slørhaler i bowle

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Cleo — 5. februar 2011, 18:10

nu har jeg læst rigtig mange indlæg om; at man ikke må proppe slørhaler ned i en bowle.. men det har jeg nu alligevel gjort, da et andet akvarie vil være for stor til at have på min skænk, og ALLE de dyrhandler jeg var i anbefalte mig til dette. Men jeg synes nu alt i alt, at de ser glade ud, svømmer rundt i bowlen, de har sågar sovet en smule, (og jeg vil gerne inddrømme, at jeg var ved at dø, da jeg så de sov, for jeg troede, at de var døde!), men det er nok, fordi jeg er rimelig pivset, når det kommer til mine kæledyr. men alt i alt, så har jeg altså to slørhaler i en bowle, og har kommer mit spørgsmål: Hvor meget mad må de få?
og når jeg skifter vandet, skal jeg så have mere Aqua Plus i?:-)

og jeg vil ikke lyde sur nu, men jeg gider ikke kommentarer om, at man ikke skal proppe slørhaler i en bowle, for det var den eneste fisk, jeg vil have i 4 forskellige dyrhandler!

Bruger #727374 — 5. februar 2011, 18:23

Mener du virkeligt selv, du er rimeligt pivset med dine kæledyr *blink* *blink*

mvh. henning

netravn — 5. februar 2011, 18:30

Hvis de både ser glade ud og endda har sovet lidt, så har de det garanteret bare super godt. Hvis du så også synger lidt for dem af og til, så tror jeg de bliver de lykkeligste fiskebasser i Danmark.

Pennut — 5. februar 2011, 18:42

De skal ikke have mere end hvad de spiser på 2 minutter, nej det er ikke nødvendigt at komme alle de medikamenter i vandet, bare du husker dine vandskift, som skal være hver dag.

Mqller — 5. februar 2011, 19:42

du skal ikke proppe slørhaler i en bowle

MiaC — 5. februar 2011, 19:55

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16..........................................................................100

http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10818
Læs lige artsbeskrivelsen.. Især det punkt som hedder "minimum akvariestørrelse" !

Multi — 5. februar 2011, 20:54

http://www.google.dk/imgres?imgurl=http://www.dr.dk/NR/rdonlyres/E7F1DD12-DC55-4A27-8BE5-8165CA537FDE/510037/kaempe_guldfisk_03.jpg&imgrefurl=http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/%3FID%3D974515&usg=__M1tiRVuA1RpE6etgT1zgeoPACMA=&h=308&w=400&sz=33&hl=da&start=15&zoom=1&tbnid=uEbxhKdpn65wBM:&tbnh=170&tbnw=223&ei=t6pNTem4M4iBOtShhQs&prev=/images%3Fq%3Dsl%25C3%25B8rhale%26um%3D1%26hl%3Dda%26sa%3DN%26biw%3D1218%26bih%3D674%26tbs%3Disch:10%2C735&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=152&vpy=292&dur=435&hovh=197&hovw=256&tx=132&ty=113&oei=K6pNTaP4FsmBOvPUhdEP&esq=16&page=2&ndsp=15&ved=1t:429,r:10,s:15&biw=1218&bih=674
;(

Fieeh — 5. februar 2011, 21:02

Hvis du "elsker den så højt" allerede, så synes jeg altså du skulle købe et større akvarie, det der er synd, og så 2 stk i en så lille bowle (udfra dit billede på din profil).
Bare fordi "du vil ha'" og det er det eneste der duer, behøver du vel ikke være egoistisk, prøv du selv at bo på 3kvm 🙂

Stakkels fisk.

Jan Persson — 5. februar 2011, 21:54

Egoistiske nar - ja, beklager men jeg kunne altså ikke finde på noget mere diplomatisk ;(

Maj-Britt — 5. februar 2011, 22:41

Fatter sgu ikke man anskaffer sig dyr, hvor man på forhånd ved, at de ikke vil kunne trives under de forhold, man kan tibyde.....
Det er jo dyrplageri i stor stil... her kan trådstarter jo ikke engang undskylde sig med uvidenhed, da hun jo selv skriver, hun har læst flere indlæg, hvor der står man ikke har slørhaler i bowler.... Det er fandme for dumt, ja undskyld mig...;(

bodils — 5. februar 2011, 22:58

Jeg var uvidende, da jeg købte en bowle og en slørhale, der gik ikke en uge selvom jeg skiftede vand før Guldborg mistrives, han han i overfladen og lavede luftbobler. ( jeg var dum og havde ikke læst om slørhaler inden jeg købte en) Ret hurtigt efter købte jeg et 112 l akvarie og 2 slørhaler mere, det er stadig ikke optimale forhold, de skal have en større bolig.
Skal man have dyr, uanset hvilket dyr det er, så skal man gøre det så godt for dem som det er en muligt, så undskyld jeg forstår ikke helt hvorfor du har foretaget dette indkøb, når du vidste at det ikke ville være godt???
Fint nok at du kun har plads til en bowle, men så kom nogle rejer i bowlen i stedet for.
Det andet syntes jeg er virkelig synd, min bowle bliver kun brugt til slik i julen nu.
Ved godt at du ikke ville hører negative ting og jeg sidder lidt med fornemmelsen af, at uanset hvad man svarer så vil du ikke lytte.
Optimale forhold til 2 slørhaler er 120 liter, mit akvarie skal være på mindst 160 liter og de skal nok få bedre forhold, når jeg har fundet mig en anden bolig, men det er et helt andet problem.

mobe31 — 5. februar 2011, 23:02

Der er nogle der ikke kan lide de svar de får når de spørger til råds, og alligevel gør som de selv syntes er bedst. Dette er bare endnu et bevis derpå... tsk tsk tsk

Hvorfor køber du ikke bare en flok på 6-8 stk http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11159, de vil sikkert gå rigtig fint med dine slørhaler*doh*

nordbakken — 5. februar 2011, 23:13

Er enig med de foregående indlæg, jeg syntes det er helt hen i vejeret at købe nogle fisk man godt er klar over ikke kan være i baljen, hvis du kigge på artsbeskrivelsen så står der MIN 200 l, og det er altså ikke for sjovt at der står min!
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10818
Og til din kommentar om at du ikke gider høre kommentarer om, at man ikke skal proppe slørhaler i en bowle, så lad være med at lave en tråd, når du alligevel godt er klar over at det er helt forkert.
Jeg har også været inde i mange forretninger hvor de siger at der sagtens kan gå en slørhale i en bowle, nogle gange er det fordi de ikke er klar over at det kan der IKKE, men de fleste gange er det nok for at fremme salget da det jo er en forretning.

