Woha osmose anlæg?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
silasus — 29. august 2011, 21:15
i kan se et billede her
http://www.woha-aquarien.de/grobritannien-uk/printable/woha-zubehoer/woha-umkehrosmose-anlagen/index.php
anlægget er det der hedder woha uo-90
jeg kan også godt tage nogle bedre billeder til jer hvis det er ...
Tak for hjælpen.
Silas
Svend Erik — 29. august 2011, 22:02
Så er der 2 udgange, en til spildevand og en til det bløde. På spildevand ud burde der være en regulator så man kan justere mængden af spild, som er afhængig af hvor hårdt vandet er, jo hårdere jo mere spild, men regn med 60-70% spild
cpg — 29. august 2011, 22:05
Du skriver at du har købt det brugt, men er du så helt sikker på at det overhovedet duer mere?
En osmose membran må under ingen omstændigheder blive tør, for så er den død.
Hvis vandtrykket ikke er højt nok, kan man købe en trykpumpe som hæver trykket på det vand som løber ind i osmoseanlægget.
Så det yder noget når det optimale for anlægget.
Desværre er sådan en pumpe ikke gratis, regn med omkring 600 - 800 kroner
cpg — 29. august 2011, 22:14
men den skyllehane som kan sidde på slangen til spildvand, er kun til at skylle filteret igennem, men det regulere intet andet end åben eller lukket
silasus — 29. august 2011, 22:34
cpg — 29. august 2011, 22:36
Og især hvis trykket i vandrørene er for lavt.
silasus — 29. august 2011, 22:46
cpg — 30. august 2011, 01:34
Selvfølgeligt skal der være fuldt åbent for vandhanen.
Hjælper det ikke på sagen, så er der 2 ting du kan gøre.
1. Tag anlægget under armen, og find en anden i området som har osmoseanlæg, Så prøv at montere det hos vedkommende.
(der må så formodes at være tryk nok til at anlægget kan køre.
2. Som måske er bedre end 1. Få en med et fungerende anlæg til at besøge dig, og se om vedkommendes anlæg fungerer hos dig.
Ellers er det bare at enten returnere anlægget til sælger, eller købe en ny menbran og sediment filter
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.