Blødendehjerte Tetra yngle

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bullshark — 29. maj 2011, 19:41

Jeg har 6 stykker af overnævnte tetra fisk gående i et 250l akvarie med tæt beplantning, meget træ osv..
Jeg vil gerne have dem til at yngle, men har desværre hørt at der ikke er så meget info omkring yngel af netop denne art? Er der alligevel nogen der kan være mig behjælpelige med dette? Mvh

NDR — 29. maj 2011, 19:45

Lyder som en god ide, at få lavet noget yngel af denne flotte tetra...jeg kan ihvertfald med sikkerhed fortælle at du skal bruge et akvarie mere, for når de skal sættes til leg, så skal de efterfølgende hvis det lykkes at få æg fra dem flyttes tilbage, da de ellers vil æde æggene.

jacob — 29. maj 2011, 20:58

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Karpelaks' af jacob

Bullshark — 29. maj 2011, 21:04

Jeg har et 54 liters hvor jeg har nogle cichliderlider gående i? (2 af dem har gået sammen med tetraene før) og alle er dværgcichlider og meget rolige fisk, Ville jeg kunne sætte de evt ynglende derover i?

jacob — 29. maj 2011, 21:13

Alle arter som hedder noget med tetra skal placeres i kategorien Karpelaks

Bemærk der er flere arter som kaldes for Blødende hjerte, ingen af arterne er nemme at opdrætte. Det er altid en god idé at læse artsbeskrivelserne 🙂 http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10876

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.