Cleo — 5. februar 2011, 23:16

jeg forstår så bare ikke, hvorfor 4 dyrehandler andbefaler mig, at have slørhale i en bowle. og den ene af dyrhandlerne er min mors bedsteven, så hvorfor i alverden skulle han sige det?

og dette er første gang jeg har fisk, jeg kender et par stykker, som har fisk, men jeg har aldrig selv haft.

Og vi er igang med at få bygget en havedam, så du kan komme derud når de er store nok.

MiaC — 5. februar 2011, 23:22

Uvidenhed er den største årsag til vildledning... Men fiskedød betyder mer-salg...
Man behøver ingen uddannelse for at arbejde i en dyrhandel.

nordbakken — 5. februar 2011, 23:23

Jeg skal ikke kunne sige hvad grundlag de forskellige forhandler har for at give dig det svar, men som skrevet før det er måske for at forøge salget, jeg kan slet ikke forstå at din mor´s bedste ven kunne finde på at sige sådan, ja undskyld men så er han i mine øjne ikke en ret god ven.
Jeg beklager at vi tuder dig ørende fulde, men det er nu engang synd for fiskende, jeg tror de vil blive glad for den havedam :-)

Cleo — 5. februar 2011, 23:31

altså lige nu er den størrest kun 3 centimeter lang, og jeg tror ikke de vokser så hurtigt igen, inden for den næste måned eller 2, også har jeg haft tid nok, til at købe et meget større akvarium?:-)

Fieeh — 5. februar 2011, 23:59

De vokser hurtigt, 2-3 måneder er dælme længe at lade dem bo i deres eget toilet! ;(

Cleo — 6. februar 2011, 00:09

taler i af egen erfaringer, eller bare noget i har læst?
og jeg sagde 1-2 og ikke 2-3?! der er stor forskel :-)

MiaC — 6. februar 2011, 00:15

Denne tråd http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1225793 Gør mig rigtig glad 🙂

bodils — 6. februar 2011, 00:17

Det her virker mere som om du bare vil provokerer, men fint nok, hvis du syntes at det er sjovt, så ikke flere kommentar herfra.

Fieeh — 6. februar 2011, 00:46

Undskyld, det var min fejl, 1-2 måneder - men jeg tror ikke du har lyst til at bo i et toilet så længe selv. Jeg synes du skulle tage dem tilbage til dyrehandlen, ihvertfald indtil du selv får et større akvarie de kan gå i, eller få nogen til at passe dem i et stort akvarie som er oppe at køre.

kakaoko24 — 6. februar 2011, 01:35

Jeg tror nu godt at Cleo er klar over at det ikke er godt at have slørhaler i en bowle, men derfor behøver man vel ikke nærmest at hakke en ned?? Troede dette var en side hvor ALLE kunne være. Vi har allesammen været nybegyndere og laver fejl, og lærer af dem( eller nogen gør). Men jeg syntes efterhånden at mange nybegynder får en ordentlig en over nakken så snart folk hører om at de går i for små akvarier. Derved ikke sagt at jeg syntes om det, for det er absolut ikke sådan det forholder sig, tværtimod. Men kan man ikke bare fortælle folk det på en pæn måde hvad man skal gøre og hjælpe dem med de problemer de endnu engang har??
Og nr # 15 fra Januar 2012 skal ALLEder arbejder mere end 20 timer være uddannet dyreass.

molfen — 6. februar 2011, 01:54

#23 Nu hænger folks negative tone formentlig sammen med at trådstarter giver udtryk for at man godt er klar over at de optimale betingelser ikke er opfyldt, men alligevel vælger man at købe fiskene. Og når man så samtidigt gør opmærksom på, at man ikke gider at høre på negative kommentarer, ja så beder man sgu næsten selv om det, fordi det virker meget egoistisk og en smule arrogant.

Mht. At man skal være uddannet i år 2012, det ved de fleste vel efterhånden (Der har været temmelig heftige debatter herinde om det emne allerede). Men det ændrer jo intet ved de uvidende ekspedienter man kan rende ind i rundt omkring som det er nu, vel?

Oscar — 6. februar 2011, 03:50

Hør her Cleo, jeg vil sgu også gerne have et saltvandsakvarium på nogle tusinde liter, med et par hajer i, men jeg har hverken plads eller penge. Derfor går jeg ikke ud og køber et 100 liters og propper et par revhaj-unger i, selvom de vokser langsomt. Fisk er dyr ligesom en hund eller en kat. Hvis man ikke har plads og penge til en hund, så køber man ikke en hund. Det samme gælder fisk.

Mht. dine forhandlere. Deres job er ikke at vejlede folk der spørger efter råd, det er noget kunden bør vide i forvejen. Igen - man går heller ikke ned hos en hundekennel og køber en hund, hvorefter man spørger hvordan man fodrer den osv. Dine forhandlere vil gerne tjene penge, på den ene eller den anden måde. Hvis en uvidende kunde kommer og vil købe en bowle, så vil han jo ikke afslå, da det giver penge i kassen. Dyrehandleren vil så prøve at tjene endnu mere, og sige at du godt kan have slørhaler i, og sikkert en masse andet bras. Dine fisk dør så et par måneder, måske uger efter, og du går ned og køber nye. Sådan kan han/hun tjene en masse penge. Hvis dyrehandleren rådgav og afslog hver eneste kunde som ikke vidste en dyt om akvarier, ville hans/hendes salg falde.

Skaf et større akvarium, eller aflever fiskene tilbage og put nogle rejer i bowlen i stedet for.

Jesper Green — 6. februar 2011, 08:22

Følgende information er langt mere pålidelig end den information som du får fra de fleste forhandlere som vil tjene penge på dig.
Det er information fra folk som går rigtig meget op i lige præcis slørhaler og har brugt til på at sætte sig ind i tingene:

I følge diverse udenlandske slørhale forum, så skal der minimum være 80 liter til den første slørhale og så 40 liter mere per fisk.
I den fantastiske bog "Fancy Goldfish", som jeg i øvrigt kan anbefale til folk som der er til slørhaler, så anbefales der også
i den minimum 40 liter per fisk, men forfatterne anbefaler samtidig, at man køber så stort et akvarie som man har
råd/plads til, da visse typer slørhaler kan blive meget store.
Kort sagt, så ved du aldrig hvor stor din slørhale kan blive når du køber den ved dyrehandleren.
Der er så mange blandinger og typer, at forhandlerne heller ikke selv ved hvor store deres fisk kan blive.

Bogen "Fancy Goldfish" : http://www.shambhala.com/images/covers/large/0834804484.jpg

Jeg håber at du vil se dine fisk som levende væsener med behov og ikke kun pynt på hylden.

