Hjælp til hmf og luftpumpe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MieHee — 17. april 2011, 16:31

Jeg skal have gang i nogle luftdrevne HMF filtre i tre akvarier på ca 30 L. Mit problem er, at det der med luft aldrig er prøvet af, så jeg aner faktisk ikke hvordan sådan et system fungerer. Jeg kan læse mig til at det er noget med nogle stigrør med huller i (er det tjekkiske luftrør?), men ja, jeg aner faktisk ikke lige hvad jeg skal købe, for at få sådan et system til at virke.
Andet problem bliver luftpumpen - det skal selvfølgelig være så lydløstsom muligt, og kunne trække de tre akvarier. Så skal luftpumpen have tre udgange? Eller kan en udgang deles i flere? Hvor stor skal luftpumpen være? Jeg har læst at der er mange der har gode erfaringer med Eheim, men hvis der er nogen der har nogle indvendinger, vil jeg da meget gerne høre dette.

Jeg ville blive meget lykkelig, hvis der er et par venlige sjæle der måske vil tegne og forklare, hvilke dele jeg skal bruge, og hvordan dette system skal sættes sammen.

På forhånd tak!

silenthilldk — 17. april 2011, 16:41

Hej Mie,

Ja der er tale om stigrør bygget ud after tjekkisk princip (tjekkiske luftrør).

Du bør købe dig en pumpe som kan trække de 3 akvarier i første omgang, her skal du ikke tænke på antallet af udgange, normalvis har en pumpe max 2 udgange, så en er nok hvorpå du forbinder et mellemled med haner på.

Som officiel forhandler af de patenterede stigrør, så hjælper jeg selvfølgelig gerne med tekniske spørgsmål om produkterne, så skriv eller ring endelig.

MieHee — 17. april 2011, 16:45

Hej Kenneth,

Hvor stor bør sådan en pumpe være?
Er der noget med at systemet med de tjekkiets luftrør også er mere lydløse end f.eks. ved brug af en elefantfod?

silenthilldk — 17. april 2011, 17:30

[citat]Hej Kenneth,

Hvor stor bør sådan en pumpe være?
Er der noget med at systemet med de tjekkiets luftrør også er mere lydløse end f.eks. ved brug af en elefantfod?[/citat]

Systemet er meget mere støjsvage end f.eks. en elefantfod, det kan slet ikke sammenlignes. Med tjekkiske stigrør er det din pumpe der larmer mest ;-)

Nu kører jeg jo selv med en stor luftpumpe, men til dit behov bør du umiddelbart have en pumpe der trækker 300+ liter i timen, alt efter hvor meget flow du vil have i akvariet.

MieHee — 17. april 2011, 18:52

Det skal være til rejer, så der behøver ikke være særlig meget flow i akvariet. Nu sælger du jo tetratec luftpumper, men kender du noget til eheim vs tetratec i forhold til støjniveau? 😉

silenthilldk — 17. april 2011, 19:18

[citat]Det skal være til rejer, så der behøver ikke være særlig meget flow i akvariet. Nu sælger du jo tetratec luftpumper, men kender du noget til eheim vs tetratec i forhold til støjniveau? 😉[/citat]

Nej jeg har desværre ikke selv testet Eheim, men synes nu ikke at Tetratec er den mest støjende luftpumpe jeg har haft med at gøre.

Bruger #784120 — 17. april 2011, 19:54

Kan kun tilslutte mig Kenneth, jeg køre 35 stk. akvarier på en pumpe Hi Blow 60 fra 12 -128 l. med tjekkiske lufthæver
INGEN STØJ fra akvarierne, så søger for en god pumpe og brug de penge den koster, du bliver glad for det i længden! 😀
#4
Er 300+ ikke lige i overkanten til 90 L. reje vand med TLH? Jeg ture god nøjes med en 200-240L.

MieHee — 17. april 2011, 20:47

Jamen det lyder jo herligt!

Er der så ikke nogen der kan anbefale mig en god lydløs luftpumpe? 🙂 Er der mon nogen der både har erfaring med tetraTec og eheim?

silenthilldk — 17. april 2011, 20:53

Jo 300 er i overkanten til rejeakvarier vil jeg også mene, du kan godt nøjes med 200+

Bruger #784120 — 17. april 2011, 21:01

Mie Hee du spurgte til hvordan det virker! *rødmer*
Lidt tegning
http://danishshowguppy.dk/images/userupload/images/Dennis/Betjening_princippet_og_opfrelse_af_det_tjekkiske_lufthvesystem.pdf

MieHee — 17. april 2011, 21:20

Tusind tak for linket, det var lige sådan noget jeg havde brug for at se! 😀

Er der nogen af jer der kender til Seras luftpumper?

KTR — 17. april 2011, 21:39

Hej,

Gå på Youtube og søg på "Eheim 100" og "Am-Top cr 16" og se hvad der sker ....😉

Har lige købt en Sera air 110 og umiddelbart lyder den til at være på niveau med Eheim 100 som jeg tidligere har haft og var meget tilfreds med. Held og lykke.

mobe31 — 17. april 2011, 21:42

jeg havde en sera air ( tror den hed 275) og den kan jeg varmt anbefale og du kan justerer styrken på den

djclueze — 17. april 2011, 23:57

kan kun give dennis ret.. det er pengene værd at købe en ordenlig luft pumpe hvis man vil drive mange akvarier.. jeg har selv en Hi blow 20.. som er ret lydløs..

maler1 — 18. april 2011, 01:36

# 11 jeg har 2 stk sera air 110 og dem hører jeg ikke, den ene kører i soveværelses-akvariet 🙂

MieHee — 18. april 2011, 09:21

Jeg skal kun have luft til 3 akvarier, så sådan en stor dyr luftpumpe, bliver ikke lige mit valg i denne omgang. 🙂

Jeg tror mit valg falder på en sera air 275. Hvad skal jeg så købe af ventiler, for at få fordelt luften til de tre akvarier?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.