Hjælp mine gubbier bliver syge!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mutsgah — 3. juli 2011, 14:58

Jeg har problemer med at mine gubbier bliver syge. De får noget hvid primært på finnerne og senere på kroppen. Det ligner en blanding af hvide prikke og så noget svamp måske. Jeg har prøvet at tage et billed men kan ikke taget noget så man kan se fiske ordentlig.
Det der undre mig er at det kun rammer mine gubbier aldrig de andre fisk, har set godt efter hver gang. I min balje er der også 8 lygtetetra, 8 kobbertetra, 8 gubbier, rcs (ved ikke hvor mange), 2 ancistrusmaller, 2 smerlinger, 1 Beaufortia leveretti og 1 Sewelia lineolata ( de to sidste syntes jeg ligne billedet er ikke helt sikker og ved ikke hvad de hedder).
Jeg har prøvet at behandle med omnipur fra sera det hjælper ikke både i akvariet og i et separat akvarium til de syge fisk. Jeg har også prøvet at aflive de syge fisk. Intet hjælper. Det forsvinder først når næsten alle gubbier er døde.
Jeg har 128L.

Håber at i kan hjælpe

Thomasen — 3. juli 2011, 15:10

Hej du

128 liter til dine fisk virker ikke stort nok *uhh*
Hvor ofte skifter du vand?
Hvilket filter bruger du? Og bliver det renset?
Hvor lang tid har det stået på?
Temperatur?

Mvh. 😎

Mutsgah — 3. juli 2011, 15:38

Jeg skifter vand hver 14 dag eller efter behov (hvis det er grumset).
Jeg har et filter som består af nogle sorte kugler hvor vandet kan løbe igennem, nogle keramikrør, en stor svamp og filtervat. Filteret er bagved baggrunden hvor vandet ligesom løber over kanten i den ene side.
Jeg renser svampen når vandgennemstrømmen falder. Jeg renser den i frisk vand da jeg ellers ikke kan få den ren. Filtervat skiftes hver gang jeg skifter vand. Resten renses når det bliver snasket. Vandet er på 26 grader sat efter fiskenes behov.
Jeg har også taget nogle vand test fra sera som ser fine ud.
Det har stået på længe flere måneder. har prøvet en masse. Fandt noget bark som kunne forebygge, har brugt salt til at forebygge. Har fået noget medicin af en bekendt kender ikke navnet. Det kommer og går.

Mutsgah — 3. juli 2011, 18:51

Nogen der har en ide til hvad jeg kan gøre?

Thomasen — 4. juli 2011, 22:32

Hej

Du skal skifte meget mere og oftere. Mindst 40 liter om ugen med alle de fisk.

Mvh

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.