planter vokser helt vildt!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

roemer — 17. januar 2011, 13:56

som sagt vokser mine planter rigtig rigtig hurtigt efter jeg har tilsat hjemmelavet co2 anlæg og givet flydende plantegødning 😀

skal man beskære planterne eller hvad skal man gøre *uhh*

men der er desværre kommet alger de er på ruderne og på planternes blade jeg har hældt alge fjerner i (sera algovec) for et par uger siden men der er bare kommet flere siden 🙁

ved ikke hvad mine planter hedder men hvis det bliver nødvendigt kan jeg godt beskrive dem eller sætte et billede ind:P

Henrikorg1 — 17. januar 2011, 14:39

billeder/navne vil hjælpe da det er forskelligt hvordan de forskellige planter skal holdes nede

roemer — 17. januar 2011, 15:16

http://img38.imageshack.us/img38/3971/img0361it.jpg
http://img94.imageshack.us/img94/1029/img0362wnd.jpg
http://img819.imageshack.us/img819/1278/img0363d.jpg
http://img837.imageshack.us/img837/6568/img0364dn.jpg
http://img233.imageshack.us/img233/2449/img0365ge.jpg

Peder M — 17. januar 2011, 15:33

skrug lidt ned for CO2 og smid nogen amano rejer i og måske en malle.. så bliver der hurtigt gjort kål på de alger 🙂

Schreiber21 — 17. januar 2011, 15:33

#4 lige mine ord. Rejer/maller skal nok få det væk 🙂

Peder M — 17. januar 2011, 15:55

angående planter så kan man beskære dem ja.. men der er stor forskel på måden man beskære de forskellige typer planter på..

jacob — 17. januar 2011, 16:41

# 4 og 5 Maller og rejer er et vidt begreb, og det er således ikke alle arter som spiser alger. Kom i stedet med nogle konkrete bud 🙂

roemer — 17. januar 2011, 17:05

nogen der så tilfældigvis ved hvordan man beskære viste planter eller bare ved hvad de hedder 😛

men burde det der sera alogvec ikke have dræbt algerne *uhh*

p4350 — 17. januar 2011, 17:28

billede nummer 1 er Hydrocotyle verticillata, som kærever godt med lys og den vil du kunne sprede bedre ud, istedet for at sætte den i en klump (den kan nippes i flere stykker, ved at nippe den over i den "stang" som den smider ud under sandet).. se evt. billederne her, for at se hvordan de breder sig: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1173157

Billede nummer 2 er vidst en javabregne, kræver ikke meget lys, som du evt kan sætte på en trærod, for at få fint resultat. Den må ikke plantes med rizhomet i sandet.

billede nummer 3 kan måske være Ludwigia repens 'rubin' og kræver godt med lys. Det er en stængelplante, som bare kan klippes over på midten af stænglen og plantes igen, så laver den selv rodnet.

billede nummer 4 er jeg ikke bekendt med, men ligner for mig noget bregne. Der kan du garantert tage et løst blad og lade flyde i overfladen, så laver den en masse nye planter.

billede nummer 5 er noget jeg ikke kan navn på, men er en stængelplante, så det er samme fremgangsmåde mht klipning som billede 3.

boldt — 17. januar 2011, 17:35

#7 Jacob hvis du læser efter i #4 skriver han også at det skal være en amano reje 😉

roemer — 17. januar 2011, 17:55

tusind tak p4350 det var lige det jeg skulle bruge 😀:D
men den på billede 3 hvis jeg klipper den et sted på stænglen får den så en fin krone som toppen af planten

Andreashk — 17. januar 2011, 18:15

http://akvariegødning.dk/

Gå ind under "Artikler" -> "Generelt" -> "Planteguide" og så scroll lidt ned, der finder du en fin vejledning til beskæring af planter.

Ullits — 17. januar 2011, 18:26

Yep, link til planteguiden... http://www.akvariegødning.dk/index.php/hjem/artikler/45/106.html
Link til algebekæmpelse... http://www.akvariegødning.dk/index.php/hjem/artikler/46/55.html
Planterne ..
1. Hydrocotyle verticillata
2. Microsorum pteropus
3. Ludwigia glandulosa
4. Ceratopteris thalictroides
5. Bacopa caroliniana

Lidt info om planterne kan findes her http://www.akvariegødning.dk/index.php/planteindex.html

jacob — 17. januar 2011, 19:12

#10 Det har du helt ret i, men mit svar var både rettet til #4 og 5, som kommer med for generelle råd.

molfen — 17. januar 2011, 19:26

#14 Nu skader det vel ikke selv at undersøge hvilke type rejer/maller der spiser alger 😉

jacob — 17. januar 2011, 19:35

Netop derfor jeg skriver : ) Jeg synes det ærgeligt at man bare skriver "maller" istedet for at komme med konkret bud på hvilke arter der kunne anbefales. Jeg er glad for at så mange bidrager med råd i trådene, men vil også sætte pris på at rådene ikke bliver alt for generelle.

molfen — 17. januar 2011, 20:11

Jeg kan sagtens se hvad du mener, men så alligevel. Der bliver givet et råd om, at evt rejer/maller vil kunne hjælpe på problemet, og så må man jo tage den derfra. Man kunne jo sagtens forestille sig at man ved, at der findes rejer/maller der kan hjælpe på den slags, men bare ikke hvilke arter (Ikke at det skal møntes på nogle personer i denne tråd overhovedet).

jacob — 17. januar 2011, 21:51

Vi er nok enige 🙂 Synes bare det ville være bedre hvis man skrev fx Ancistrus eller Otocinclus hvis man mener at det er maller som kan æde alger.

Andreashk — 18. januar 2011, 05:29

#13 Ullits - hvorfor kan jeg ikke linke direkte til planteguiden? Skal man være bruger på siden for det?

p4350 — 18. januar 2011, 07:48

#19 - hvis du højreklikker planteguide under generelt, åbn link i ny fane, så kommer det direkte link til siden... ingen grund til at logge ind her ihvertfald.

Ullits — 18. januar 2011, 11:41

Det er rigtigt som Peter skriver højre klik og vælg egenskaber, så kan du kopiere linket...
det er en fejl der opstod hos min webhosting da siden blev flyttet i sin tid, da forsvandt muligheden for at der vises det fulde link i adresselinien, og det kan de åbenbart ikke rigtigt finde ud af at få løst.... det var noget med at sidens url var linket til et andet url, og da siden så blev oprettet som forum osv.. skete der et eller andet... hvis nogen ved hvad det kan være, så hører jeg da gerne nærmere så jeg kan præsentere dem for en mulig løsning..
personligt har jeg vænnet mig lidt til det, men det kan være forvirrende at url'en og stien ikke følger med som man bevæger sig på siden..
og der er ingen begrænsninger for adgang ud over de personlige logs som folk har og en enkelt opskrift, som jeg gerne vil holde unik for siden... ellers er der frit slag :-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.