Mine slørhaler er sløve!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jasminxD — 16. maj 2011, 20:14

Her for omkring to uger siden købte jeg fire smukke slørhaler. Jeg har en stor bowle til dem, som står i min vindueskarm.
Vandet bliver klamt og grumset efter 3 dage. Nu er en af fiskene døde og de andre virker sløve!
Jeg ved ikke hvad jeg skal gøre da jeg er ny i faget, og har fået at vide, at jeg ikke må skifte vand hos dem for ofte:s
ps.(den afdøde fisk lå på bunden under de andre levende fisk, og da jeg "skubbede" til bowlen flød den op til overfladen:s Den så mystisk og opsvulmet ud.
Hvad kan det være?

milang — 16. maj 2011, 20:23

bowle dur ikke til fisk - slet ikke til slørhaler

LadyDay — 16. maj 2011, 20:26

Uha, du har været uheldig at få rigtig dårlig vejledning! Der er en hel del galt!

Den første fejl er at slørhaler slet ikke hører til i bowler. Det er desværre en grim trend der er opstået! Slørhaler bliver for det første meget store (op til 30 cm), for det andet sviner de meget. Så de har brug for rigtig meget plads! Helst en havedam, men ellers et stort akvarium (helst mindst 250 L).
Dine fisk er ved at dø af forgiftning (højst sandsynligt Nitrit), så skynd dig at skifte halvdelen af vandet! Og så skal der skiftes en hel del vand hvis de skal leve indtil du enten får fat i et større akvarium eller kommer af med fiskene, hvor meget der er nødvendigt ved jeg ikke, for jeg har aldrig haft slørhaler i en bowle, men det er der nok andre der vil svare på. Jeg vil tro du ihvertfald godt kan skifte 1/3 hver 3. dag. Og undlad at fodre i nogle dage, for det gør bare ondt værre! (bare rolig, fisk kan gå rimeligt længe uden mad uden at de tager skade).

LadyDay — 16. maj 2011, 20:37

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10818
Her er iøvrigt artsbeskrivelsen for slørhaler, det kan godt betale sig at læse!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.