Overpris
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Amazing Almo — 4. marts 2011, 23:14
- Hvordan reagerer I når I ser en tilsvarende annonce, altså en privatannonce til LANGT over listepris i dyrehandelen...?
Tænker lidt på den stakkels nye akvarist som gladeligt køber parret og regner med at tjene styrtende når det første yngel kommer... for der er vel ikke andre der vil betale overpris på nogen som helst produkter?
zooman — 4. marts 2011, 23:22
jeg har set flere gange at folk sælge gibbiceps på 25-30 cm til 500-1000 kr
fordi de har købt den som små
det fuldstændigt tosse at de tror at kan tjene godt på fiskene som de har foder op i størrelse*blink*
Mr.Frog — 4. marts 2011, 23:28
Nåe, du mener feks
3 siambarber til 150.- (alm butikspris 30.-)
1 par perlegurami til 200.- (alm butikspris 75.-)
1 stk pangasius 500.- (alm butikspris 50.-)
OSV OSV .............. 😀
Amazing Almo — 4. marts 2011, 23:32
jery — 5. marts 2011, 00:48
K-_Christensen — 5. marts 2011, 01:27
Amazing Almo — 5. marts 2011, 07:50
Rød cichlide - ynglepar
Pris: 500,-
Cichlide, Ynglepar....
Arten bliver kaldt rød cichlide, og dette hentyder til dens grundfarve. På kroppen er der to sorte pletter omgivet af en lysende gul ring. Den ene er øjenpletten på gællelåget, og den anden er en større plet midt på kroppen. Både hoved og krop er oversået med metalskinnende blå pletter og finnerne har også kroppens røde farve med de samme blå skinnende pletter. Kroppen er aflang, men tæt og robust bygget, hovedet er kraftigt og munden er stor og let opadrettet. Øjet er sort med en lysende orange ring.
Hvad er der at misforstå????
gapirri — 5. marts 2011, 08:32
Hilsen Anders
K-_Christensen — 5. marts 2011, 08:39
Amazing Almo — 5. marts 2011, 08:45
Men lad nu det ligge, det var ikke intentionen med tråden, blot at høre jeres holdninger og erfaringer med dette
Kim — 5. marts 2011, 08:48
Jeg kan da kun læse at et voksent par koster kr. 500 og yngel på ca 1-2 cm koster kr. 5.
Kr. 500 er da vist lige i overkanten og kan min min verden got kaldes overpris!
KimJ — 5. marts 2011, 08:48
Hvis en eller anden tumpe køber fiskene for at tjene penge på dem, kan jeg kun sige at man bør orientere sig lidt på markedet før man går ind i den slags forretninger.
Køber man dem derimod for fornøjelsens skyld, må det jo være fordi man mener at den glæde man har ved dem, er pengene værd.
Gasp — 5. marts 2011, 08:56
Men lad nu det ligge, det var ikke intentionen med tråden, blot at høre jeres holdninger og erfaringer med dette
[/citat]
Ja jeg kunne hellere ikke få andet ud af det:)Men manden kan jo være heldig at finde en der ikke kender internettet og forretnings priser:D da ordret juwel jo lyder til at cichliden er noget særligt...
Men nu alligevel sjovt at K-_Christensen laver to indlæg, og prøver at forklarer os andre at vi ikke fatter noget 😀:D
gapirri — 5. marts 2011, 09:38
Hilsen Anders F.
Hugo — 5. marts 2011, 09:42
Og det er frivilligt at købe endnu her i landet.
Somme tider er det godt at undlade selvhøjtidelighed og lade være med at tro at andre er dumme!
At tro andre er dumme, er netop hvad man gør, når man regner med at noget bliver solgt til ågerpriser.🙂
I en salgsannonce er den slags indblanding lige så iriterende at se på som fjolser der konsekvent bydder 25kr for 530L akvarier
brib — 5. marts 2011, 09:44
Det her er vist tråd nr.10.000 hvor man kritiserer folks priser.
