Hvad skal jeg vælge?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tanja9220 — 18. oktober 2011, 15:50

Hej.

Jeg har lige fået mit første akvarium. et 54 liters.
Jeg gik i Plantorama i går og købte bundsten (sorte), planter (4, to høje og to små, har ingen anelse om hvad de hedder) og noget bakteriekultur, som var nødvendigt.

Akvariet skal jo stå i en uges tid, og nu er jeg så ved at finde ud af hvilke fisk der skal deri, men er meget i tvivl. Personligt vil jeg gerne have så meget farve og spil i akvariet som muligt, men det skal også være fisk som kan bo i et så lille akvarie, da jeg ønsker de bedste forhold for dem som muligt.
Jeg vil gerne have fisk der kan formere sig, men ikke i så stor stil som f.eks. guppier. og der skal jo selvfølgelig også være nogle maller af en art, der kan rydde lidt op.

Hvad vil i foreslå, af farverige fisk, der kan gå i et 54 liters akvarium, som er nemt for en nybegynder?

Tanja

elmgren — 18. oktober 2011, 16:13

Jeg har en 54l balje med Guppy, Sort Molly og Neonfisk. Der er masser af spræl og farver. De yngler selvfølgelig tit, men det er intet problem for en stor del af ynglen bliver spist af de andre beboere, hvilket giver dem et sundt proteintilskud.

Med meget yngel har du også den fordel at du kan aflive de fisk der får kedelige farver, og lade de flotteste vokse op. (selvom det er lidt Hitler-agtigt) *blink*

Tanja9220 — 18. oktober 2011, 16:42

Ok, havde faktisk forstået det sådan, at ynglen slet ikke var til at holde nede, men det lyder det egentlig nok til på det du skriver. *skeptisk*

Hvor mange startede du med af hver? og har du ingen maller, eller andre der kan gøre lidt rent?

Hvor tit skifter du vand i dit 54 liters?

Nogle med andre ideer til nybegynderen?

kasp7552 — 19. oktober 2011, 00:43

start med:
3 maller, 3 rejer, så 5-6 neon fisk og nogle platyer.

😀

Lars H Pedersen — 19. oktober 2011, 00:46

at starte med neon fisk er ikke noget særligt godt råd, da den er noget sart overfor vandkvalitet, og 5-6 er næppe en stime, som det bør være med denne art.

maller rydder ikke op,,det de spiser kommer også ud igen 😉

Tanja9220 — 19. oktober 2011, 11:33

ok. hmm. men hvilke fisk ville så være gode for mig som nybegynder? jeg er meget åben for forslag

er guppyer stadig en god ide, og hvad med rejer, synes de er søde? er det fisk der kan trives i et 54 liters?

Dav — 19. oktober 2011, 11:39

Man kan få pink zebrafisk. Så er der da knald på farverne, og fiskene er lette at holde...

http://www.guloggratis.dk/dyr/akvariefisk/fisk/anden/annonce/12559227?bigimages=1#images

Tanja9220 — 19. oktober 2011, 11:58

Har nok en lille svaghed overfor de zebrafisk, de er sindsygt flotte.

kan zebrafisk og guppyer gå sammen? hvor mange skal jeg ha' af hver ca.? kan de gå sammen med nogle få rejer eller maller (bunddyr generelt)?

Bruger #381101 — 16. november 2011, 00:36

[citat]Man kan få pink zebrafisk. Så er der da knald på farverne, og fiskene er lette at holde...[/citat]
Pink zebrafisk er bare ulovlige at importerer til EU da de er genmodificeret.

10nnitus — 16. november 2011, 03:55

" Tanja9220

Hyphessobrycon amandae Tetra, er en lille smuk fisk, der ville gøre sig godt i et velplantet 54L feks. en flok på 8 stk.
måske sammen nogle små sugemaller, eks. Erethistes jerdoni 4 stk.
Og evt. nogle små caridina rejer

Mulige og livlige er også Otocinclus affinis "sugemalle" og Corydoras habrosus "pansermalle"

Der er kun en ting, pas på med at overfylde akvariet med for mange fisk i forhold til plantemassen,
heller nogle få individer og et akvarie i balance end omvendt for så er det kun op af bakke.

Dav — 16. november 2011, 10:48

#9
Ja de er krydsede/genmodificerede/farvede som masser af andre fisk som alle electric blue, de fleste discus, flowerhorn, papegøjecichlider, guppyer, sværddragere, platyer, scalarer, slørhale-varianter af mange fisk osv osv osv...

Det er muligt at de er ulovlige at importere..??, men jeg har nu alligevel set dem hos flere af de danske importører.

Det er vel en smagssag om man vil have sådanne kultur-fisk.

