næste gang tjekker jeg prisen på nettet først...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Willed — 8. august 2011, 17:29
silenthilldk — 8. august 2011, 17:34
jannebabe — 8. august 2011, 17:34
Splynk — 8. august 2011, 17:37
Willed — 8. august 2011, 17:44
#4 nej det var kun 60kr 😉 og det går vel i teorien næsten lige op med div udgifter på transport af den ene eller anden art til en fysisk butik...
Bruger #936237 — 8. august 2011, 17:44
+ transport a 3,50 FDM-kroner/km.
Men til alle: lad nu være at gå ned i butikken se udvalget, få råd og vejledning og så gå hjem og købe på internettet.
johnny9900 — 8. august 2011, 17:51
En anden ting jeg også er forsigtig med er at købe foder på nettet,købte sidste år 2 liter af forsk. tørfoder og det kom hjem i poser med selvskrevne dato stempler på,udover det købte jeg snegle samme sted fra der var puttet ned i en foderdåse af samme mærke jeg havde købt af med en datomærkning der sagde den var udgået med 13 måneder..*skeptisk*
johnny9900 — 8. august 2011, 17:52
flsuw — 8. august 2011, 17:55
jeg har selv prøvet det selvsammme 🙁 fisk købes hos den lokale eller omegn og resten via nettet.
Jenner — 8. august 2011, 18:01
Smedegaard — 8. august 2011, 18:14
Willed — 8. august 2011, 18:22
Jeg var også rigtig tilfreds med servicen og de ansattes kompetence da jeg desværre normalt ikke har bil og derfor må nøjes med en af de større kæder af dyrehandler der ikke har særlig meget forstand på fisk og især deres trivsel...
Men nu er det sådan at jeg er studerende så alt hvad der er at spare er virkelig en hjælp.
Jeg ville dog aldrig have det godt med at gå i den fysiske butik kun for at få råd og så købe tingene andre steder.
Splynk — 8. august 2011, 18:26
MEN,, det er kun fordi priserne ganske simpelt er for ublu,
det er sikkert fint for "hr. og fru Jensen" men for folk med mere end en "54 L balje", så skal der budgetteres for at det løber rundt, så det stadig er sjovt.
gætter på at det for mig ville være en merudgift på 5-6.000 kr årligt at være støtte pædagog *rødmer*
jeg vil simpelthen ikke giver det dobbelte for samme vare, bare for at støtte den lokale biks, når jeg ved jeg kan få det samme bragt til døren for det halve,
vi lever i et konkurrence samfund, vil man være med hvor det sker, skal prisene tiltrække kunder, ikke afskrække dem.
der er 2 slags butikker, dem der gør det for ussel mammon, og dem der gør det fordi de elsker det, der kan næppe være tvivl om at kæderne for de flestes vedkommende hører til 1. kategori
ærgeligt men sandt 🙁
Luna — 8. august 2011, 18:30
Jeg har "min" forretning Cichlide centret, jeg altid går til. Martin har altid tid til at forklare om de tekniske ting, jeg skal have og hvis jeg har lavet ged i den, fikser han det. Han har også sparet mig for penge, hvis jeg har villet have, noget jeg ikke behøver.... Så han får min fulde støtte.
Skal da lige sige, jeg ikke sidder på en tyk pengepung.... Desværre. Men jeg køber hellere lidt mindre for at få den støtte. Så jeg foretrækker at købe ved en forretning jeg stoler på.
johnny9900 — 10. august 2011, 18:24
FinnB — 10. august 2011, 18:51
JohnnyNr5 — 10. august 2011, 19:05
Foder, fisk og bundlag, købes til gengæld hos den lokale. Research er godt nok i forvejen lavet hjemmefra, men jeg vil ud og se tingene inden jeg køber, og have muligheden for at vælge lige netop den trærod (eksempelvis) som jeg falder for.
Når man ikke køber massivt ind, hvad jeg ikke gør, kan det i øvrigt sjældent svare sig at købe ting som foder på nettet. Portoen løber jo også op, med mindre man virkelig går til den med indkøbene.
..og så er der hyggeværdien i at få sig en sludder med vedkommende bag disken, der i øvrigt ved hvad man har derhjemme, og jævnligt bidrager med inspiration til foder eller nye fisk af samme årsag. I mine øjne er "vare" jeg gerne betaler ekstra for 🙂
Enig med #6. Man bruger ikke løs af forhandlerens tid, for derefter at spare pengene ved at købe online. Det er dælme dårlig stil. Jeg kunne selv max finde på at gøre noget i den stil, hvis det enten handlede om en vare som forhandleren må ilstå ikke at kunne skaffe, eller hvis jeg eksempelvis smutter forbi for at se en vare jeg vil købe med egne øjne. i sidstnævnte tilfælde undslår jeg mig så sælgers indblanding. Ingen grund til at være unfair.
Karlslunde — 10. august 2011, 19:27
😉
Willed — 10. august 2011, 21:39
#17 jeg er enig i at det må være fedt at kende sin fiskepusher, vi har desværre ingen bil så det er lidt for besværligt og noget nær dyrplageri at tage det offentlige derhen for at købe fisk.:/
jannebabe — 10. august 2011, 23:43
Jeg er ikke skamfuld over at sige jeg køber 99% af mit foder og reservedele til filtrene på nettet, simpelhen fordi det er billigst.
rødder og planter, sand og andre småting er så i butikkerne, for der vil jeg se og føle varen inden køb.
JohnnyNr5 — 11. august 2011, 01:22
KimJ — 11. august 2011, 07:30
#8
Jeg tror du har misforstået Thulemandens indlæg 😉 Læs evt. en gang til.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.