Mvh
Jesper Green

--------------------------------------------------------------------------------

mobe31 — 6. februar 2011, 08:38

# 23 det er jo netop fordi trådstarter selv siger at han/hun HAR læst en masse tråde om hvorvidt det er uforsvarligt med slørhaler i en bowle, og i denne sammenhæng næppe kan have undgået at læst at man ikke ikke altid skal tage dyrehandlerenes ord for gode varer, og alligevel bliver der proppet slørhaler i en lille bowle, blot fordi det er de eneste fisk trådstarter GIDER at have.
det kan man da IKKE kalde "at være pivset" overfor sine dyr, eller at have nogen bekymringer om hvordan de trives*skeptisk*

Nuhrenholt — 6. februar 2011, 09:56

http://2.bp.blogspot.com/_Pd1UqYVOngI/Sc2lsSwBXdI/AAAAAAAAAJs/PiAxQmIKxtU/s400/Betta_Fish.jpg
http://aquaworld.netfirms.com/Labyrinthfish/Betta/bettasplendens/bettaprachtig.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/Yellow_halfmoon_Betta_splendens.jpg

Eksempel på en utrolig smuk fisk som faktisk vil trives i et lille bitte velindrettet akvarie - fordi den ikke bliver større end du ser den der, og fordi dens naturlige biotop er lavtvandede rismarker hvor trives som ene han.
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10898
Selvom jeg personligt ikke ville lukke dem eller noget som helst dyr i en bowle...


Så overvej lige http://www.aquaristic.net/en/Aquarium-Lighting/Aquarium/Nano-Aquarium/Dennerle-NanoCube.html
Som også er en super flot lille fisketank der vil kunne tilfredstille, det jeg kun kan tolke som en lyst til at eje noget flashy, som er levende. Men fisk er dyr og med den investering kommer et ansvar for deres velfærd og det er ikke mindre end hvis du købte en irsk ulvehund og bad den leve i et 3m2 rum bare fordi den stadig var hvalp og sagtens kunne være der.. Så please, vær sød at give dine stakkels guldfisk til en der faktisk har plads til dem.

kakaoko24 — 6. februar 2011, 18:26

#24 og #27. Nu siger jeg ikke at jeg mener man kan have slørhaler i en bowle TVÆRTIMOD endda. Det skal lige slås fast....
Kan godt se det ser ud som om at man har læst om det, men gør som man selv vil alligevel, men jeg mener stadigvæk at mange gange bliver folk overfuset pga dumhed. Det er da trist at man ikke kan spørge om noget uden at blive svinet til, er det ikke?? Så ender det jo bare med at folk begynder at lyve om at de f.eks har et 250l til slørhaler, men i virkeligheden har de dem i en bowle, blot for at få svar på sit spørgsmål. Selvfølgelig skal man sige sin meniing, og jeg vil også sige at slørhaler hører IKKE hjemme i bowler. Man kan enten have en kampfisk eller nogle rejer/snegle i sådan en. Men jo mener helt klart også at de skulle blive solgt eller obevares et størrer akvarie indtil havedammen er færdig.

molfen — 6. februar 2011, 18:38

#29 Jeg forstår godt hvad du mener og er helt enig langt hen af vejen. Synes bare ikke der er det store behov for at forsvare lige præcis denne handling trådstarter har gjort. Man ligger som man har redt, som det gamle ordsprog lyder, og det synes jeg egentlig passer ganske godt til denne tråd. Når man så samtidigt læser hvad der er bidraget med i en anden tråd om næsten samme emne, ja så mister jeg altså respekten for den måde man holder fisk på.

mobe31 — 6. februar 2011, 19:32

# 29 at folk nogen gange bliver overfuset p.g.a. uvidenhed sker desværre ret ofte ja, men det er som du også selv er lidt inde på, ikke tilfældet for trådstarter her.
det er nok grunden til folks reaktioner.

Cleo — 7. februar 2011, 17:35

nu spørger jeg endnu engang?!
Taler I bare ud fra, det I har læst, eller af egne erfaringer?!
det vil jeg personligt meget gerne høre, for I kan i teorien ikke tale fra en bog eller hjemmeside.

og dette er første gang i mit liv jeg selv har fisk, der er ingen i min familie, som har fisk, så hvordan i alverden skulle jeg og mine forældre vide fra, at en dyrhandler lyver?! ~og ja det er for at øge salget, men når de vejleder, kunne de sige at det bassin var meget bedre til den valgte fisk, og det vil være forståeligt!

hvis jeg vidste 100%, at mine fisk havde brug for mere plads, havde jeg købt et større akvarie med det samme i stedet for at købe en bowle, jeg synes en bowle er pæn, at have stående på min reol.
og jeg vi have et større akvarie, om det så skal betyde, at jeg skal smide min ene reol ud, for nu har jeg mine to slørhaler, også skal de (for at sige det pænt) fandme ikke bare sælges eller returneres! - de er mine små baby nu, jeg ringer hjem til min mor (som er hjemme 24/7) for at vide hvordan mine fisk har det! så jeg er nok lidt mere pivset, i dag havde jeg ikke lyst til, at forlade dem, fordi I har kommet med alle jeres negative kommentarer og at de hurtigt vil det og at jeg er dyreplager. ~ Jeg er en pige på 16, det er ikke lige det der hjælper på ens selvtillid.
Så I kunne have skrevet, at I vil råde mig til at købe et større akvarie, i stedet for at kalde mig en egoistisk nar og lign.


og uanset hvad, får jeg en havedam, om det så er hjemme i min egen have, eller i min families fælles kolonihave hus!

og når jeg siger jeg har læst noget om det, betyder det ikke, at jeg har læst en masse, jeg har læst at i frarådede det, men der var ingen begrundelse til det. og som jeg har nævnt tidligere, så vil jeg have købt et større akvarie, hvis jeg vidste alle de ting, I har kastet i hovedet på mig, de sidste 2 døgn!

men jeg er en meget tolerant person, så jeg tager imod jeres kritik, for jeg er bestemt ikke egoist.
og jeg har haft mine fisk siden i lørdags, så nu er jeg vel ikke nybegynder.. nårh jo det er jeg stadig, fordi jeg har ikke lært af mine egne fejl endnu.

men tak!😉

Cleo — 7. februar 2011, 17:36

og jeg gider ikke have rejer eller snegle!

Cleo — 7. februar 2011, 17:37

og jeg gider ikke have rejer eller snegle!

slørhale:D — 7. februar 2011, 17:41

Cleo... jeg har også haft to slørhaler i en bowle jeg havde også læst inden at det måtte man ikke men der er aldrig nogen begrundelser så jeg gjorde det også de var da også glade og tilfredse de kom senere over i et 54L akvarium fordi bowlen gik i stykker... jeg syntes ikke du er nogen egoistisk nar jeg ved ikke hvorfor de skriver det ? men helt ærligt hvad skal man gøre som nybegynder? man lytter self til sin dyrehandler man kan jo ikke vide de smider lort i hovedt af en ?;(

Nuhrenholt — 7. februar 2011, 17:58

Det handler ikke så meget om hvorvidt man har haft dyret selv... Hvis man VED at en 2kg hundehvalp vokser op og bliver til en 60kilo tung ulvehund så køber man den da ikke til en 20m2 lejlighed?!

