Fiskene begyndte at opføre sig underligt, da ...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Skankzilla — 22. februar 2011, 01:07
Jeg er ny her, så ved ikke om jeg poster dette, det rette sted, men bær over med mig. Og er rimelig ny i faget, så endnu engang bær over med mig.
Jeg købte et akvarie til min kæreste, 6kantet på ca. 60l.
I første omgang købte vi; 2 cichlider (kan ikke huske navn, men de er forholdsvis brune, med klare blå øjne), 10 neonfisk,10 albino zebrafisk, og 2 sugemaller.
Og det gik faktisk ganske udemærket, udover der røg et par småfisk i ny og næ.
Så idag var jeg nede og købe 2 discus'er og endnu en sugemalle.
- Fik mig en snak med forhandleren, og han fortæller det eneste jeg rigtigt skal tage højde for, er at temperaturen ca. skulle være på omkring de 27 grader.
Jeg skruer så op fra ca. 24 til 27grader, og fiskene er helt underlige nu; discus' parret er forholdsvis rolige og opfører sig normalt. Men ALLE andre fisk er konstant oppe i vandkanten?
Jeg mistænker lidt at det er iltmangel, men kan 3 graders forskel gøre så meget?
- Pumpen kører på fuld knald, og medfulgte til akvariet, så går ud fra den kan klare jobbet?
- Håber der er en der kan hjælpe.
rasmus 81 — 22. februar 2011, 01:34
Skankzilla — 22. februar 2011, 01:41
Jeg har ikke målt værdierne i vandet endnu, men er første mission imorgen.
Jamen da jeg købte akvariet var der en pumpe med, som faktisk er som dette;
http://www.ak varieudstyr.dk/Ferskvand/Akvarier/6og8kantetakvarier/AquaElHexabegyndersæt60literMørkegrå
Burde det ikke fungere?
- Kan godt tro det er pga. hurtig temperatursvingning, men hvor lang tid går der så før de får sig tilpasset?
rasmus 81 — 22. februar 2011, 04:18
jeg ved det ik har ik prøvet det selv men natten over ku jeg forestille
jery — 22. februar 2011, 07:30
Er det et højt akvarium? I så fald er der mindre overflade til iltudveksling.
Hvis din literangivelse er korrekt, så har du derudover alt for mange og uegnede fisk. Du må i gang med nogle ihærdige vandskift og samtidig vil det nok være en god idé at tilføre ekstra ilt via en luftpumpe.
natteheks — 22. februar 2011, 07:43
Bruger #481091 — 22. februar 2011, 07:46
Men ved et moderart antal fisk, max 20 fisk af neonfisk størrelsen ville kunne klare sig fint i dit akvarie såfremt man ikke kommer over 25 grader.
Antallet af fisk i dit akvarie er ALT for højt, samt Discus slet slet ikke høre hjemme i denne type akvarie, Discus er en meget sart fisk, og forstå slet ikke dyrehandleren solgte dig disse fisk, om han har hørt om de forholde de ville give dem.
Discus bliver en meget stor fisk, og kræver meget plads, faktisk henved 50 liter pr. fuldvoksen fisk.
Jeg ville om jeg var dig, forsøge at snakke med dit forhandler igen, og hører om i kan lave en fornuftigt aftale om han tager disse Discus tilbage, og du der efter sænker til 24 grader igen.
Du må ikke forstå dette indlæg som værende negativt vendt mod dig, mere mod den forhandler som har solgt dig disse Discus uden at forklare dig om deres måde at skulle holdes på, og til dig, vil jeg anbefale dig, se på fisk i butikken, og kig så i artsbeskrivelserne her på siden om og hvordan de udvalgte fisk holdes bedst, det vil mindske dine problemer fremover ..
Mvh.
Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium
devilcricket — 22. februar 2011, 08:18
Så skynd dig at få afleveret dem igen... Angående, at de opføre sig mærkeligt, du har sikkert lidt for mange fisk i dit akvarie, og så er tempraturen måske lidt højere end hva der står på enheden.. Prøv lige at mål den engang for at være sikker...
UllaM — 22. februar 2011, 08:29
WichmannFisk — 22. februar 2011, 09:55
Så jeg vil råde til et større akvarie eller nogle andre fisk 😛
devilcricket — 22. februar 2011, 10:01
Skankzilla — 22. februar 2011, 11:27
@ Peter, jeg er ikke så sart, så rolig nu.
Udfra hvad i fortæller mig, så ja, så burde jeg skifte dyrehandler, da jeg har købt alt ved ham, og han sagde der ikke burde være problemer. Jeg så jo bare at de gik i et lille usselt akvarie nede i butikken. Jeg tænkte bare at mit er væsenligt større end det de gik i, og manden fortæller mig de sagtens kan gå deri. - Alt fra min side er gjort i bedste mening.
Og jeg har flyttet de fleste af de små fisk.
Jamen hvor meget kan jeg have i et akvarie på den størrelse? (ved godt beskrivelsen er dårlig, men er baseret på hvad jeg fik af information) Men det er omkring 65 cm højt og 50 cm bred, hver af de 6 flader er ca. 25 cm.
batmandendk — 23. februar 2011, 23:08
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.