Ny akvarist

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

janniklok — 9. maj 2011, 12:12

Hej 🙂

Jeg er helt ny i denne inspirerende verden, og kan mærke at mit lille 60 l akvarium allerede er en begyndende passion 😀
Jeg startede akvariet op i går og har kommet planter i nu her (da vandet nu har 25 grader).

Vil lige høre om et par spørgsmål, jeg håber I vil hjælpe med 😛

Først og fremmest: Tror I der sker noget ved at jeg køber et par fisk og sætter i akvariet i dag?
2. Hvordan skal jeg bære mig ad med at få dem i mit akvarium? skal jeg lade posen ligge uåbnet i vandoverfladen i noget tid? eller hvordan gør I når I køber nye fisk?
3. Hvor mange neon-fisk skal jeg min. have for at de kan danne en stime?
4. Kan neonfisk, rød slørhaleguppy, skalerer og kampfisk gå sammen i et akvarium? og er det nok at have to af hver af de tre arter jeg nævner (udover neon selvfølgelig).
5. Hvor mange fisk må jeg have i et 60 liters akvarium hvis I tænker på de arter jeg har nævnt mht. til størrelse og temperament? 🙂

På forhånd mange tak
Hilsen nybegynderen 😉

babypudder — 9. maj 2011, 12:17

1. du må ikk putte fisk i, i dag.! der er slet ikk nogen bakterie kultur oppe at køre i nu. vent 14 dage ca.

2. du putter posen ned i akvariet lader den ligge i 10-15 min. så åbner du den og putter en lille smule af akvarievandet i og venter igen 10 min. og igen mere vand og sådan fortsætter du indtil der er gået 45 min til 1 time.

3. jeg vil sige MIN. 15. men gerne mange flere men ved ikk om det er passende i sådan et lille akvarie her må andre gerne rette mig.

4. du må aldrig putte en scalare i det akvarie det er det virkelig alt for lille til. de skal have mindst 250L. hvilke der kan gå samme af dem du nævner vil jeg lade en anden om da jeg ikk kender så meget til kampfisk.

5. lader en anden svare der da jeg ikk ved hvike af dem der kan sammen 🙂

håber jeg hjalp lidt 😀

janniklok — 9. maj 2011, 12:23

Okay tak for svar, jeg dropper skalareren så, ved virkelig intet om fisk, synes bare den er så smuk 😀

Hvad nu hvis jeg køber noget sera nitrivec? Må jeg så komme lidt fisk i, i dag? ohh vil så gerne 🙁

babypudder — 9. maj 2011, 12:26

nej jeg må desværre skuffe dig - men tro mig jeg kender det jeg er den type der kan sidde og kigge i et nyopstartet akvarie for at se hvor fisken er 😛

men du er nød til at vente til det hele er kommet op at køre inden du smider noget i. især når du vil have neon i for der siges at de er meget sarte og helst skal have et akvarie der er rigtig godt indkørt (1-2 måneder) så dem ville jeg nok ikk starte med hvis de skulle i. men jeg ville jo mene at når det ikk er større så kan du jo sagtens have guppy de er flotte at kigge på og de yngler også godt og hvis du så har mange planter kna du jo være heldig at noget af ynglet overlever.

6705valle — 9. maj 2011, 12:28

du kan også købe noget aqua safe det bruger jeg selv og syntes det er rigtig..

he he kan godt forstå dig.. men jeg ville nu vente en lille uges tid ( vis du enden hæller lidt aqua safe eller sera nitrivec i) for de gør vanden mere fiske venligt og giver de bakterier der skal være i for at dine fisk kan få det godt.. også skal være jo også lige været ilte nok il det så de kan trække vejret XD

janniklok — 9. maj 2011, 12:35

Okay 🙂 Venter med neon-fiskene!! Vil ikke risikere noget, dem skal jeg jo have mange af, så ville jo helst at de ikke døde fra mig 🙂

Men tror jeg vil prøve med et par guppyer i dag og håbe på det bedste, har også læst at det kan lade sig gøre med en lynstart.