Du VED at en slørhale kan og vil blive op til:
http://www.akvariefisk.dk/storage/debat/5614800A-112F-103E-11AA31B6D4BD5C55.jpg
http://www.dr.dk/NR/rdonlyres/E7F1DD12-DC55-4A27-8BE5-8165CA537FDE/510037/kaempe_guldfisk_03.jpg
DEN størrelse... Det ligger i dens gener..

Bare fordi den er sød og lille når den er ung betyder det ikke at den ikke bliver stor og voksen..

Du kan også putte din ulvehundehvalp i en krukke og så kan det da være at den holder op med at vokse... men vil den trives??

Jeg kan slet ikke se hvordan du kan være så mistroisk både over for information, der er meget let tilgængelig både på nettet og i bøger, om dette dyrs vækst og slet ikke over for folk som har holdt slørhaler og som har set at de ikke trives i bittesmå bowler..

Jeg kan ikke se hvorfor du ikke kan eller vil overveje en Kampfisk... Det er ikke en reje og det er ikke en snegl, men en fisk som har meget lettere ved at tilpasse sig et liv på få kvadratmeter....


Vidste du forresten at det ikke længere et tilladt for dyrepassere under uddannelse at tage deres praktik tid hos dyrehandlere?
Præcis af den grund at dyrehandlere lever af at sælge.. og meget få kan overleve rent økonomisk hvis de ikke går på kompromis med etik og sælger dig det du gerne vil have, fremfor det der er bedst for dyret.
Dermed sagt: de kan være nok så gode mennesker - men butikken er deres levevej og de er nødt til at sælge for at tjene penge..

mobe31 — 7. februar 2011, 18:34

jeg vil da umiddelbart mene, at med den holdning som trådstarter lægger for dagen, burde vedkommende da overveje om han/hun overhovedet egner sig til at holde nogen former for dyr*skeptisk*

molfen — 7. februar 2011, 19:36

Cleo Cleo Cleo, du skriver at du mangler begrundelse for hvorfor, at slørhaler ikke egner sig til en bowle, men at folk bare skriver "Det kan man altså ikke". Prøv lige en gang til at læse diverse tråde om emnet (Som du godt nok allerede påstår at have læst inden du besluttede dig). Hvis du stadigvæk ikke finder begrundelser for hvorfor det ikke er en god ide, ja så er du sgu ikke for kløgtig (Sorry to say it).

Nat1987 — 7. februar 2011, 19:41

Ej hvor er du dog snot ignorrant.. Selvfølgelig siger de alt hvad du ønsker at høre for at sælge.. Jeg er selv uddannet dyrepasser med dyrehandlere som speciale.. Og vi fik 1000 store slørhaler ind som folk var blevet bildt ind kunne bo i en bowle.. Hør nu efter hvad 36 mennesker fortæller dig .. For tilsyneladende er din mors bedste ven et gigantisk fjols som burde omskoles noget så kraftigt.. Og få så lige fingeren ud og køb et akvarie eller skaf dig af med de fisk

slørhale:D — 7. februar 2011, 19:50

jeg syntes godt nok ikke i skriver særlig pænt til hende..... hun har lavet en fejl det har hun nok lært af.. men helt ærligt tror i ikke hun har forstået det, jeg ville få et helt vildt dårligt indtryk af denne side hvis det var mig og så specilt som nybegynder *blink*

Nat1987 — 7. februar 2011, 19:54

Jeg vil lige skynde mig at understrege at jeg ikke er uddannet gennem dyrehandel som den tidligere tråd også fortæller ikke længere er lovligt... Jeg er uddannet med akvarie, terrariet og eksotiske dyr som speciale.. Og du bør nok overveje at spørge i din dyrehandel om du kan få lov til at tale med en uddannet dyrepasser og ikke bare en butiksansat... Dyrepassere ved udemærket godt at det du gør er grotesk

Nat1987 — 7. februar 2011, 19:56

#40 læs lige hendes aller første indlæg hun vidste godt og havde læst herinde at det var en super dårlig ide før hun gjorde det.. Og beder nu om en begrundelse for hvorfor at det ikke bare kan forblive sådan

Jan Persson — 7. februar 2011, 19:57

#40.

Nej, hun har jo netop IKKE lært og vil heller ikke lære ud fra det hun skriver.

Hvis hun mener folk her ikke ved hvad de snakker om - hvorfor så overhovedet oprette en tråd herinde, spørg dog den kloge dyrehandler, der ved bedre og som er bedste ven af familien 😀

slørhale:D — 7. februar 2011, 19:58

gud hvor er bare ikke særlig søde;(

slørhale:D — 7. februar 2011, 20:00

hvor skriver huun hun ikke vil lærer det ?

Jan Persson — 7. februar 2011, 20:12

[citat]nu har jeg læst rigtig mange indlæg om; at man ikke må proppe slørhaler ned i en bowle.. men det har jeg nu alligevel gjort, da et andet akvarie vil være for stor til at have på min skænk, [/citat]

Kan det være mere tydeligt?

slørhale:D — 7. februar 2011, 20:22

Det ved jeg ikke... men i har vel selv set hun har skrevet de har en have dam de er ved at bygge hvad er så problemet at de går i en bowle indtil ? det er vel lige meget om de går i butikken i et lille akvarium eller går derhjemme i en bowle ??

Nat1987 — 7. februar 2011, 20:24

Bare så du ved det er de reoler man har i dyrehandlere faktisk designet dybere end man tror så "de små akvarier" er faktisk 100 L

slørhale:D — 7. februar 2011, 20:27

det kan man da se de ikke er ihver fald ikke der hvor jeg køber fisk.. der er de nok 54 eller mindre ?

kakaoko24 — 7. februar 2011, 20:31

#48
Det passer altså ikke helt det der, for i rigtig mange forretninger er de kun på 54l

slørhale:D — 7. februar 2011, 20:33

ligepræcis kakao........ nat du har jo nok heller ikke været i alle danmarks fiske butikker.... det er nok bare i dem du har været i 🙂?

MiaC — 7. februar 2011, 21:28

Lad os nu holde en sober tone 😉

#1
At holde fisk i for små akvarier, ved størstedelen af brugerne herinde hvad betyder.
De ender med at blive deforme, da kroppen ikke kan vokse som den skal, mens indvoldene vokser videre, det vil betyde at fiskene kommer til at lide, og i værste tilfælde dø.
Bowler har oven i købet en meget lille overflade i forhold til mængden af vand, og det betyder iltmangel, og så kræver de også endnu flere vandskift end normalt.
Det lyder fint at du vil komme dem i en havedam, det ville kun være godt for dem, men indtil da er bowlen stadig et ringe valg.
Så ville det være bedre at finde en spand eller noget at komme dem i, med dertil hørende pumpe, og iltsten. For det tager alligevel et godt stykke tid at få lavet en havedam.

