grus, sand eller begge dele ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

justme — 13. august 2011, 16:14

Hej . 🙂

Vi har nu fået vores nye juwel akvarium hjem og stå og har fået købt en polystyrenplade( det var vist det den hed).

Nu er mit spørgmål ang. sand / grus ..... vi har jo bestemt at vi vil have cichlider.

Vi har også bestemt at holde vores bund lys og så baggrunden mørk.

Men hvilket slags grus skal man vælge og kan man evt kombinere noget fint sand i forgrunden og lidt grovere bagtil i akvariet ??

Hilsen fra Randi

jannebabe — 13. august 2011, 16:23

cichlider vil have sand, de bruger det til at "bade" i, og de graver meget, så grus kan skade dem hvis det er for groft eller skarpt.

Blande sand og grus, det hele vil blive blandet sammen i løbet af en rum tid.

p4350 — 13. august 2011, 17:24

da jeg havde mit 325 oppe og køre, brugte jeg cichlidesand blandet med Kvartssand 0,5 - 2,0 mm (cirka 50/50 og godt rørt sammen) og det fungerede rigtig godt.. Personligt er jeg ikke til grus, og heller ikke til at komme to slags bund i, hvis det ikke er blandet sammen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.