død guppy-sygdom?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
freja laerke — 27. juni 2011, 10:29
er der nogen som ved om det er en sygdom og om den er smit som
ps. et par dage før havde dens hale ligesom klappet sig sammen..
Sfinksen — 27. juni 2011, 10:32
Jea — 27. juni 2011, 10:33
hvor stort er dit akvarie?? hvor mange guppyer har du? hvor tit skifter du vandet? hvad er temp?
Luna — 27. juni 2011, 10:35
Gubbylove — 27. juni 2011, 14:09
At de enten er meget tynde og afmagrede, eller meget tykke og nærmest oppustede
At de har en sytråds-tynd afføring, der er hvid i det
At deres skæl hæver sig lidt
At deres gæller ser en smule røde ud
Hvis det kunne tyde på, at din guppy har haft én af disse symptomer, må du holde meget nøje øje med resten af din fiskebestand, dog oplevede jeg, da mine fisk have bugvattersot, at det kun var guppyerne, der var smittede.. Jeg havde også sværddrager, neonfisk og plattyer, der ikke led under sygdommen..
Men held og lykke med det!!🙂
Gubbylove — 27. juni 2011, 14:11
Håber det kunne hjælpe dig 🙂
freja laerke — 27. juni 2011, 14:50
jeg skal ikke gøre mig klog på det for jeg er nybegynder men jeg synes ikke de har de symptomer som bugtvattersot har.. de har ikke gennemsigtig afføring den er nærmere sort.
jeg synes deres kroppe og gæller og kroppe ser normale ud undtagen deres haler og rygfinner som er helt slaskede.
den eneste ændring vi lavede på akvariet før de døde var at vi købte en sort guppy i bonnie kan den have ført sygdom med sig for den ser rask nok ud?
HJÆLP søges tak!
freja laerke — 27. juni 2011, 14:55
Sfinksen — 27. juni 2011, 22:04
freja laerke — 28. juni 2011, 12:29
er der nogen som har prøvet noget lignenede og er det bugtvattersot eller kan de dø hvis deres haler bliver bidt i ?
Luna — 28. juni 2011, 13:19
Er det nystartet eller har det kørt længe, hvor mange fisk er der, hvor tit laver du vandskifte og hvor meget? Men du siger, du har et meget lille filter.
Så ved du hvad dine vandværdier(nitrit) er Freja? Hvis den pattede i overfladen, kan der være nitrit i vandet, da det tager ilten. Nitrit er gift som blandt andet kommer fra fiskeafføring, rådne blade, uspist foder osv.
Så skal du lave et stort vandskifte 50% med et samme og så kikker efter om de der er tilbage bliver mere livlige.
Hvis de gør det, er det ganske sikkert det, der er galt.
Husk kun at fodre så meget, som fiskene kan nå og spise på et par minutter.
Så skal du skifte vand 2 gange ugentligt indtil filteret kan følge med. Ellers dør de alle for dig.... Derefter en gang ugentligt 25-30%
Skriv lidt mere om dit akvarie og du vil få bedre hjælp. 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.