Personligt mener jeg, at det ikke er værre end at købe vildtfangede fisk, der er truede arter...

Jeg holder mig helst til naturlige fisk, men har da også Electric Blue Jack Dempsey og platyer til foder-fisk...

KimJ — 16. november 2011, 11:07

Hvis man søre i udenlandske fora, ser man at der er en del diskussion om hvorvidt de pink zebrafisk vi ser i forretningerne er de "ægte" genmodificerede GloFish, eller bare farvede efterligninger.

Hvad enten det er det ene eller det andet, vil jeg mene at der er god grund til at vælge noget mindre usikkert.

Kan man klare sig med lidt mindre knald på farverne, kunne en lille stime Danio kyathit måske være sagen? Jeg har selv anskaffet nogle, sådan lidt for sjov, men er virkelig blevet glad for dem. De er helt igennem naturlige!

Hoejrup — 16. november 2011, 11:22

Purpur barber synes jeg også er flotte! en lille flok af dem kunne også være en mulighed...

Thomas

Bruger #381101 — 16. november 2011, 12:57

[citat]Det er muligt at de er ulovlige at importere..??, men jeg har nu alligevel set dem hos flere af de danske importører.[/citat]
De ER ulovlige at importerer. Jeg har personligt selv hørt det fra en fiskeimportør i Danmark. Han havde bestilt nogen hjem og han ringede og spurgte om vi ville købe dem, vi måtte bare ikke sige hvor vi havde fået dem fra hvis der var nogen der spurgte.

Dav — 16. november 2011, 13:33

Okay... Jeg kan så sige at jeg har set dem "with my own eyes" hos en unavngiven.....

Men om de er dansk-opdrættede............. 😉 ved jeg ikke 😎

Bruger #381101 — 16. november 2011, 14:20

#15 Jeg ved godt de bliver importeret, for jeg har selv set dem i flere forretninger. Men derfor er de stadig ulovlige at importerer.

toffemis — 16. november 2011, 16:42

danio margaritatus er en rød stimefisk (jeg kan dog ikke lige på siddende fod huske hvor mange liter de anbefales)

jeg vil anbefale dig at anskaffe 10 rejer til at starte med og se på dem en måneds tid - jeg har selv en portion i mit 128L og synes de er lige så sjove at sidde og kigge på som fiskene i mit 60L
grunden til dette er at både neon og guppy har det bedst hvis de kommer i et akvarie der har kørt længere end 1 uge, da de kan være sarte over for nystartede akvarier.

jeg har selv pansermaller i mit 60L hvilket jeg er ked af, fordi de hvirvler en del op i det snavs der ligger på bunden og så har jeg grus-sten i på va 5-8 mm og det er alt for groft for deres skægtråde... de har behov for noget mere sand-agtigt

og så vile 4-5 planter mere ikke gøre noget 🙂 jeg er sikker på dine fisk også vil sæte pris på flere gemme steder 🙂
Jeg havde selv 6 planter i mit 60L til at starte med og ligeledes i mit nedlagte 60L. da jeg nedlagde mit ene 60L satte jeg alle planterne over i det samme akvarie, det blev langt pænere at se på. og planterne hjælper med til at få nitrit indholdet ned.

når der var gået en måned ville jeg gå ud og købe 2 han guppy'er og 4-5 hunner (hvis det er gupyer du vil have)
og efter et par uger ville jeg selv gå ud og finde neon (hvs det er neon du vil have)

selv er jeg utoligt glad for vores lyrehale mollyer og vores platy.
når mine børn får deres eget akvarie vil jeg prøve at overtale dem til noget platymix


på www.neonfisken.dk kan du finde idéer til hvilke fiske sammensætninger man kan have i forkellige str. akvarier....

men jeg ville selv vælge pansermallerne fra og finde nogle flotte rejer. RCS er flot på de sorte sten.


mvh. Toffemis

jacob — 16. november 2011, 16:50

#10 Hara jerdoni er ikke nogen sugemalle, men derimod fra familien Sisoridae

10nnitus — 16. november 2011, 17:23

# 18
Erethistes jerdoni var min mening, sad i mine egne tanker, så der røg lige et par tastefejl med i skyndingen, er rettet.*rødmer*

jacob — 16. november 2011, 17:33

Det er nu heller ikke en sugemalle.....

10nnitus — 16. november 2011, 17:38

http://www.akvarieviden.dk/fisk/Erethistes_jerdoni-2859
Næ det kan jeg da godt se nu, skal lige have reguleret min opfattelse, havde ellers fået forståelsen da jeg så dem hos Neonfisken

raller567 — 16. november 2011, 17:43

Rødnæser er også gode

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.