Fluval Edge - Opgradering
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nice2one — 1. oktober 2011, 21:17
Er der nogen som kan fortælle mig hvordan låget skal vende? jeg købte nemlig akvariet brugt og fik ingen instruktionsbog med!! Men jeg har derfor aldrig vidst hvor disse plastic-finner skal sidde ? og jeg syntes ikke der er forskel på om jeg vender den ene vej eller den anden?
Så hvad siger i? 😎
1. Over filteret?
2. Over akvariet(altså væk fra filteret)
PFT Nice2one - Ken
JGL — 1. oktober 2011, 22:46
Hvad vil du ændre ?
Kan foreslå Fluvals Led lamper istedet. giver godt nok ikke varmen fra halogen'en. men da lidt mere lys.
Lad være med at køre 20ws halogener, så brænder du adapteren af på en lille time.
det burde være muligt at bruge en større adapter og køre 2x20w's istedet. så rammer man også plantekrav. 2x10 er lidt under minimum 🙁 Kører det pt til mine Deep blue tiger oe
Mattsson — 2. oktober 2011, 00:41
Casper T. — 3. oktober 2011, 10:34
http://www.energilys.dk/Kategori/MR11-GU40-LED-Paerer/Produkt/MR11-12x-SMD-Varm-hvid-AC-DC12V
Det giver lidt mere lys i akvariet, både pågrund af at de lidt kraftigere og spredningen er bedre den standard halogenerne. De lyser stadig gult. Strømbesparelsen er også til at tage og føle på, bogstaveligt. Min strømforsyning er næsten kold efter jeg satte disse i.
Twinca — 16. oktober 2011, 00:05
mht lys, ville jeg overveje alt andet 🙂
En e27 fatning, ledning med kontakt på, en diode pære, 2 strips så pæren kan spændes fast i spidsen af den holder til dine spots, hvis det er "cool white" dioder får du det fedeste lys. har selv lavet det samme fandt det på et engelsk fluval edge forum og ser virkelig godt ud. har lige bestilt ny pære da jeg selvfølgelig fik glemt den gamle pære, i min gamle lejlighed (er lige flyttet d.1/10-11) men så snart jeg får det lavet igen og hvis jeg husker det kan jeg godt uploade et billede eller 2.
mit største problem er faktisk at med det standard lys får jeg alger konstant. :S
Twinca
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.