planarie skal dø uden de andre rejer og snegle dør

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lemetri — 3. april 2011, 00:02

Overskriften siger det hele de skal væk de andre skal leve ?

mvh jan 22881290

Sihm — 3. april 2011, 00:22

Jeg havde også planarier men anskaffede mig så et par Lepthoplosternum pectorale (maller). I løbet af en uge, var planarierne væk!

Min filosofi er at så vidt muligt må man prøve at finde nogle fisk - eller andre arter til at klare forskellige problemer i akvariet. F.eks. snegle til alger, andre snegle (dræbersnegle) hvis man har for mange blæresnegle, rejer til alger etc.

Carsten

se min profil

Brian C — 3. april 2011, 00:45

ellers er Flubenol en løsning, men som Carsten osse siger, er den naturlige vej at foretrække

djclueze — 3. april 2011, 01:03

hvor får man fat på flubenol?

Lau — 3. april 2011, 07:37

Hos dyrelægen 😉 men det tager vidst nok også rejerne...

marcopolo — 3. april 2011, 08:48

Hej Jan, jeg prøvede at Google ordet Planarier, for at se hvordan de så ud.
Og så kom der et gammelt indslag frem fra 05/11 2007 her fra Akvariesiden.

Line - 05/11-2007 13:57
Hej

Din beskrivelse er desværre absolut alt for god

I denne forbindelse er det dog ikke ligemeget mht type - for uanset mange eller få - denne slags bör man få udryddet!

Det er et skidt bekendtskab - og ingen fisk gider æde dem, da de kan afsondre et giftigt sekret. De er ködædende og forgriber sig derfor på fiskeæg.

Altså de skal væk.

Flubenol 5 % plejer at være lösningen. 250 mg pr 100 liter. Oplöses i varmt vand og fordeles over hele vandoverflade.
Et par uger burde række.

Men det vil koste dig dine snegle - disse kan ikke tåle det. Og det vil vare meget lang tid för en snegl igen kan trives i akvariet (rester i trærödder eller filter eller bundlag.. )

Jeg har hört fra flere sider, at rejer ikke bliver påvirket af flubenol, men jeg har selv ikke erfaringer med det.

Flubenol 5 % skal du have ved dyrlægen. Ellers spörg på en diskusside, om nogle har noget i overskud. Det skal dog have været lagret i köleskab - ellers er det blevet uvirksomt.

Alle oplysninger uden ansvar.

#4 Hej Line!
I følge www.netdyrdoktor.dk skal det ikke opbevares i køleskab!
Retningslinier vedr. opbevaring
Opbevares ved stuetemperatur (15-25° C).
Flubenol vet. må ikke opbevares sammen med nærings- og nydelsesmidler samt foderstoffer.

Så er vi tilbage til 2011 igen:D
Se om du ikke kan finde det, der står meget godt, nogle folk bruger suge rør og fisk...😀

Jan Persson — 3. april 2011, 09:01

Jeg ville forsøge med et par endler guppier først. De æder næsten alt 😀

solhenrik — 3. april 2011, 09:03

Eradica det her virket, ikke en reje gik til under kuren
2# 3# det er ikke helt rigtig at man skal købe fisk\snegle fordi at de tager dit og dat de skal jo også ha det godt efter at de har taget det det beste er at forbygge det 😎

Disme — 3. april 2011, 09:15

Hej,
Der er kommet et nyt produkt som hedder No Planaria, det skulle være uskadeligt for rejer og snegle, lavet på kokus ekstrakt. Noget ala naturmedicin som er brugt mod orm på mennesker i østen i mange år.

http://theshrimplab.com/store/?p=269

jtd — 3. april 2011, 09:34

Hejsa

Forsøg at begrænse årsag til planarier. ofte for meget foder.

Det er helt sikkert ar Flubenol dræber dine mysteriesnegle i meget små mængder, mens andre uønskede snegle i akvariet fint kan klare Flubenol.

Naturlig bekæmpelse af planarier:

Brug Machobrachium assamense (landarmsreje, red claw) eller en variant af langarmsreje, de spiser planarier, meeeeen det går også lidt ud over dine snegle i akvariet. En fuldvoksen Assamense på ca 7-8 cm kan dræbe en voksen mysteriesnegl, i salgsstørrelsen ca. 2,5 til 4 cm er de ret fredelige i akvariet. Som forslag brug dem en begrænset periode. Jeg har ingen planarier i mit 500 liters uanset hvor meget foder jeg vælter ned i det.

Personligt bruger jeg også Cambarellus Texanus, en lille flodkrebs der bliver op ca. 4 cm, de fleste kender den orange variant, CPO. I mine rejeakvarier hvor jeg konstaterer planarier, kommer der et nogle Texanus til og planarierne forsvinder stille og rolig.
Formoder at CPO vil have samme effekt

johnny9900 — 3. april 2011, 10:36

[citat]Jeg ville forsøge med et par endler guppier først. De æder næsten alt 😀[/citat]

Mine planarier bliver altid spist af samme type fisk og deres yngel og er nemme at komme af med ,jeg ser ikke planarier som et problem det er langt værre når man får hydra *skeptisk*

johnny9900 — 3. april 2011, 10:38

#10 de reje og krebse baljer jeg har problem med planarier hjælper cpo krebs ikke,og jeg fodrer kun hver 3-4 dag i små mængder med shirakura der sviner minimalt,fodring tror jeg ikke har noget med problemet at gøre at man får planarier

Sihm — 3. april 2011, 22:13

Hej igen - der er sandelig sket noget i denne tråd siden i går aftes.

