Neolamprologus multifasciatus

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tubbe — 1. maj 2011, 10:44

hej:) kan jeg godt have multi i mit 20L AKVARIUM? jeg har et 180L men der syntes jeg er for stort:P

chris2500dk — 1. maj 2011, 10:52

Med god filtering kan du i princippet godt have et par stykker, men det vil være svært at holde vandkvaliteten iorden og der er ikke meget plads til territorieskænderier. Jeg ville ikke gøre det.

Et 180 liters med en masse sneglehuse og multier kunne da være sjovt nok. Der vil også kunne være plads til andre Tanganyika cichlider.

Alternativt kunne du lede efter et nyt eller brugt 54 liters, de koster jo ikke alverden.

THORLEIFDK — 1. maj 2011, 10:53

syntes det ville være synd at give dem mindre;)

Sølz — 1. maj 2011, 11:44

Nej - du skal op i 54-liters størrelsen for at have en mindre flok;)

tubbe — 1. maj 2011, 12:08

okay tak 😉 for hjælpen.

tubbe — 1. maj 2011, 12:09

hvilke cichlider kunne så gå godt sammen med multi?

Multi — 1. maj 2011, 12:40

[citat]hvilke cichlider kunne så gå godt sammen med multi?[/citat]
Det kommer an på størrelsen. Er det 180 l akvariet, eller 54'eren, du tænker på?
I et 54 l ville jeg nok ikke holde dem sammen med andre.
Men i et 180 l kunne du holde dem sammen med andre. I alt 2-4 arter, inklusive multierne, ville være egnet. Selv har jeg holdt dem både med Julidochromis Transcriptus og Eretmodus Cyanostictus og Tanganicodus Irsacae, dog ikke alle tre på én gang. Alle sammen fungerede fint, og havde yngle både på de to første nævnte og multierne. Eretmodus Cyanostictus, Hestenæse cichliden, kan varmt anbefales. 😎

[citat]Jeg har et 180L men der syntes jeg er for stort.[/citat]
Et 180 l er ikke for stort. Det kan ikke blive for stort. Hvor mange liter tror du Tanganyika søen er på? 😉

tubbe — 1. maj 2011, 13:12

det tror jeg ikke lige helt der er tal på heheh:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.