Er prisen for høj , bliver varen ikke solgt - Værre er det vel ikke . ?
brib — 5. marts 2011, 09:45
natteheks — 5. marts 2011, 10:35
Mht til de stakkels nybegyndere der bliver tørret..... det skader jo ikke at bruge hovedet selvom man er ny;)
Akvarie West — 5. marts 2011, 10:36
Du spørger hvad vi mener om annoncen. Jeg mener den er mere seriøs end denne tråd. Ser man noget man ikke har råd til, så finder man noget andet, som man har råd til. Vi lever vel i et frit land, hvor vi alle kan sætte noget til salg, til den værdi vi selv syntes den har.
Gasp — 5. marts 2011, 10:50
Frit land, men ikke helt 😀:D
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/market/show/?ID=52313
brib — 5. marts 2011, 10:56
Henrikorg1 — 5. marts 2011, 11:30
Som nævnt længere oppe med gibbiceps maller som er almindelig over alt ved alle forhandlere men når den har fået lidt at spise et par år så er den sin vægt værd i guld ?
Når forældre føder børn har de så ingen værdi for dem ?
Er værdien af folks børn først noget de skal spise sig til ?
Hvorfor vil forældre til tenage børn gerne af med dem hvis det først nu de har fået lidt værdi for dem ?
Verden er et skægt sted og leve 😀
mobe31 — 5. marts 2011, 11:33
Derfor er det da naturligt at man sætter sine ting til salg, til en højere pris end man reelt vil have;)
Henrikorg1 — 5. marts 2011, 11:44
Ja men det er også det samme som der er noget at forhandle om men det vil sælger jo ikke altid,fandt nogle maller for lidt tid siden akvariet var lukket ned og så videre og sender personen et bud bare et par hundrede under så der var dækket lidt af benzinene ind men fik at vide prisen var fast og hvis jeg ville have hans helt specielle fisk måtte jeg betale prisen,de var stører en normalt men ikke mere sjældne en de kan findes i over 90% af de butikker jeg har været i.
Lidt ligesom at skulle købe en gammel corolla og så få at vide at det er en hel speciel model som der aldrig har fandtes ret mange af 😀
mobe31 — 5. marts 2011, 11:52
gapirri — 5. marts 2011, 12:02
Man er vel stadig nødt til at tro at sælger mener det han har skrevet, og så lade være med at antyde at andre er dumme fordi de ikke kan "fortolke" at han mente noget andet ?
Hilsen Anders F.
Henrikorg1 — 5. marts 2011, 12:05
1 den er sjælden
2 den er stor
3 den er i god stand
4 den er ikke syg
5 den er så omgængelig jeg kan håndtere den med hænderne
6 men som beskrevet øverst foræres den væk til ordentlige forhold for det mere specielle og stører fisk man har det mindre chance er der for at nogen kan give den ordentlige størrelse akvarie og forhold i det hele taget.
7det færre fisk som skal fjernes fra naturen fordi de kan handles frem og tilbage indbyrdes er med til at gøre der også kan være akvarister med specielle fisk i fremtiden så der ikke går L46 i det hele.
brib — 5. marts 2011, 13:33
Akvarie West — 5. marts 2011, 17:24
jannebabe — 5. marts 2011, 17:49
Er nogen intereseret så har jeg et TILBUD på et yngle par til 350 kr 😀:D:D:D
gapirri — 5. marts 2011, 18:22
Altså i forhandler priser, i reelle priser, hvis det lykkes at sælge dem er der måske 3.000 kr.
Alt er relativt :-)
Hilsen Anders F.
Bruger #981127 — 5. marts 2011, 22:20
milang — 5. marts 2011, 22:32
Hvis nogen vil give det, andre synes er en høj pris, så er det vel fordi de synes, det er tingens værdi - og så er prisen jo helt ok.
På samme måde er det jo også i orden, at tilbyde 2 kr. for et fuldt udstyret 520liter - det kan jo være, at ejeren bare vil af med det hurtigst muligt, og uden selv at skulle slæbe flere hundrede kilo ned fra 3. sal - og så er prisen jo helt ok.
Som flere er inde på, så kan sælger jo altid sige nej til et bud, og køber er jo først køber...når han køber;)
Dybest set er det jo tankevækkende, at vi overhovedet bytter vores ejendele væk for små papirlapper:P
batmandendk — 6. marts 2011, 00:17
brib — 6. marts 2011, 08:15
Brugeren Amazing Almo har købt det omdiskuterede cichlidepar.
Tråden låses .
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.