Sump/biofiter
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
flsuw — 10. september 2011, 00:33
Jeg har gået med nogen tanker omkring anskaffelse/home make, af en sump til mit 250 liters akvarium. Synes det kunne være rigtigt smart, at alt ens teknik m.m kunne bruges i selve sumpen. Mit problem er bare, at jeg er ganske ny på området, og ved ikke lige hvordan man forbinder selve sumpen til akvariet.
1. strømsvigt, bliver der oversvømmelse?
2. Hvordan samler man sumpen med akvarium.
3. 1, 2,3, 4 og 6 forstår jeg ikke, med opbygning og sammensætning af udstyr
Håber at der er nogen der har en godt beskrivelse af deres sump og måske med deres opbygning/beskrivelse?
chris2500dk — 10. september 2011, 08:47
2) På tegningen er vist en overløbskasse som man sætter ned over siden på akvariet og forbinder til sumpen med slanger. Det er den nemmeste løsning, men ellers er den "normale" løsning at der bores huller i bunden af akvariet og isættes en plade til at fungere som overløb.
3) Det angiver forskellige dele af overløbskassen som f.eks. her http://www.dyreudstyr.dk/Saltvand/Filtersystemer/BygSelvFiltersystem/Tunzeoverl%C3%B8bskasseOverflowBox10742
Røret går ud over kanten på akvariet og pga "forbundne kars princip" vil vandstanden i kassen 3 være den sammen som vandstanden i akvariet. Når så du fylder vand i akvariet via returpumpen 9 stiger vandstanden i akvariet og dermed i overløbskassen hvorfor det løber retur til sumpen.
flsuw — 10. september 2011, 16:49
Angående overløbskasse, er det ikke muligt at man selv kan bygge en frem for at skulle købe det færdigt? Er der nogen der har erfaring på dette område, og evt. hvordan.
Det ville bare være super 😛
KimJ — 10. september 2011, 17:12
Overflow-boxen fra Tunze er god nok, men mere følsom overfor tilstoppelse.
Hvis man vil lave en lignende box selv, skal man have helt styr på dimensioner i forhold til gennemløb, hvis man vil være sikker på ikke at få vand på gulvet...
Det oplagte sted at søge info om sumpe og overløb, er saltvandsrelaterede sider og artikler, da teknikken er betydelig mere udbredt blandt saltvandsakvarister end ferskvandsakvarister.
flsuw — 10. september 2011, 22:04
Men ikke noget med vand ved siden af….er prøvet *uhh*
flsuw — 10. september 2011, 22:43
Takker 😉
KimJ — 10. september 2011, 22:48
http://www.kim-jakobsen.dk/articles.htm
flsuw — 10. september 2011, 22:51
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.