Desværre sker det alt for tit at folk får sørhaler med hjem i bowler, så du er langt fra den første.

Jesper Green — 7. februar 2011, 22:10

[citat]nu spørger jeg endnu engang?!
Taler I bare ud fra, det I har læst, eller af egne erfaringer?!
det vil jeg personligt meget gerne høre, for I kan i teorien ikke tale fra en bog eller hjemmeside.

[/citat]

Ja, det gør jeg.
Vi har haft slørhaler i ca 10 år.
Jeg har desuden brugt rigtig mange timer på at lære om fisken, i udenlandske slørhale forum og i bøger.
Min ene slørhale som var 2-3 cm da jeg købte den er nu ca. 25 cm.
I en bowle ville den være død nu eller hæmmet i væksten.
Fiskene udskiller et hormon som hæmmer deres vækst, jo mindre vand og plads, jo større koncentration vil der være i vandet
og din fisk vil aldrig få sin naturlige udvikling.

Hvis du synes at vi alle sammen er uvidende, så synes jeg at du skal forske lidt i fisken selv.
Du kan begynde med nogle af de link som findes på min profil.
Du vil finde ud af at bowler til slørhaler er et big "no no", det ved alle som har erfaring med Carassius auratus auratus.

Mvh
Jesper

Cleo — 9. februar 2011, 15:52

nu har jeg læst en del, bl.a. en bog der hedder Akvariefisk i farver af Politikens forlag, som jeg blev forslået nede i en boghandler, i den står der, intet om hvor stort akvariet skal være, men at størrelsen er varieret. hvordan hænger dette sammen?😀

chilip — 9. februar 2011, 16:05

#14 Jeg har en automobilforhandler der gerne ville sælge mig en ny bil, selvom jeg ikke havde betalt af på den gamle. Han er derudover rigtig flink, og jeg syntes selv jeg får nogle supergode tilbud af ham.

Hvorfor tænker du at han råder mig til det?

nanobegynder — 9. februar 2011, 16:23

Min dyrehandler ville også gerne have solgt mig slørhaler til mit første akvarium, et 25 l Fluval Edge.
Men der var et eller andet inden i mig som sagde at det var forkert og købte ingen fisk, men nøjedes med et par planter.
Bagefter fandt jeg så denne side og læste en hel masse og gør det stadig.
Nu er jeg jo så over 4 gange så gammel som dig, så erfaringen og eftertænksomheden spiller nok ind.
Men kære Cleo, læs og lær, og spring over de mindre pæne indlæg (de kommer hver gang)*blink*

Jeg endte med at putte guppyer i det lille akvarium, det var heller ikke rigtigt *rødmer*
Men så bytter man bare om igen, køber et par nye akvarier (ups), nu kan der heller ikke være flere 😀

Nomanni — 9. februar 2011, 16:32

til alle, så synes jeg helt klart at man burde lægge ud med en helt anden tone. Cleo siger selv at hun ikke har lyst til alle mulige dumme kommentarer, og det synes jeg absolut ikke blev respekteret. Så kan det godt være at man har en ide om at det Cleo gør er forkert, men så kan man sige det på en ordenlig måde.

til Cleo, Jeg har selv haft en slørhale i et 25L og jeg er også blevet rådet til at give dem mere plads. i første omgang valgte jeg bare at si naah ja, hva så fisken er glad ? men jeg flyttede den alligevel over i et større akvarie. Men jeg synes helt klart ikke at der er nogen som helst grund til at kalde dig for nar eller dyreplager bare fordi du har lyttet til en person som burde have forstand på det. i forhold til mad, så giver jeg mine fisk mad en gang om dagen og ikke mere end de kan spise det på 5 min. da mit koldtvandsakvarie kørte skiftede jeg vand en gang om ugen.

Og så vil jeg gerne FRABEDE mig at blive skældt ud over de råd jeg giver. hvis der er nogen der er uenige kan de sige deres egen mening på emnet og så må Cleo selv bestemme hvad hun synes lyder mest fornuftigt.

Midtjylland — 9. februar 2011, 16:40

# 57

Dig og cleo kunne starte Jeres eget forum, kun for Jer to, hvor I kan rose hinanden og undgå personer som har en anden mening. På den måde vil I undgå gode råd fra andre og på sigt opnå en tilstand af total lykkelig uvidenhed.

Nomanni — 9. februar 2011, 16:46

#58
hvis du nu læser hvad jeg har skrevet, så står der faktisk at jeg flyttede min slørhale. der står heller ikke noget i mit indlæg om at jeg synes det er en god ide at cleo har slørhaler i en bowle. jeg har pointeret at jeg ikke synes den tone der blev brugt var i orden og så gav jeg mit råd på de to spørgsmål Cleo stillede. så helt hvad du mener med dit indlæg ved jeg godt nok ikke men du er åbenbart bare typen der kører efter "mit akvarie er større end dit" typen. Jeg har lidt ondt af dig (med tryk på lidt) 😉

Jan Persson — 9. februar 2011, 16:55

[citat]# 57

Dig og cleo kunne starte Jeres eget forum, kun for Jer to, hvor I kan rose hinanden og undgå personer som har en anden mening. På den måde vil I undgå gode råd fra andre og på sigt opnå en tilstand af total lykkelig uvidenhed. [/citat]

Fuldstændig enig - I kunne så kalde det "AA" (Akvarium Arto) 😛

Nomanni — 9. februar 2011, 16:58

#60
så kunne dig og midtjylland jo lave en tråd hvor i kan bruge heeeeele dagen på at snakke nedladende om andre mennesker og juble over hvor perfekte i selv er. det ville helt sikkert være dagens griner at følge med i.*blink*

Så kunne det være vi andre ville være fri for at hører på jer i vores uvidende tråd .. . .

Midtjylland — 9. februar 2011, 17:08

# 59

Mine akvarier er faktisk mindre end de fleste andres herinde, men modsat dig, så har jeg sørget for at de fisk jeg køber til akvarierne har god plads, blandt andet ved at læse om, og lytte til, andres erfaringer med de pågældende fisk.

Du siger at du ikke bryder dig om tonen i denne tråd. Har du læst det første indlæg? Cleos indlæg sætter ligesom tonen for hvilke svar der skal komme. Hvorfor overhovedet starte en tråd bare for at fortælle hvor ligeglad man er med andres hjælpsomme råd. Det er fint nok at man er ignorant, men man skal ikke reklamere med det, hvis man ikke ønsker kritik.

