56L til 112 L
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
chrille206 — 7. marts 2011, 09:42
Nu har jeg så købt et 112l akvarie til dem. men hvordan er smartest at gøre når jeg ska ha dem over i det nye ?
1. at starte det nye op helt fra bunden og vente 14 dage med at rykke fisk over.
2. at hælde vandet fra mit 56l over i det store og gradvis påfylde, og så flytte fiskene over med det samme.
eller er der nogle andre triks. jeg ville gerne ha lukket det lille ned så hurtigt som muligt da det står der hvor det store ska stå.
håber i kan hjælpe mig.
adlibc — 7. marts 2011, 09:56
-stillede 112l ved siden af det lille 54 liter (der var heldigvis plads på reolen til at de kunne stå ved siden af hinanden) og begyndte at hælde vand fra 54l over.
-samtidig med det flyttede vi planter og dekoration i 112l. da der var ved at være en rimelig vandmængde kom fiskene over i 112l.
- 54l blev tømt helt, gundlaget renset og langsomt lagt ned i 112l (faktisk mens fiskene var deri)
- pumpe og varmelegeme sat i 112l og nyt vand kom i (som ved et helt regulært vandskift)
mht til de to scenarier du har opsat synes jeg klart der er fordele i at bruge vandet fra dit 56l da fiskene er vant til det. skal du bruge den samme pumpe i dit 112l som i dit 56l? hvis ja så bare smid den over, hvis ikke så sæt den nye ned sammen med den gamle så den ka få den rigtige bakterieflora.
håber det gav dig lidt ideer til hvordan du kan få løst din situation 🙂
chrille206 — 7. marts 2011, 10:18
så du mener jeg ska bruge 2 filter de første par dage ?.
tak for svaret.
adlibc — 7. marts 2011, 10:33
velbekom, håber det var tilh jælp 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.