Co2 + gødning
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mr.P — 12. april 2011, 22:31
flydende gødning i hverdagen og hvilke produkter evt ?
Har tænkt på nogle af easy life´s produkter som
Fosfo
Nitro
Profito
Ferro
Men er det nødvendigt med noget af ovenstående eller er det nok med
Co2 samt JBL´s de 7 kugler til hver plante?
bennebentsen — 12. april 2011, 23:25
startede med det hele for en uge siden idag, så ikke fordi jeg har nogle store erfaringer med det, men det er det jeg har læst mig frem til 😀
fehrenkamp79@hotmail.com — 12. april 2011, 23:28
tramper — 12. april 2011, 23:49
fehrenkamp79@hotmail.com — 13. april 2011, 00:13
Mr.P — 13. april 2011, 08:08
jeg skal gøde med nogle af produkterne oven i, for at få en frodig plantevækst?
Men jeg vil jo heller ikke have alger i hele baljen?
så hvad er godt at bruge
Fosfo
Nitro
Profito
Ferro
chilip — 13. april 2011, 11:08
JBL's 7/13 kugler er mikrogødning, hvilket vil sige at du, såfremt du fører din plan ud i livet, mikrogøder i både bundlag og vand. Dette er der særskilt ikke noget galt i, såfremt du har planter der optager mikrogødningen gennem rødderne. Omvendt hvis dine planter kun optager mikro gennem bladene, så vil du ingen effekt få af kuglerne. Og dine planter er stadig efterladt uden den, næsten vigtigere Makro-gødning.
Jeg anvender JBL Co2-anlæg.
Har rødlers-bundlagsgødning i tanken, efter opskrift på akvariegødning.dk (Placeandforget-løsning. Skal aldrig skiftes.)
Jeg gøder med flydende USB-Mikro og USB-Makro-blanding fra akvariegødning.dk
Jeg kan kun anbefale USB-gødningen, da den er blandet i DK, og derfor målrettet danske vandforhold i særdeleshed, fremfor de store mærkers gødningsblandinger, der skal kunne virke i stort set hele verden. Det giver en langt mere præcis gødning.
Og når man så sammenligner prisen, op imod mængden, og blandingsforholdet, så er der i princippet overhovedet ikke noget at spekulere nærmere over. USB-gødning er ren "win-win". 🙂😉
Så smut ind forbi akvariegødning.dk, opret dig som bruger, stil dine spørgsmål i forummet derinde, så får du en vejledning der er guld værd. 😉
chilip — 13. april 2011, 11:15
Det er en længere historie, du også vil kunne læse alt om på akvariegødning.dk, (mon ikke snart jeg får procenter).
Men den helt korte version er, at alger fremkommer når balancen i akvariet er "skæv". Dette får dine planter til ikke at gro optimalt. Når planter ikke gror optimalt, udskiller de bl.a. sukkerstof langs bladenes kanter, hvilket fører til alger.
Derudover er overbelysning, og indfaldent sollys også en sikker algefremkalder.
Læs mere her: http://www.akvariegødning.dk/index.php/hjem/artikler/46-alger/55-alger.html
Mr.P — 13. april 2011, 11:29
på dit link...Tak tak:)
Marianne Andreasen — 8. maj 2011, 17:00
LarsF — 8. maj 2011, 20:48
Marianne Andreasen — 10. maj 2011, 19:46
Det jeg kunne finde var på engelsk og jeg kan kun læse dansk:(
alchristensen — 10. maj 2011, 19:54
LarsF — 10. maj 2011, 20:12
Men her kommer en side der indeholder rigtig mange informationer på dansk (fra samme side som jeg tidligere henviste til):
http://www.akvarieplanter.dk/ny-planteakvarist
Marianne Andreasen — 12. maj 2011, 18:50
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.