Når folk skælder dig ud over de råd du giver, er det fordi det er dårlige råd du giver. Dårlige råd ønsker man så få som mulige af i et forum, da folk søger gode råd her. Dette er et debatforum, så hvis du kommer med et unyttigt indlæg, vil du også få det at vide.

Jan Persson — 9. februar 2011, 17:09

Spørgsmålet lige nu er, om Akvariesiden skal være et videncenter - eller et chatforum for 13-16 årige med slørhaler i bowler.

Det er faktisk et ret afgørende punkt for på det seneste syntes jeg det er mere det sidste end det første 🙁

Nomanni — 9. februar 2011, 17:14

#62
jeg har ikke slørhaler mere og de fisk jeg har i mit akvarie har det plads de skal have.

Ja jeg har læst det første indlæg. hun skriver ikke at hun er ligeglad med andres hjælpsomme råd men at hun frabeder sig kommentarer om hvordan hun holder sine slørhaler.

Det ER netop et debat forum, og ikke er forum beregnet til at nedgøre alle der ikke har samme mening og erfaringer som en selv.

Nomanni — 9. februar 2011, 17:18

#63

Skal det så være et være et videncenter for folk OVER 16 som kun mener det de selv siger er rigtigt for så synes jeg da egentlig det går meget godt.

spørgsmålet er så om du bare med det samme går ud fra at det kun er folk fra 13-16 som kan være uvidende ??

Midtjylland — 9. februar 2011, 17:24

Nomanni — 9. februar 2011, 17:29

#66
kan du uddybe hvorfor du mener jeg er uvidende ? de råd jeg har givet herinde er det ene et råd jeg har fundet herinde og det andet står på den bøtte med fiskemad jeg har stående ?

Nomanni — 9. februar 2011, 17:29

#66
kan du uddybe hvorfor du mener jeg er uvidende ? de råd jeg har givet herinde er det ene et råd jeg har fundet herinde og det andet står på den bøtte med fiskemad jeg har stående ?

Nomanni — 9. februar 2011, 17:29

#66
kan du uddybe hvorfor du mener jeg er uvidende ? de råd jeg har givet herinde er det ene et råd jeg har fundet herinde og det andet står på den bøtte med fiskemad jeg har stående ?

Multi — 9. februar 2011, 17:47

Jeg skriver ikke her, fordi jeg ikke synes at det du har gjort er forfærdeligt dumt. For det er det! Du siger at du er god til at tage kritik, det er så meget godt, for du har da godt nok fået meget. Og det er forståligt. Når duhar gjort en GOD ting, nemlig at læse om fiskene før du køber dem, og så gør en MINDRE GOD ting, nemlig bare at ignorere hvad der står. Hvis der står alle de steder du har læst, at slørhaler ikke egner sig til bowler og små akvarier, så går man da bare ikke ud og køber en til sin bowle?! Husk på at det er levende dyr vi har med at gøre, og når du tager dyrene ud af naturen, så er det mindste du kan gøre for dem, da at gøre det så godt for dem i det akvarie du putter dem i! Gør man ikke det, er man respektløs over for dyrene.

Når det så er sagt, så så jeg lige dette:

[citat]nu har jeg læst en del, bl.a. en bog der hedder Akvariefisk i farver af Politikens forlag, som jeg blev forslået nede i en boghandler, i den står der, intet om hvor stort akvariet skal være, men at størrelsen er varieret. hvordan hænger dette sammen?😀[/citat]

Du har lavet en virkelig stor, ond fejl. Men læser du på emnet, hvad de kræver, og nu rent faktisk vælger ikke at ignorere alle de ting du ikke vil vide (som eks. akvarie str), så er det jo faktisk et lille fremskridt.🙂 Lille-bitte. For de er jo anskaffet!

Enten afleverer du fiskene til en akvariebutik der rent faktisk ved hvad de snakker om, så dine stakkels slørhaler ikke bare ryger videre til endnu en der vælger at putte dem i en bowle. Eller også køber du et større akvarie, og putter de to deri. Og du vil se dem være glade og trives, og udfolde deres adfærd, og ikke dø af misrøgt.😉

Og så syntes jeg at du skal finde nogle billeder af nogle ordentlige store, fede slørhaler og printe ud på papir, evt også nogle af indlæggene herfra, og smide lige i hovedet på din mors ven. Hvis han så begynder at stå og sige alt muligt, viser du ham billederne og indlæggene, så kan han da ikke sige noget imod. For det kan han virkelig ikke være bekendt!;(

Men alle har været nybegyndere engang, og jeg er sikker på at selv alle de mest nørdede akvarister herinde fra har et eller andet skummelt på bagen, fra da de var nybegyndere.😐 Men det er stadig ingen undskyldning for hvad du har gjort.

Der er også forskel på hvor ansvarsfuld man er. Jeg har også prøvet at være den der blev skældt ud, dog ikke med slørhaler, men med et overbefolket 54 l akvarie da jeg var 12, og valgte at gå herind for at søge viden. Starten var hård, men efterhånden lærte jeg mere, og det er altså en fed fornemmelse at være en af de kloge inden for et område, og råde andre. Jeg lavede aldrig noget dumt igen, siden dengang. Det var det gode ved at få den skæld ud. Ingen impulskøb mere. Det var slut! Det er heldigvis mange år siden nu. 🙂

Men stadig, selvom jeg har skrevet pænere end mange af de andre, betyder det ikke at jeg ikke syntes at det er fuldkommen respektløst det du har gjort! Især pga. at du vidste det, da du gik ud og købte fiskene. Faktisk syntes jeg at (de fleste af) indlæggene her, giver dig er velfortjent lærestreg.

rolan — 9. februar 2011, 17:48

hmmmmm
er akvariesiden også ved at lukke *uhh*

nomanni tak for at der endelig var en der kunne finde ud af at svare på
spørsmålet i stedet for alt det andet gylde

Cleo — 10. februar 2011, 11:44

jeg er 16 år gammel, og har aldrig haft et kæledyr, der var 100 % mit eget. og når man spørger om hjælp, får man en masse skidt i hovedet, det er lidt ligesom at spytte i mod vind (ikke fordi jeg selv har gjort det!), men jeg er 16, og jeg læst: "at man skulle skille sig af med sine slørhaler" ~ men nu er der INGEN af jer der har set mine slørhaler irl.

#70 en velfortjent lærestreg, hvordan kan den være velfortjent?

og en anden ting, jeg synes er dobbelt moralsk: Hvordan kan det være, at i dyrhandleren kan de have, 20 akvariefisk i 100L akvarier? ~det er åbenbart ikke dyrplageri? tænk lige over det, næste gang er skal ned i dyrhandleren..

