap i den ene ende af akvariet som hmf filter.
du skal ikke begynde at drosle ned på dit nuværende filter, det er lavet til den gennemstrømning det har. desuden er jeg ikke sikker på hvordan det ville reagere på kun at få severet ensrettet strøm.
Du kan sagtens bruge andet filtermaterial i dit nuværende filter.. prøv evt filtervat i en periode hvis uklarheden i dit vand skyldes størrer partikler.
Fungere de doktorfisk ellers som anonceret for psoreasis?
huddikat — 5. november 2011, 01:51
Men hvis du bruger filtervat skal filteret renses noget oftere, men husk at lade svamp og substral være, da der er de gode bakterie.
Held og lykke med projektet.
*santa*😉
Burgurne — 5. november 2011, 01:56
Med filterswamp, mener du så evt et indvendigt filter? Sådan et fulgte der med akvariet, og det har jeg ikke tilsluttet, da jeg troede EHEIMfilteret var nok. Hvis indvendigt filter kan anvendes, bør jeg så benytte den "svamp" (har ikke et bedre ord for den/det der er i filteret) der er i det, eller bør jeg putte noget andet i filteret?
Uklarheden i vandet er (troede jeg) kalk, da vandet har et gråligt udseende, dvs ingen svævende partikler, men vandet er ikke desto mindre uklart. Lidt ligesom når man tapper varmt vand fra vandhavnen i et glas.
Kunne det være en (forsøgsvis) løsning at bruge 2-3 "plader" filtervat i stedet for det mekaniske i EHEIM filteret, nu da jeg har et "moving bed" filter ved siden af? Eller er decideret filtervat bedre?
Ben-p — 5. november 2011, 02:21
med filtersvamp mente jeg noget i stil med et hmf filter
http://www.swisstropicals.com/Web%20pictures%20600%20dpi/Poret/HMF%20overview%201.JPG
grundlæggende set laver man bare et aflukke i en ende eller hjørne af akvariet med et stor filtersvamps plade og sætter en pumpe til at pumpe vandet ud derfra så man får gennemstrømning og et stort filter volume for små penge.. specielt siden dit akvarie er bart i forvejen er det nemt for dig bare at smide en i som på det billede jeg linker. Og grunden til jeg forslår det er simpelthen for at kompensere for manglen på bundlag.
Et gråligt/mælkeagtigt udseende af vandet vil jeg normalt forbinde med en infusie opblomstring, men det ser man nu mest i nystartede akvariet.. og burde forsvinde når akvariet finder sin balance.
plader filtervat eller filtervat.. filtervat har den fordel at du selv bestemmer hvor tæt det skal pakkes.. just tættere jo bedre filtering men også mindre flow og hurtigere tilstopning. men hvis det ikke er partikler som er i dit vand ved jeg ikke om det kan betale sig..
Burgurne — 5. november 2011, 02:32
Det er efter ca 1½ måneds drift
Ben-p — 5. november 2011, 02:44
10nnitus — 5. november 2011, 06:09
Selv om den lige her og nu virker lidt voldsom til et 250L kan du også med fordel se på en 2080'er, gennemstrømningen er her som på de to andre udstyret med et justerbart flow så ydelsen kan ændres efter behov.
her er forøvrigt et godt tilbud på en 2080'er
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/market/show/?ID=66739
Ps.
Hvis du skulle få tanker på et bundlag, så er der et dejligt blødt kantet materiale kaldet "Riversand 1mm" som evt. kan erhverves feks. denne forhandler
http://akvarieudstyr.dk/Ferskvand/Dekoration/Grus/Akvariegrusriversand10kg
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.