Er bare så utålmodig, vil bare garne have de skønne fisk i - uden er akvariet jo bare slet ikke skønt 😉

Bruger #481091 — 9. maj 2011, 12:37

Se for 20 år siden hvor jeg startede, der kom man fisk i akvariet få timer efter vandet var kommet i, og det var også tiden var man anså gammelt akvarie vand for guld men nu her 20 år senere har kemien overtaget akvariet, og især i akvarie butikkerne, her kan de ikke modtage fisk, eller lave vand skift uden en eller anden form for kemi tilsætning, og det er som her hvor du stå nu, køber du nogle guppyer i en butik i dag, kan du næsten helt sikkert regne med du få problemer ind for nogle dage 🙁
De fleste fisk er i dag blevet så følsomme at ofte bliver syge ved 100% rent hanevand.
( ovenstående er MIN påstand og kun min )

Finder du der i mod en akvarist af den gammel skole i dit lokal område, kan du sikkert fint få et par guppyer fra ham, som kan gå fint i dit nye vand, men heller ikke mere end 2 til 3 guppyer de første 14 dage.

Neon bør du vente 4 til 6 uger med, scarlare bandlyst i så lille et akvarie, kampfisken vil sikkert nyde godt af guppyernes unger, så efter min vurdering høre disse 2 fisk ikke sammen, om du vil have guppy unger....

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

babypudder — 9. maj 2011, 12:42

enig med #7 de vil næsten med sikkerhed dø for dig hvis du putter dem i, i dag.
tag hellere og vent den uge til de 14 dage så kan du der sige til dig selv - hold da op det var godt jeg ventede dette er jo hele ventetiden værd.

men det er self. dit akvarie og du bestemme om der skal fisk i eller ej. men jeg taler at erfaring når jeg skriver at de meget sikkert vil dø (gjorde det samme som du vil gøre nu og endte med at ALLE fisk døde efter i ugen)

Hamann6200 — 9. maj 2011, 12:44

ellers skal du bruge noget der hedder : easy-life.

men vent nu lii til i morgen med at smide fisk i vis du heller et eller andet i baljen i dag

jery — 9. maj 2011, 12:45

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Generelt' til 'Akvariesiden.dk - Nybegynder' af jery

babypudder — 9. maj 2011, 12:46

#9 man kan ikk erstatte pumpens arbejde med kemikalier der skal op arbejdes en bakterie kultur og det bliver der ikk ved at man hælder easy-life i.

jery — 9. maj 2011, 12:48

#7: kan da tilføje, at fiskene også bare kom i, når temperaturen var OK, da jeg startede ca. 1963. Og fisk kan stadigvæk hældes i et akvarium, når temperaturen er OK (typisk 1 døgn efter opsætning).
I de gode gamle dage fandtes der heller ikke filtrering til hobbybrug, ej heller diverse kemikalier - og tænk, fiskene levede skamt fint.
MEN det anbefales bare ikke til helt spritnye akvarister, som ikke kan "læse" vand og fisk.

Schreiber21 — 9. maj 2011, 12:50

Som sagt - vent min. en uge med at foretage dig noget. Så er det hele faldet til ro og fiskene bliver mere glade for det. Desuden bliver du også glad når dine fisk forbliver levende. Har selv haft opstarts problemer og jeg ventede endda 10 dage. Jeg startede med neonfisk. Det skulle jeg ikke have gjort. De døde godt nok ikke, men de fik hvidepletter som en i h...... Det tog mig 14 dage at komme af med de pletter.

chilip — 9. maj 2011, 12:58

Hvad med at starte blidt op med nogle Cherry-rejer og Helena-snegle?

Så er der opnået 2 ting. Nemlig at der nu er kommet "liv" at studere i pytten, og samtidig at der er et rengørings og oprydningshold klar. Helenaerne vil straks gå i gang med at udrydde evt. skidtsnegle der er kommet med planterne, og rejerne er klar til at gå til angreb på algerne.

Og lad mig så straks anbefale "køb/salg"-sektionen herinde på siden.
Det er væsentlig sjovere at købe 10 Helenaer for en 50-er privat, end 4 for 60,- i en forretning. 😉

Bruger #818377 — 9. maj 2011, 13:24

Hej,
Et godt råd jeg vil give dig er at vælge dine fisk med omhu i forretningen - Kig i forretningens akvarier - Hvordan har fiskene det? Er der døde/syge fisk rundt omkring i akvarierne - Hvis du ser mange døde/syge fisk, så find et andet sted at handle. Du kan eventuelt også spørge i forretningen om fiskene går i karantæne før de sælger dem - Det er et godt tegn hvis forretningen har separate karantæne akvarier til nye fisk. Jeg mener du skal gå lidt op i ovenstående, da det er mega surt at starte sin akvariehobby med sygdom i akvariet. Altså, brug noget tid på at gå rundt i butikken og se på akvarierne og hvordan fiskene har det. Tålmodighed er nøgleordet i denne hobby.

