Kribesis sygdomme
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
c.kyhl — 12. september 2011, 17:53
Jeg er i den uheldige situation af min super flotte Kribesis hun er blevet syg. Hendes ene øje er hævet en del op og der er begyndt at komme et lille sår. Jeg har haft en for et stykke tid siden med samme problem som desværre døde.
Jeg har læst i en gammel debat herinde om en som havde et lignende problem. Han fik anbefalet at bruge Furanol, men hvor hulen kan man få det henne? De butikker jeg har her hvor jeg bor bl.a. Bonnie har aldrig hørt om Furanol. Kan det evt. købes på nettet?
Er der andre som har haft samme problem? En fra Bonnie Dyrcenter fortalte at han tror det er en form for orm som angriber øjet og han mener desværre ikke der er noget jeg kan gøre 🙁
Her er et billede af min gamle hun som havde samme sygdom. Hende jeg har nu ser ikke ligeså voldsom ud og har ikke det store hvide sår som hende på billedet.
Håber nogen kan hjælpe mig
Hilsen Charlotte
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.