Råd og vejledning til nybegynder.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sponkie — 21. marts 2011, 20:44

Hejsa..

Jamen så blev det endelig vores tur til at få fisk. Vi fik foræret et 54L akvarium, med pumpe og det hele.
Jeg har aldrig holdt fisk før, men min kæreste har dog prøvet det lidt. Så vi søger lidt råd.

Det blev startet op i fredags, og indtil videre synes vi da det ser nogenlunde ud, ingen døde!!! 😛
Af fisk har vi købt:

1x Carassius auratus auratus
6x Poecilia reticulata
2x sugemaller, ved ikke lige nøjagtig hvilken art. men de er små og næsten gennemsigtige 🙂

Vi fik da også købt 5 planter, kender dog ikke navnene.
Der er en figur med luft, samt der kommer en ilt-sten i hurtigst muligt.

Vi brugte Aqua Life da vi startede det op. Af foder har vi købt Tropical - Vitality & Color og Supervit.

Det eneste som vi lige mangler, efter vores mening er en baggrund, det giver lige det sidste.

Vi overvejer at købe enten lidt flere guppyer eller Poecilia sphenops, Sølv molly, eller en slørhale mere.
Problemet er dog om det ikke vil blive for mange fisk i akvariet?
Er det tilstrækkelig med foder?
Mangler vi nogle vigtige ting?

Vi giver små portioner foder 3-4 gange om dagen.


maler1 — 21. marts 2011, 20:54

ingen slørhaler i den lille pyt (se artsbeskrivelse) den kan blive pænt stor
nøjes med at fodre 1 gang pr dag hva fiskene kan nå at spise på 1-2 minutter
måske lidt flere planter, de røde i har lever nok ikke længe de kræver vist ret meget lys.
Med hensyn til fisk så kig i artsbeskrivelserne her på siden og se hva der passer til akvariets størrelse

sponkie — 21. marts 2011, 21:11

ja, har læst det omrking slørhalerne.. Tror også han ryger ud igen.
Der står under guppy at de skal fodres flere gange i løbet af dagen?
Ja planter skal der lidt flere af, det må vi få ordnet hurtigst muligt. Ærgeligt med de røde, de er jo så pæne. 🙂

joachimholm — 21. marts 2011, 21:29

Kan kun anbefale sort molly! Rigtig flotte med den helt sorte farve! 😀

sponkie — 21. marts 2011, 21:44

Ja, de er bestemt flotte. Vi stod også og kiggede på dem ret længe.. Men vi er lidt bange for at overfylde akvariet med fisk.. Så det er bare spørgsmålet hvor mange man kan tillade sig, uden at ødelægge det gode miljø..

Sølz — 21. marts 2011, 22:02

TÅLMOD er en god ting, men i denne her sammenhæng bestemt også en dyd.
I har meget hurtigt (for hurtigt) puttet for mange fisk i jeres 54-liters akvarium. God ide at komme af med slørhalen, da den bliver meget stor, sviner meget og er en koldtvandsfisk.
Undlad flere fisk i mindst 3 uger, da I sådan set har rigeligt og for at give jeres filtermateriale en reel chance til at få opbygget en god bakteriekultur, der skal sørge for det gode biologiske miljø.

Velkommen til en utroligt hyggelig hobby:)🙂

timon2750 — 21. marts 2011, 22:20

#3

Ja, du kan sagtens fodre dem flere end en gang om dagen, bare du husker det med, at det er i meget små mængder 🙂
Men 4 gange er så måske også lige i overkanten..

sponkie — 21. marts 2011, 22:21

Det tror jeg du har ret i. Slørhalen er fortid fra imorgen af.
Synes umiddelbart at vandet ser fint ud, men vi må vente i længsel. Tror også bare det bliver til flere guppyer her i starten, vi skal jo lige lære det.

Tak for de gode råd.

Hvad med foder? Er det nok med det vi har skrevet? Ude i butikken overhørte vi en samtale omkring nogle vitaminer som guppyer skulle have hver 3 dag, er det noget vigtigt?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.