Neonfisk og Kampfisk.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Hysted — 1. november 2011, 18:03

Hej i kloge mennesker;)
Kan jeg sætte neonfisk sammen med mine kampfisk?
Det går ikke så godt med gubbyer,dem bider han i.

TinneG — 1. november 2011, 18:21

Det tror jeg godt du kan. Det kommet lidt an på din Kampfisks temperament. Men alle dem jeg har haft, har godt kunne.

Sølz — 1. november 2011, 18:28

Hej Michael,

Prøv at læse artsbeskrivelsen for batta splendens/kampfiskhttp://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10898;)

Hysted — 1. november 2011, 18:42

Tak for den fine beskrivelse,Sølz;)

Dahl1 — 1. november 2011, 19:50

Jeg har også haft kampfisk til at gå med neon fisk, det gik helt fint. Tilgengæld kunne mine kampfisk ikke li´ min flotte Blue Moscow's store haler. Derefter valgte jeg at sælge mine kampfisk og beholde mine Blue Moscow, så store haler kan de ikke stå for.

alex4604 — 1. november 2011, 20:05

jeg tror som nr et at det afhænger meget af fiskens temperement men også af neon fiskenes størelse jeg kender en der havde dem sammen og efter et par dage var de væk 🙂

Sølz — 1. november 2011, 21:03

#4
😉🙂

Hysted — 1. november 2011, 21:09

Temperementet fejler vist ikke noget,den har dræbt to gubbyer nu,så det er slut med at få flere af dem i.
Jeg synes kampfisk er vild flotte,så jeg vil gerne beholde ham.Han hedder iøvrigt Verner.He he

Sølz — 1. november 2011, 23:10

Det var dog et herligt navn til en kampfisk. Hvorfor mon vi er så mange, der netop giver kampfisk navne - de fleste giver vel ikke så mange andre fisk et kaldenavn - eller?????😉🙂

Frk.Lilla — 1. november 2011, 23:27

Du burde uden problemer kunne holde kampfisk sammen med neonfisk, men regn med at de angriber alle fisk med store haler.

Og Sølz, vi giver kampfisk navne, fordi de modsat mange andre fisk har personlighed. Hos os er Silke fx en flot hvid hun, som bliver håndfodret, Basse er en fed unge, Pink er selvfølgelig en pink hun, og Tordenskjold er underlig nok en luddoven han, mens Dragon er en flot lettere aggressiv halfmoon dragon osv.

Kun én af mallerne har fået et navn. Han hedder Gigamallen.

Frk.Lilla — 1. november 2011, 23:27

flsuw — 1. november 2011, 23:54

#10 kan bare ikke lade være med at skriver vores navnepåfund til vores malle, Bertha 😉

Sølz — 2. november 2011, 06:54

#12,

😉🙂🙂

Hysted — 2. november 2011, 09:16

#12
Herligt navn;)
Jeg har to maller,måske de skal hedde Prop og Berta.He he

mr swinger — 2. november 2011, 12:06

du kan godt sætte alm,rød eller sort neon sammen med en kampfisk han, men du skal bare huske på som de andre skriver at nogen kampfisk har mere Temperement.

godt mine kampfisk ikke har navne, så blive det for personligt, den dag de går hen og døder.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.