fisk til min 9 årige søn

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hip — 6. februar 2011, 23:28

Bruger #971132 — 6. februar 2011, 23:31

Ja, scalarer vil han så ikke få meget glæde af i et startersæt. Scalarer bliver rigtig store, og kræver et akvarium på mindst 250 liter.
Men mindre 'begynderfisk' som guppy, platy og kampfisk vil han få meget glæde af. Især kampfisk, hvis han er vild med store haler! 🙂 Kig evt. artsbeskrivelsen af kampfisk her på siden: Betta Splendens.

Mr.Frog — 6. februar 2011, 23:42

#1
Hejsa.
Når man starter et akvarie helt rigtigt op, så kigger man først på hvilke fisk der skal i, og så vælger man et akvarie der passer til bagefter. Men når det nu er sagt, så er det jo en anden sag, når man vælger akvariet først og skal til at vælge fisk. Så kan man finde nogle fisk man kan lide, og derefter slår man dem op, og ser om de kan være i det akvarie man har anskaffet sig. Bagefter kigger man på, eller forhører sig, om de fisk man har valgt sig nu også kan gå sammen i den størrelse akvarie man har. Og hvor mange fisk af hver art man bør anskaffe sig.

Her i artsbeskrivelsen ser du ude til højre, hvilken akvariestørrelse der er nogenlunde normalen for fiskearten.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=13498
Dvs at scalarer bør gå i et noget større akvarie, end et 54L.

I bør finde en sammensætning af fisk, der kan gå i jeres 54L akvarie uden at slås eller lignende.
Dvs gerne nogle fisk i bunden, i midten og lidt øverst i akvariet. Så godt som det nu kan lade sig gøre i et 54L, der kun er 30cm højt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.