Meget brunt vand..?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jonaklit — 7. januar 2011, 22:22

Hej folkens!
Jeg har et 54 liters akvarie, med brun/gult vand. jeg tror det skyldes mine to trærødder. hver gang jeg har skiftet vand, går der ikk andet end 2 dage, før det er brunt igen 🙁 nu til mit spørgsmål, er der andre løsninger end at købe sådan noget dyrt aktivt kul? (sådan noget man lægger i filteret). på den ene rod har jeg stor succes med en anubias der vokser rigtig godt.
Venlig hilsen jonathan

omega2oo5 — 7. januar 2011, 22:33

Det kan tage sin tid for rødder at stoppe med at afgive farve, men før eller siden skal det nok holde op. Eventuelle ofte vandskift vil ihvertfald afhjælpe problemet her i starten.

Men det kan som sagt tage tid. Jeg har i et af mine akvarier rigtig mange rødder, flere over et år gamle, vandet er stadig lidt små farvet tiltrods for den lange udvandings tid 🙂

Sørenrd — 7. januar 2011, 22:42

Jeg gjorde det, at jeg lagde min trærod i en spand og kom varmt vand i (det varmeste jeg kunne få fra vandhanen). I starten afgav den vildt meget farve. Jeg skiftede vandet nogle gange i løbet af dagen i en uges tid og jeg kunne se at det blev mindre og mindre farvet for hver gang. De sidste gange kogte jeg noget vand og hældte over. Det tog den allersidste farve. Jeg har derefter ikke haft problemer med at vandet bliver farvet :-)

Havde ikke lige set at du havde Anubias på den ene rod. Det giver jo nok et problem, hvis ikke du vil pille den af. Ellers må du bare have tålmodighed, for farven skal nok forsvinde før eller siden..

jonaklit — 7. januar 2011, 22:48

Okay, tusind tak for svarene begge to! 🙂

maler1 — 8. januar 2011, 03:57

#1 kan det måske være lyset der gir det brun/gule vand?? I en af mine mindre baljer hvor der desværre kun er et lysrør (827 som gør at vandet ser gulligt ud) har jeg en stor rod i (og jeg ved at den ikke afgiver farve mere)

Sørenrd — 8. januar 2011, 09:40

#5 har helt ret i at lysrøret 827 giver et meget kraftigt gult lys. Men jeg går ud fra at #1 har tjekket vandet når der skulle skiftes vand i baljen, for der vil du tydeligt kunne se farven, hvis det er trærøddernes skyld..

hogenhaug — 8. januar 2011, 11:46

Da jeg fyldte mit 205 L med rødder + div, til mine padder, røg de i mit badekar 😀

Ligegyldigt om det er koldt eller varmt vand, og hæld så en MASSE groft salt ned til dem, ganske alm. bord salt 😎
Efter 3-4 dage hvor man skifter vand hver eller hver anden dag, så har man fået MEGET af det grumsede farve ud af dem..

Det virker 100%, men har som sagt mange røder i min balje, til padderne, og har stadig lidt farve, selvom det er ½ år+ siden de kom i 😮
Såå... Men det andet virker rigtigt godt 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.