Cleo — 10. februar 2011, 11:45

* næste gang I skal ned til dyrhandleren..

jery — 10. februar 2011, 11:47

#72: det er salgsakvarier, hvor det faktisk er meningen, at fiskene kun opholder sig i kort tid, før de bliver solgt.
De fleste akvariebutikker har centralfilter.
Det kan overhovedet ikke sammenlignes med privat akvaristik.

Lilli — 10. februar 2011, 11:51

#72
I dyrehandleren er der for det første ikke tale om lukkede systemer, men akvarier der er koblet op på store filtre og vandskiftere, hvor fiskene ikke går i deres egen lort som de gør i en bowle.
For det andet, så er fiskene der typisk kort tid, dvs det kommer ikke til at påvirke deres vækst da de ikke når at vokse der.

At vi ikke har set dine slørhaler irl er sådan set fuldstændig irrelevant, da slørhaler er slørhaler er slørhaler, og der er ingen forskel... Hvis man een gang har set en slørhale der er vokset op i en bowle, har man set dem alle. Og det er ikke noget kønt syn!

Jan Persson — 10. februar 2011, 12:14

@72.

Du spørger ikke om hjælp - tværtimod starter du ud med at proklamere at du godt ved at det er forkert, men at du samtidig er bedøvende ligeglad, bare designet passer ind i dit reolsystem.

Den slags ligegyldighed, arrogance og mangel på empati over for dyr, gør altså at folk ikke har lyst til at bruge 10 sekunder på at hjælpe da man jo må forvente det alligevel ikke bliver taget for gode varer hvis ikke det passer ind i reolen *uhh*.

Får mig til at tænke på dette Oscar Wilde citat: I am not young enough to know everything

Håber du får en anderledes og mere realistisk indstilling til verden omkring dig når teenage årene er lagt bag dig.

Multi — 10. februar 2011, 12:17

[citat]nu har jeg læst en del, bl.a. en bog der hedder Akvariefisk i farver af Politikens forlag, som jeg blev forslået nede i en boghandler, i den står der, intet om hvor stort akvariet skal være, men at størrelsen er varieret. hvordan hænger dette sammen?😀[/citat]

Jeg ved ikke om der er nogle der har bemærket det, ud over mig, men hun skriver jo rent faktisk at hun har prøvet at læse om akvarier, og har været nede at købe en bog om det. Godt nok er fiskene købt, men..
Forresten tror jeg snart ikke at er "kan koges mere suppe"😀, på dette emne. Tror også snart at det bliver låst..*doh*

Nat1987 — 10. februar 2011, 12:18

Midtjylland og jan.. Jeg vil gerne være med i jeres forum :-)

MiaC — 10. februar 2011, 12:32

#77
Jeg har godt øje på tråden, og udvikler det sig yderligere kunne det sagtens være jeg valgte at låse den, og hvis ikke jeg er hurtig nok, så er jeg sikker på at Jery er det 😉
Men indtil videre ser jeg stadig et håb om at få lært trådstarter hvordan man bør holde slørhaler.

Cleo, det er rigtig godt at høre du har købt og læst bøger om emnet, men det har tilsyneladende ikke været de rigtige bøger, hvis ikke de oplyser noget om hvordan fiskene bør holdes. 🙁
Det er ikke for at hakke på dig, at du får at vide de ikke bør gå i en bowle, tværtimod er det, det bedste råd du kan få, når du nu siger du er så glad for de små basser. I indlæg #52 skriver jeg hvorfor.

Nuhrenholt — 10. februar 2011, 12:33

Cleo vær nu sød og lyt til de mennesker her som ved noget om dyret og som anbefaler dig at skaffe dig af med dem - deres argumenter er ikke dårlige.

Køb en kampfisk, den passer perfekt til dit akvarie artsmæssigt og den har stortset samme slags store finner.
Den koster mellem 60 og 120kr og vil leve i mere end 2 år. Hvilket er mere end du kan forvente af dine slørhaler og nu snakker jeg ikke bare om at de ikke kan vokse som de vil. Men om at 2 slørhaler sviner mere end 1 kampfisk - de er større og spiser mere = de skider mere og kræver oftere vandskift.
Tænkt at i en bowle - jeg kan ikke læse mig til hvor mange liter den er på, men jeg vil gætte på 20? Der skal du med 2 mellemstore fisk skifte vand hver 4 dag, hver uge de næste 2 år? Med 1 kampfisk kan du nøjes med 1 gang hver 7 dag.

Kalamazoo — 10. februar 2011, 13:09

Ja, her kommer så mine tanker.

Cleo fik jo svar på sine første spørgsmål allerede i #4, resten er jo stort set bare mudderkast. Synes alle burde hanke op i sig selv, og undgå sure kommentarer. Det er bare ikke rart at læse på, og desuden enormt svært at tage seriøst. I hvert fald for mig, men tænker andre har det på samme måde. (Måske fordi jeg er 30+?)

#32 [citat] og jeg har haft mine fisk siden i lørdags, så nu er jeg vel ikke nybegynder.. [/citat]

Man er bl.a nybegynder hvis -
man ikke ved hvor meget mad man skal give sine fisk.
man lytter og lærer, af sine egne eller andres fejl.

Cleo du har bedt om hjælp til at få dine slørhaler til at mistrives, det kan jeg sagtens forstå ingen vil være med til. Dét sammenkoblet med din kommentar i nederst #1 gøre at folk ryger helt op i det røde felt.

Jeg er enig i det ikke virker smart med slørhalerne i bowlen, men jeg synes det kunne være interessant at høre om ikke Cleo nu har forstået noget nyt om slørhaler i bowle, og i sin måde at forklarer sig på.

Alt dette er jo så bare min holdning.

MVH
Nanna

Cleo — 10. februar 2011, 13:25

jeg skifter 2/3 af vandet hver eneste dag!
min bowle er 30 L.
og jeg vil meget gerne tilføje, at jeg køber et større akvarie, jeg skal bare have ryddet min reol, smidt de ting ud der er i den. og flyttet den ene der hen hvor den gamle står, også have et stort akvarie ved mit vindue, for som jeg har sagt før, så har jeg selv anskaffet mig de 2 slørhaler Cleo og Carla. og når man anskaffer sig noget, skal man ikke bare skille sig af med det, fordi det bliver for stort på et tidspunkt. det er det samme, som I har sagt med hundehvalp, hajer osv.

men nu har jeg kun haft dem i ca. 6 dage, og jeg taler ikke om andet, og ringer hjem i skoletiden for at høre, hvordan de har det. og som sagt jeg er kun 16, så jeg skal lige finde ud af, hvordan det hele fungerer. og jeg synes, at det er en stor ting med et kæmpe akvarie, pumpe, iltsten, flere planter og alt det hele på en gang, til en nybegynder på 16.
men jeg har et citat: hvis du kaster alle informationerne på engang, taber man det halve af det, for man griber ikke alt med det samme..

