Effectline mark ii... Intet dækglas?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ninecows — 6. marts 2011, 11:22

Hej

Havde som barn en del akvarier af mindre størrelse og sammensat efter hvad mine lommepenge formåede ;-) Så helt nybegynder er jeg ikke, men meget har ændret sig siden 1990 i akvarieverdenenen :-)

Nu har jeg lidt flere lommepenge og har købt et fint akvastabil effectline mark ii på 275 L med armatur og det hele... Men der fulgte ikke noget dækglas med?!? Sælgeren i butikken sagde intet om det. Er dækglas ikke noget man bruger mere? Tænker bare alt det kondensvand og sprøjt der kan ramme 230v 2-3 cm over vandet. Hvad gør I andre?

SweetEyes — 6. marts 2011, 11:24

Mange bruger ikke dækglas. De nye amaturer kan godt tåle kondensvandet. Personligt har jeg dækglas på mit akvastabil akvarie, for jeg synes det er lettere at gøre to stykker dækglas rent, end et amatur ;o)

JepMad — 6. marts 2011, 11:25

Hej

Nej der er ikke dækglas på effectline 🙂

Armaturet kan fint holde til kondensen. Og lyseffekten i akvariet bliver meget bedre uden. Overvej reflector hvis du planlægger mange planter i akvariet.

-Jeppe

Ninecows — 6. marts 2011, 12:10

Ok.. tak :-) Så vil jeg trygt fortsætte uden dækglas. Synes heller ikke rigtigt der er plads til det - det vil blive et meget tyndt glas.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.