HJÆLP

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Hildebrandt — 9. juni 2011, 09:17

Jeg har købt et par "Tandkarper" som butikken kaldte dem. Slår så tandkarper op på nettet og finder mange forskellige. En der kan fortælle mig hvilken art dette er så jeg kan finde de rigtige igen. Da jeg købte ham var han helt sort med de gule striber på finnerne, så jeg blev naturligt ret skuffet dahan så sådan ud da jeg kom hjem.
Der udover er jeg helt ny med akvarie og har et godt 200l som jeg købte brugt, men der var ingen manual eller vejledning til pumpen som er en JBL - cp120 nogen der kan komme med råd til vedligeholdelse og rensning.

tramper — 9. juni 2011, 09:36

det ligner ret meget en lilli fisk men hvilken ved jeg ikke der er der andre der må på banen..

jery — 9. juni 2011, 09:47

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Levendefødende tandkarper' til 'Akvariesiden.dk - Æglæggende tandkarper' af jery

jery — 9. juni 2011, 09:49

#1: før du skrev din første tråd, stødte du på nedenstående tekst - brug gerne denne ved fremtidige tråde!

Overskrift. Overskriften skal være beskrivende. (min 5 tegn, max 50 tegn)

Luna — 9. juni 2011, 09:53

Kender ikke din nye fisk Hildebrandt. Så jeg ved ikke hvad farve den har normalt. Men fisk kan sagtens skifte farver. Der er stress farver ved for eksempel en flytning, ved sygdom og så er der yngledragt, når de skal vise sig for det modsatte køn.... Så se du bare tiden an.

Hildebrandt — 9. juni 2011, 10:33

Tramper har du evt det latinske navn

kimkirsten — 9. juni 2011, 11:33

syntes den ligner en Fundulopanchax sjoestedti
den hører til Æglæggende Tandkarper
vil tro det er en Killies
de fines i et utal af farver.
mit bud.

tramper — 9. juni 2011, 11:36

#6 som 7 skriver er der et utal af fisk så du må snakke med killi folkene her på siden

Hildebrandt — 9. juni 2011, 11:50

Tak for hjælpen Har nu fundet ud af at den minder mest om Fundulopanchax scheeli, så må jeg lære at få dem til at yngle

Roversfandk — 10. juni 2011, 20:08

# 7 Det er ikke Sjostedti. Jeg tror Det er en Fundulopanchax nigerianum om det er Jos Plateau, makurdi eller Misage ved jeg ikke, så skal der nok skrives til Anita Persson i SKS 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.