Jeg kan ikke finde det

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kirsten Lisbeth — 1. september 2011, 20:35

Nu orker jeg ikke at lede mere 🙁
Forleden var der én som viste sit meget flotte 54 l akvarie ( måske lidt større). Det havde en helt flot, tæt beplantning. Jeg ville vise det til datteren min, som jo har startet et 54 liters op ......
Men kan jeg finde det ...... nope ..... *rødmer* måske en af jer kan give et hint hvor jeg skal lede ......

jacob — 1. september 2011, 20:39

Det ville være naturligt om tråden er placeret her http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/?ID=192

cpg — 1. september 2011, 23:26

Absolut off-topic, men Jacob hvad med at du fandt den tråd istedet for at irettesætte. Nu har jeg i 2 tråde set dig brokke over at de er blevet placeret forkert. Hvad med bare at flytte dem, og så undlade dine kommentarer.

JohnnyNr5 — 2. september 2011, 02:12

CPG: Du skal nok lige ha' pudset læsebrillerne engang. Jacob henviser spørgeren til den forumkategori der huser folks akvarier, og det er indlysende nok at regne som hjælp til selvhjælp, idet det akvarium der spørges efter må forventes at kunne findes der.

Der ud over: Siden en admins arbejdsbyrde er afhængig af i hvor høj grad brugerne er i stand til selv at følge sidens regler, ser jeg absolut intet galt i at påpege at trådene skal placeres korrekt. Din irettesættelse af Jacob svarer til at du inderst inde ser ham og hans som servicepersonel, der skal ha' besværet med brugerne der ikke selv kan finde rundt i tingene. Shit ain't so.


On topic: Har ingen anelse om hvilket akvarium du eftersøger Kirsten, men kig i det link Jacob har smidt. Det skulle dælme gerne være placeret der 🙂

flsuw — 2. september 2011, 06:49

#1 ved ikke om det er denne bruger du søger http://akvariesiden.akvariefisk.dk/user/show/?UserID=8033 😉

Kirsten Lisbeth — 2. september 2011, 07:57

Tja .... skulle selvfølgelig have læst reglerne nøje omkring placering af spørgsmål 🙁 Beklager MEGET at det har været til besvær at jeg spurgte.
Selvfølgelig har jeg gennemlæst "Mit akvarium" , "Dekoration" og hvad jeg ellers synes det kunne ligge i.
SÅ det er IKKE Jacobs link.
#5 heller ikke dit link ..... selvom det er et fint akvarie 🙂

Jeg lagde spørgsmålet i "nybegynder" efter nøje overvejelse, da jeg tænkte at det kunne være det var mig der var "nybegynder" siden jeg ikke kunne finde det ..... og da jeg synes søgefunktionen herinde ikke er det mest optimale jeg har oplevet .....

Hvis der nu skulle være en anden bruger, som kan huske sit svar, var der en som kommenterede til eftersøgte akvarium: "Er imponeret over hvor meget I kan få ud af jeres 54 liters akvarier" .... elller tæt på den formulering ....

Ellers må jeg bare støve "hjernebillederne" af .... og prøve mig frem med beplantning af datterens akvarie 😀

jacob — 2. september 2011, 08:14

#4 Lige præcis, jeg kunne ikke have skrevet det bedre selv 🙂

Før i tiden flyttede jeg bare trådene, nu skriver jeg ofte en kommentar om hvorfor de er placeret forkert. Meningen er selvfølgelig at færre tråde i fremtiden skal flyttes. Og at jeg dermed kan kan bruge tiden på noget andet 🙂

Mine kommentarer skal ikke opfattes som brok, men skulle forhåbenligt bare gerne være en hjælp 🙂 Som eksempel så er langt hovedparten at trådene i "Andre fisk" placeret forkert, så derfor vil det da vel hjælpe at jeg skriver en kommentar om hvorfor en tråd er flyttet fra denne kategori ?