Med hensyn til neonfiskene - Jeg ville personligt vente et par måneder eller mere med at sætte dem i - Start med nogle andre fisk først. Neonfiskene er robuste nok når de er faldet til i akvariet, men de rimeligt sarte lige i starten - Især over for et "ikke indkørt" akvarie. Sidste gang jeg købte rød neon ventede jeg 6 måneder (måske lidt i overkanten, men jeg vil hellere være sikker). Du kan også roligt købe et par mere end du skal bruge da der er stor sandsynlighed for at der dør et par stykker den første uge efter de er sat ned.

Steffen J — 9. maj 2011, 14:00

guppy og kampfisk vil muligvis nappe i hinandens finner... og neon fisk er ret følsomme overfor nitrit og nitrat. Så som mange ovenfor siger: Vent MINDST 14 dage med at sætte dem i akvariet.

jeppekp — 9. maj 2011, 16:06

syntes det ville være synd for fiskene, allerede at putte dem i idag...🙁 vænt 8-14 dage*uhh*

mvh

jeppekp — 9. maj 2011, 16:29

nå, hvad blev det til??*uhh* købte du fiskene.?

mvh:D

janniklok — 9. maj 2011, 17:08

Ja altså jeg endte med at købe 4 alm. platyer og 3 slørhaler 🙂 De har været i vandet i et par timer nu og er ved at være faldet til ro 🙂 I starten så de lidt stressede ud, men det går jeg ud fra er meget naturligt.

Jeg købte noget kemikalieværk der lovede, at man kunne komme fiskene i samme dag, så det hældte jeg i og nu vil jeg se tiden an og håbe mine små pus kommer til at overleve min utålmodighed og så venter jeg min. en uge før jeg køber flere fisk (skulle jo gerne have nogle neonfisk også, men vil ikke risikere mere end nødvendigt. Men nu er der da liv i akvariet, ih altså hvor hyggeligt og fint det er 🙂

Skal lige spørge: Mht til sugemaller, er det ikke bedst at have mindst én i akvariet til at gå og gøre lidt "rent"? Er der nogen I ville anbefale til min lille besætning i det lille 60l akvarium? Og skal der bare gå en uge får jeg kommer sådan en i, eller hvordan har de det med nyt vand?

Bruger #481091 — 9. maj 2011, 17:23

intet kan gøre rent efter en slørhale, er du klar over hvor store disse bliver, jeg vil anbefale dig mindst at skifte 30 % vand 2 gange ugentligt med sådan 3 i akvariet

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

janniklok — 9. maj 2011, 17:35

Altså det er slørhale guppyer

Bruger #481091 — 9. maj 2011, 17:39

nå okay så sagen en anden 😉

Men så hold igen med flere fisk de næste mange uger !!!!!!
Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

janniklok — 13. maj 2011, 11:43

Vil bare lige opdatere, hvis nogle skulle være nysgerrige.. Ingen af de fisk jeg købte i mandags er døde (De svømmer livligt og lystigt rundt i vandet og ser virkelig ud til at have det godt 🙂 )

Jeg købte et testsæt i onsdags og testede mit vand for nitrit/natrat/PH/hårdhed osv osv, og alle værdierne var fine (minimalt natrat og 0 nitrit) så jeg kom lidt flere fisk i baljen..
Status er at én enkelt døde samme dag som jeg købte den (jeg aflivede den, da den så meget sløj og syg ud og ville ikke have den skulle smitte de andre) Min teori er at den var syg da jeg købte den, for ingen af de andre fisk har vist tegn på at være afkræftede eller utilpasse.. Alle har det godt og er meget aktive i akvariet, platyerne som jeg købte i mandags er begyndt at komme mere frem og Vi har sågar fået platy unger i baljen 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.