hvad fejlede min honninggurami?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

adlibc — 17. marts 2011, 21:06

Jeg har nu måttet lægge vores honninggurami hun til at sove. ubehagelig first time oplevelse 🙁

nu tænker jeg at jeg kunne bruge lidt hjælp til at finde ud af hvad søren det var hun fejlede. her kommer hendes symptomer:

hendes øjne var underligt sorte (i stedet for at have den fine lyse ring i) yderligere var hun underligt mørk, sådan en svagt brunlig nuance, og slutteligt var hun meget svag og lå på bunden og trak vejret meget langsomt.

hvad fejlede hun? (hun gik i et 112l med 1.3.3 guppy, 2 gara rufa, 1 ancistrus, 1.1 honninggurami og 1.2 dværggurami)

adlibc — 18. marts 2011, 10:42

any1 ?

mairo — 18. marts 2011, 10:50

kan hun være gammel måske? har hannen jagtet hende meget? det er trist når man mister fisk men nogle gange kan det jo blot være naturens gang. ud fra symptomerne du beskriver hælder jeg til alderdom, men det er ikke let at bedømme. håber alle de andre fisk har det godt 🙂
venligst
Maiken

Bruger #598071 — 18. marts 2011, 10:57

Er der nogle af de andre der også halter? Elelr er hun blevet jagtet meget af andre?

Ellers vil jeg ligesom #3 mene, at det kan være alderdom eller lign

adlibc — 18. marts 2011, 11:09

hun var meget lille, så i mine øjne virkede hun ung? hmm.. jeg havde en dværggurami med bugvattersot den anden dag, han var også svag og da min kæreste fandt ham var han død og brunlig.
min anden honninggurami hun har vist lidt a la det samme (mørk farve og helt sorte øjne) men hun virker frisk og sår endda til tider drægtighedsstribe

lavede et vandskift i går 40% da planterne også falmer - tænker om vandforholdene måske er dårlige?

mairo — 18. marts 2011, 11:38

så lyder det nok mere som om du har noget sygdom, og skal igang med at behandle. jeg kender ikke meget til det, men hvis du laver en søgning på bugvattersot finder du sikkert nogle gode råd om behandling.
venligst
Maiken

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.