grolux eller ej
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
hoppsa — 18. oktober 2011, 18:47
Lyngs — 18. oktober 2011, 18:53
Kig lidt i nogle af de andre tråde om valg af rør.😉
bfl — 18. oktober 2011, 18:54
bfl — 18. oktober 2011, 18:56
Nu var spørgsmålet om der skulle vælges grolux eller et alm rør og ikke om det var godt eller ej...😉
hoppsa — 18. oktober 2011, 19:19
Lyngs — 18. oktober 2011, 19:25
Nu var spørgsmålet om der skulle vælges grolux eller et alm rør og ikke om det var godt eller ej...😉[/citat]
Du mener du hjælper mere ved at besvare spørgsmålet med et spørgsmål?*blink*
Der bliver spurgt hvad vi syntes. Grolux er opreklameret, dyrt og dårligere end standard Osram/Philips rør. Hvilket Osram/Philips rør der skal vælges er en individuel afvejning som der er overflod af god viden om i adskillige ret nye tråde.
Lyngs — 18. oktober 2011, 19:26
Er det T8 eller T5?
Hvilken størrelse/Watt skal du bruge?
hoppsa — 18. oktober 2011, 19:51
USB_akvariegødning — 18. oktober 2011, 20:09
hoppsa — 18. oktober 2011, 20:30
JGL — 18. oktober 2011, 20:37
-Så ja du skal køre med dit grolux til du kan få sat 1 rør mere i.
Om som nogle skriver at grolux er dårligere end osram / phillips passer overhovedet ikke.
Det kommer fuldstændig an på til hvilket formål.
Er ikke selv ekspert i området, men har læst en del af de tråde der bliver refereret til og det er mere end komplekst at forstå det hele!
Grolux er fremstillet til planter, men dets kelvin ligger på 8.5k kelvin, og aquastars 10k .
Du vil gerne ned i et rør med ca. 3k kelvin og et omkring 6.5k (tror jeg nok) pga det røde lys og for ens egne øjnes skyld.
grolux rammer både rødt og blåt og lidt grønt, så er for sin vis et okay rør, men det er dyrt og dets levetid er væsentligt kortere end osram / phillips.
Hvis du gerne vil have klasse rør kører du med Giesemans midday og JBL Solar Ultra Tropic.
evt. kunne se sådan ud med 4rør.
Osram 827
osram 865
JBL Solar Ultra Tropic
Gieseman midday
2rør
JBL Solar Ultra Tropic
Gieseman midday
Discount setup.
Osram 827
osram 865
hoppsa — 18. oktober 2011, 20:51
USB_akvariegødning — 18. oktober 2011, 21:51
derfor er det ikke muligt at anbefale et ud af de to rør, da vi kun er oplyst om hvad det ene rør er..
Grolux har et ekstremt dårligt output for dybere akvarier og der er det utilstrækkeligt og det er målt til at brænde ud et sted mellem 46 måneder, der dur røret ikke mere til planter..
De andre rør som giesemann og jbl solar.. og flere andre dyre akvarierør ligger i 9xx kategorien altså rør med femlags fosfor hvilket også gør at disse rør ikke afgiver nær så mange lumen som 8xx rørene med 3-lags fosfor gør..
så kan rørene være nok så gode, men de sender ikke samme mængde lys så langt ned i vandet som de rør med 3-lags fosfor og det er vigtigt især for de små lave planter..
Men man har lov at nære preferencer, men det gør altså ikke rørene bedre..
Lyngs — 18. oktober 2011, 22:02
-Så ja du skal køre med dit grolux til du kan få sat 1 rør mere i.
Om som nogle skriver at grolux er dårligere end osram / phillips passer overhovedet ikke.
Det kommer fuldstændig an på til hvilket formål.
Er ikke selv ekspert i området, men har læst en del af de tråde der bliver refereret til og det er mere end komplekst at forstå det hele!
Grolux er fremstillet til planter, men dets kelvin ligger på 8.5k kelvin, og aquastars 10k .
Du vil gerne ned i et rør med ca. 3k kelvin og et omkring 6.5k (tror jeg nok) pga det røde lys og for ens egne øjnes skyld.
grolux rammer både rødt og blåt og lidt grønt, så er for sin vis et okay rør, men det er dyrt og dets levetid er væsentligt kortere end osram / phillips. .[/citat]
Her er lige nogle FACTS:
Grolux spektre:
Osram High Output 827/865
Osrams 827 (2700k) har langt kraftigere rødt lys end Grolux og 865'eren som er normalt dagslys (6500K) har også.
Osram HO har ca. 1/3 til 1/2 gange mere lysstyrke (lumen) end Grolux.
Efter omkring 4000 timer mister Grolux lysstyrke, mens Osram HO holder op mod 20000.
Det er disse FACTS der gør at jeg siger "Grolux er et elendigt rør!".
Alt det jeg lige remser op her, står i mere end en ikke over en uge gamle tråde.😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.