mobe31 — 10. februar 2011, 13:28

jamen så har denne tråd jo haft et godt formål alligevel, og forhåbentlig en god slutning;)

MiaC — 10. februar 2011, 13:32

#82
Det kunne ikke lyde bedre 🙂
Så må du jo lige holde os ajour når du har fået et nyt akvarie 😉 Gerne med billeder, vi elsker billeder...

molfen — 10. februar 2011, 15:49

[citat]Man er bl.a nybegynder hvis - man lytter og lærer, af sine egne eller andres fejl.[/citat]

- så er vi vel alle nybegyndere hele livet igennem 😉

mobe31 — 10. februar 2011, 15:52

# 85 ...tja på visse områder er vi sikkert, jeg mener, man kan vel altid lære noget nyt*skeptisk*

Kalamazoo — 10. februar 2011, 16:43

Haha godt spottet. Efter min mening kan man altid lære noget nyt, og på den måde vel sagtens være nybegynder i mange henseender. Men lige i denne sammenhæng skulle der naturligvis have stået - hvis man IKKE lytter og lærer... Men du ved jo hvad jeg mente 😀

Multi — 10. februar 2011, 18:05

#82
Godt.🙂

[citat]Og jeg synes, at det er en stor ting med et kæmpe akvarie, pumpe, iltsten, flere planter og alt det hele på en gang, til en nybegynder på 16.
men jeg har et citat: hvis du kaster alle informationerne på engang, taber man det halve af det, for man griber ikke alt med det samme..[/citat]

Det er også en stor ting, med et stort akvarie. Men faktisk er det for det meste nemmere at holde et akvarium jo større det bliver! Og dermed også sværere at holde et lille ét. Det er fordi at vandværdierne i et stort akvarium er noget mere stabile, end i et lille. 😮) Og så risikerer du ikke en dag at komme hjem til et akvarie, der dagen før var fint kørende, hvor nitrit-værdien er steget og der ligger to døde slørhaler og flyder undt i overfladen...
Husk at vælge nogle nemme planter. Eks. Anubias eller planter fra Cryptocoryne slægten. Du kan søge på google? Hold dig væk fra de rødlige, de er for det meste de sværeste at holde..
Og mht. grus/sand, vælg noget der ikke er for finkornet, da det vil kvæle planterne (det vil lægge sig om deres rødder, og de vil ikke kunne 'ånde'). Og heller ikke noget alt for lyst hvis du ikke slamsuger, da det vil komem til at se grimt ud..
Håber at der er noget 'brugbart' der.😉

nanobegynder — 10. februar 2011, 18:28

og jeg vil meget gerne tilføje, at jeg køber et større akvarie, jeg skal bare have ryddet min reol, smidt de ting ud der er i den. og flyttet den ene der hen hvor den gamle står, også have et stort akvarie ved mit vindue,

Vær forsigtig med et akvarium ved et vindue, det indbyder til for mange alger.
Jeg er selv bekymret over mit 112 l, det står i meget lys nu det går mod forår, men jeg må så være ekstra opmærksom på algevæksten 🙂 Havde dog ikke flere muligheder 😀

Pas på: Jeg fik et lille akvarium for vel omkring 4-5 mdr. siden - nu har jeg 3 stk. 😎

B)😎

Cleo — 23. februar 2011, 18:14

jeg har skrå vindue, men lige for tiden er der så meget at se på! da jeg jo går i 9. og der er en del skole arbejde der skal ordnes ind jeg skal op til eksamen, men jeg var nede ved den dyrhandler, jeg købte mine fisk ved. og man kan se at fiskene er ved at danne desformelser i hovedet, og det bliver man lidt trist over, jeg havde mest af alt lyst til at købe dem alle.. men min mor synes jeg skal have et større akvarie, før jeg køber flere fisk -.-'
nu har jeg været i 4 dyrhandlere, for at kigge på nyt akvarie, men der er ingen som jeg vil have.. trist, men sandt. men jeg holder et vågnet øje med mine fisk, angående desformelser.
men jeg regner med MEGET snart at få et større et :-)

og bare rolig, mine fisk har det godt, og de svømmer stadig rundt og spiser som de plejer, og har INGEN desformelser.

og mange tak for de gode råd :-)

chilip — 23. februar 2011, 18:20

#90 Hermed lidt inspiration til en fattig skoleelev. Går ud fra at de kan sendes med fragtmand også...
http://www.olt2.dk/AKVARIER.htm

Cleo — 23. februar 2011, 19:02

det er ikke fordi penge er et problem, det er mere udseendet jeg ikke kan lide *rødmer*

Multi — 23. februar 2011, 19:28

#92
Har du set på nogle af Akvastabil Effectlines akvarier? Dem syntes jeg er meget pæne.
Her er et link: http://www.google.dk/imgres?imgurl=http://www.agro-land.dk/files/images/fisk/akvarier/akvastabil-effect-line.jpg&imgrefurl=http://www.agro-land.dk/FISK/akvarier.htm&usg=__mCuqE9QpnxWqSQ5cMD8Ha5Y6EYc=&h=230&w=230&sz=10&hl=da&start=0&zoom=0&tbnid=YR5L_z1j_MLqQM:&tbnh=108&tbnw=108&ei=M1FlTf_tHYaAOuKkmecF&prev=/images%3Fq%3Dakvastabil%2Beffectline%2B250%26um%3D1%26hl%3Dda%26sa%3DN%26biw%3D1218%26bih%3D674%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=295&vpy=265&dur=4200&hovh=108&hovw=108&tx=73&ty=42&oei=M1FlTf_tHYaAOuKkmecF&page=1&ndsp=24&ved=1t:429,r:7,s:0
Og et til, at siderne i armaturet : http://www.google.dk/imgres?imgurl=http://www.avifauna.dk/images/tilbudsfotos/fisk/tilbehoer/152023007840.jpg&imgrefurl=http://www.avifauna.dk/reservedele-akva-stabil-c-838_1056.html&usg=__pHefFOA7jZIPBzA7GpDHQnwhg5M=&h=722&w=1193&sz=39&hl=da&start=24&zoom=1&tbnid=h4xepuCpIYgZCM:&tbnh=118&tbnw=195&ei=YVFlTbySIM6dOuzC2ecF&prev=/images%3Fq%3Dakvastabil%2Beffectline%2B250%26um%3D1%26hl%3Dda%26sa%3DN%26biw%3D1218%26bih%3D674%26tbs%3Disch:10%2C912&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=328&vpy=130&dur=193&hovh=175&hovw=289&tx=178&ty=54&oei=M1FlTf_tHYaAOuKkmecF&page=2&ndsp=15&ved=1t:429,r:11,s:24&biw=1218&bih=674

Har selv 2 stk, et 180 l og et 63 l, de fungerer virkelig godt og er flotte. Intet dårligt ved dem. :-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.