#6 Det er da ikke til besvær at du spørger ! Jeg linkede blot til kategorien "Mit akvarie" da tråden jo kunne være placeret her. Jeg læser kun sjældent trådene her, og kunne derfor ikke komme med et mere specifikt link. Håber du finder tråden igen 🙂

toffemis — 2. september 2011, 08:21

hej Kirsten 🙂

kan du huske noget andet om hvad der evt. stod i den tråd du fandt billederne i?
måske det kan genopfriske nogens hukommelse, jeg kender godt det med hvor irriterende det er når man ike kan finde dét der var der lige før 😀 (derfor har jeg ne mappe på skrivebordet hvor jeg liger mærkelige billeder ind, jeg MÅSKE kan få brug for senere - den er snart godt proppet med billeder af diverse akvarier) LOL

JohnnyNr5 — 2. september 2011, 10:23

#6 Hvorfra kom ideen om at du er til besvær fordi du spørger? Det har absolut ingen udtalt eller hentydet til. Jeg tror at du roder rundt i enten samme misforståelse som CPG er ude i omkring Jacobs kommentar, eller nr to del af CPG's brok, der går på at Jacob, når han ser forkert placerede tråde, både kommenterer på det og flytter dem. Hvordan det så end hænger sammen: Prøv lige at læse igen. Folk prøver blot at hjælpe dig.

Jeg forsøgte mig med en søgning på den sætning du taler om, og fandt flg:

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=327912 Sætningen er ikke helt magen til, men tæt nok på. "Forleden" hører tråden ikke just under, men jeg kan ikke finde andre hits på noget i stil med den sætning. Hvis ikke det gi'r bid, må du se om ikke du kan huske mere fra tråden.


#7 Er selv forhenværende admin på et af de større ungdomssites (er ikke selv ung, blev shanghaiet til det), så jeg fatter jo udmærket hvad du har gang i 😉 Desværre forstår jeg også udmærket at man tit bli'r misforstået, basalt set fordi folk generelt reagerer negativt på hvad de opfatter som en autoritetsfigur.


#8 *host* samme her.. En fin mappe på skrivebordet kombineret med en bogmærkemappe der efterhånden er vokset til en ganske betragtelig størrelse *rødmer*

Kirsten Lisbeth — 2. september 2011, 13:05

# 9
Tak for hjælpen .... var dog ikke det ..... men det kan sagtens bruges som inspiration.
Hvordan gemmer du billeder herfra ?
Mvh
Kirsten

milang — 2. september 2011, 13:20

#10 hvis du skal gemme billeder, så højreklip på dem og brug "gem billede som..."

En anden god gang så tryk på "tilføj til favoritdebatter", så kan du altid vende tilbage til en tråd, uanset om den er røget ud af forsiden;)

ang. spørgsmålet i #1, så har jeg desværre ingen bud:(

JohnnyNr5 — 2. september 2011, 14:15

#10 Det har #11 så i mellemtiden svaret på 🙂

Kan du ikke komme på mere om den tråd du søger? Hvilke fisk, specielle panter, hvad som helst der kan pynte på en søgning.

Kirsten Lisbeth — 2. september 2011, 14:41

#12
he he .... det er jo liiige det som er problemet. Lagde kun mærke til hvor flot et lille akvarium kan laves 😀
#11 tak for det .....

jacob — 2. september 2011, 14:49

Måske denne tråd http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1318113

Kirsten Lisbeth — 2. september 2011, 15:14

# 14 JA juhu ..... du er da en snuskebasse .... 😀:D

mairo — 2. september 2011, 15:20

jeg bruger nogle gange listen over bruger akvarier som inspiration, alle dem med små firkanter ud for er der billeder af, og så kan man søge på lige netop den str. akvarie man selv har
http://www.akvariefisk.dk/akvarier/?search=true&freetext=&min=54&max=54&kategori=0&submit=S%C3%B8g%21
venligst
Maiken

Kirsten Lisbeth — 2. september 2011, 15:28

#16
Du kan også vælge at få vist "bruger akvarier" som galleri, synes jeg er meget nemmere. Har dog ikke været dem alle igennem endnu 😉
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/akvarier/galleri/

Mvh
Kirsten

mairo — 2. september 2011, 15:32

jep det er nemlig smart 🙂 jeg har heller ikke være alle igennem, men der er mange fine 🙂

der er også en side der hedder rate my fish tank http://www.ratemyfishtank.com/ den er super når man lige finder ud af at sortere i søgningerne
venligst
maiken

Kirsten Lisbeth — 2. september 2011, 15:35

Den må jeg lige kigge nærmere på ..... 🙂 Man kan jo blive ved ..... 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.