Som jeg skrev i #2, købte jeg mig et par Lepthoplosternum pectorale. Det er en malle - vist nok en pansermalle. Det var et råd jeg fik i Neonfisken. Selvfølgelig var det dem, som solgte mig mallerne, men jeg har ALDRIG fået et dårligt råd i Neonfisken, så jeg investerede i de maller.

Som jeg også skrev tidligere gik der ikke en uge og jeg fandt ikke en eneste planarie hverken på glas, sten eller på mine moskugler (som vist er et ynglingssted for planarier).

Udover at Lepthoplosternum pectorale tager planarier, er det også et par yders sjove fætre kan jeg fortælle.

Jeg anbefaler denne løsning - ikke fordi jeg har mine Lepthoplosternum pectorale til salg, men fordi jeg generelt synes det er noget skidt med alle de kemikalier/medikamenter i akvariet. Efter min mening er det s'gu ikke rigtigt det, det drejer sig om. Men jeg er også villig til at indrømme, at dette er min holdning, og andre må selvfølgelig godt have deres.

#6 skriver: "Flubenol vet. må ikke opbevares sammen med nærings- og nydelsesmidler samt foderstoffer."

- det lyder som noget arrigt stads, og jeg kan da ikke lade være med at tænke på hvor dit gamle akvarievand havner efter at det har slået dine planarier ihjel?

Carsten

plesner — 4. april 2011, 00:36

#9: Det omtalte produkt slår desværre snegle ihjel.

Brian C — 4. april 2011, 01:22

[citat]Hej igen - der er sandelig sket noget i denne tråd siden i går aftes.

Som jeg skrev i #2, købte jeg mig et par Lepthoplosternum pectorale. Det er en malle - vist nok en pansermalle. Det var et råd jeg fik i Neonfisken. Selvfølgelig var det dem, som solgte mig mallerne, men jeg har ALDRIG fået et dårligt råd i Neonfisken, så jeg investerede i de maller.

Som jeg også skrev tidligere gik der ikke en uge og jeg fandt ikke en eneste planarie hverken på glas, sten eller på mine moskugler (som vist er et ynglingssted for planarier).

Udover at Lepthoplosternum pectorale tager planarier, er det også et par yders sjove fætre kan jeg fortælle.

Jeg anbefaler denne løsning - ikke fordi jeg har mine Lepthoplosternum pectorale til salg, men fordi jeg generelt synes det er noget skidt med alle de kemikalier/medikamenter i akvariet. Efter min mening er det s'gu ikke rigtigt det, det drejer sig om. Men jeg er også villig til at indrømme, at dette er min holdning, og andre må selvfølgelig godt have deres.

#6 skriver: "Flubenol vet. må ikke opbevares sammen med nærings- og nydelsesmidler samt foderstoffer."

- det lyder som noget arrigt stads, og jeg kan da ikke lade være med at tænke på hvor dit gamle akvarievand havner efter at det har slået dine planarier ihjel?

Carsten


[/citat]

Som jeg skrev er den biologiske vej absolut osse at foretrække, og godt hvis dine maller virkelig æder planarierne, (nogle af dem er så vidt jeg ved giftige). jeg kunne dog have en lille mistanke om at de bare forstyrrer planarierne så de gemmer sig...
Desværre kan kemi sommetider være nødvendigt
jeg brugte flubenol da jeg havde rene rejeakvarier, uden fisk, det var typisk der jeg oplevede problemerne. har aldrig mistet en reje på den konto, men sneglene dem så jeg heller ikke meget til bagefter

jeg har prøvet med såkaldte planarie spisere, men enten gemmer planarierne sig eller osse formerer de sig voldsomt i løbet af timer, for de var meget hurtigt tilbage når fiskene var væk

at der står "Flubenol vet. må ikke opbevares sammen med nærings- og nydelsesmidler samt foderstoffer." på produktet, det står der sjovt nok på meget medicin og kemi, især til dyr, og der er forskel på det rene produkt og så vand med den lille mængde der skal i
så det bekymrer mig ikke... jeg er mere bekymret over nogle af de andre Umærkede ting der kan købes og bliver brugt flittigt i akvarierne f.eks easycarbo m.fl.

solhenrik — 4. april 2011, 06:25

det er jo problemet med planarie spisere at der er nogle de ikke kan få fat i
jeg brugte Eradica og de er ikke kommet igen 😛

lemetri — 4. april 2011, 21:13

#2 skriver dræbersnegle til at holde snegle bestand nede, ja i nogle egne af landet og her hvor jeg bor får de kalkforkøelse og dør inden 3 uger fordi jeg har en DH på 22 så den går ikke.

#3 skriver flubenol og det går ikke pga. dræber snegle øv ! Blir brugt i landbrug til ormebehandling af grise

#6 tak for et godt indlæg i debatten line beskriver brugen af flubenol godt syntes jeg.

#8 skriver eradica men hvor fås dette kunne ikke finde det på google ?

#9 no-planarier fås det i danmark ?

#10 langarmsrejer ja dem har jeg skal lige tjekke om de kan gå under 10 i DH og det kan de.

Tak for jeres indlæg !

natteheks — 6. april 2011, 13:55

Nu har jeg bestilt 4 Cambarellus Texanus. Der var en på gul og gratis der havde dem. Fordelen ved dem var at de var relativt fredelige, ikke gik efter mine planter og ikke slår mine snegle ihjel.🙂 Så håber jeg at det virker.

natteheks — 6. maj 2011, 23:33

De virkede, jeg har ikke set skyggen af en planarie i et par dage nu:) Og to af krebsene har parret sig så jeg håber på lidt yngel.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.