sand der støver

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

guggi buggi — 16. marts 2011, 16:52

Jeg har vist været lidt for hurtig. Jeg er ved at opstarte et 128L akvarie med sandbund. Jeg har købt sand i silvan. Det hedder murergrus 0-4mm. Jeg ville gerne have det lidt grovere men kunne ikke finde noget.
sandet er vasket og har stået først nogle dage ude planter og så en uges tid med planter. Vandet er taget delvist fra et andet akvarie og pumpen er indkørt.
Vandet har været meget hvidt og uigennemsigtigt men er blevet helt klart. Indtil jeg puttede en ancistrus i vandet. Han ligger og basker med halen og hvirvler bundlaget op. Nu er det igen hvidt og uigennemsigtigt.

Hvad gør jeg? jeg er vel ikke nød til at starte forfra igen?

Amazing Almo — 16. marts 2011, 17:15

Hvis sandet indeholder meget fine partikler kan det nemt hvirvles op og få vandet til at set "tåget" ud - grovere sand er løsningen *rødmer* (desværre)

johnnysen — 16. marts 2011, 17:24

0-4 mm vil vel også sige 0,000001mm altså støv.
du har nok købt noget forkert til bundlag og det bliver nok ikke anderledes før du skifter det,
f.eks til noget 2-4mm eller noget der har en minimums størrelse der er størrer end støv.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.