HJÆLP! - Hvad sker der med mine gubbier?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
chch99 — 25. februar 2011, 07:48
Vi købte for 1½ måneds tid 5 gubbier hos en dyrehandel, siden er de 3 døde. De er døde henad vejen, og de har alle fået de samme symptomer. Forløbet varer 4-5 dage, hvor de bare bliver mere og mere sløve, og gerne vil hænge i planter, hvor der ikke er strøm eller ligge på bunden. De kan ikke holde sig vandret i vandet - som om de bliver tunge i numsen og som dagene går er det sværere og sværere for dem at svømme op til overfladen. De er tykke og spiser gerne. Den sidste aflivede vi, for den lå til sidst bare på bunden på siden, og de andre begyndte at forfølge den. Det er som om, der også er noget galt med deres afføring, strengen/pølsen er klar med få små klumper i..... nogen andre, der har oplevet dette, eller ved, hvad det er? Først troede vi, at vi fodrede dem for meget, men siden den første døde, har vi skåret meget ned og fordrer kun én gang om dagen.
chch99 — 25. februar 2011, 07:57
mipe — 25. februar 2011, 09:14
Det lyder lidt som dårlig vandkvalitet, hvor længe har akvariet kørt?
Hvor tit skiftes der vand og hvor meget?
Og hvad fodres der med?
Guppyer derimod er meget glade for rent vand.
------------------------------------------------------------------
Mvh. Michael
Se mine akvarier på www.gotfred.com/akva.html
jery — 25. februar 2011, 09:17
chch99 — 25. februar 2011, 09:58
Vi har kun haft akvarie i et par måneder, men for en uge siden købte vi et nyt på 54 liter, og i den forbindelse skiftede vi halvdelen af vandet og rensede bundlaget. Ellers har vi ikke renset det, kun skiftet et glas vand ud hver dag. Vi fodre kun med flager (tetra Guppy foder) og så får vores malle en vitakraft tab en gang om ugen. Vi har 3 voksne guppyer i akvariet og de har så fået 8 små unger (ca. 1 cm), derudover har vi en lille sugemalle samt to rejer. Er nybegynder, men vi har masser af planter og vandet ser helt klart og fint ud - og det er kun 1 fisk, der virker syg, resten ser fine ud... kan det stadig være vandet?
chch99 — 25. februar 2011, 10:04
chch99 — 25. februar 2011, 13:11
Vi fodrer kun én gang om dagen nu, men den var sådan en fisk, der bare ville æde hele tiden. Den lavede simpelthen ikke andet end at lede efter mad på bundet og i planterne. Jeg kan læse mig frem til, at der er meget delte meninger om, hvorvidt man kan fodrer guppyer for meget, sådan at de æder sig ihjel, men kan der være forskel på fiskene?
Endelig er der jo mange, der har problemer med vandet og forhøjet nitrit indhold. Hvordan finder jeg ud af, om det er det? og vigtigere... hvad gør jeg ved det?
Bruger #980544 — 25. februar 2011, 13:59
Den har samtidig også rød omkring gællerne.
Dette kan forekomme, hvis der går for lang tid mellem vandskift.
Grunden kan være at der er for meget kolikbakterie i vandet og for lidt ilt. Skift 50% af dit vand i dag og hold øje med de andre fisk..
ziptrille — 25. februar 2011, 18:27
joachimholm — 25. februar 2011, 18:41
nicolai og joachim — 25. februar 2011, 19:07
Du mener tage en vandprøve med til din dyrehandler:)
joachimholm — 25. februar 2011, 19:15
Du mener tage en vandprøve med til din dyrehandler:)[/citat]
Ja 😛*rødmer**rødmer*
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.