Platy unger
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
den søde — 7. januar 2011, 14:49
Min platy har fået unger og lige nu er de små unger i fødekassen , så tænker jeg så det er lidt synd for dem .
Så jeg tænkte på at flytte dem hen til et andet sted, men efter som der ikke er plads hjemmme ved mig til at starte et akvarie til op. Så jeg tænkte på om man ikke kunne kunne flytte ungerne over i en bowle eller noget andet rundt glas? 🙂
p4350 — 7. januar 2011, 14:56
den søde — 7. januar 2011, 15:14
Tak 😉
Men jeg kan ikke smide ungerne ned i mit akvarie før langtid .
Da jeg har 3 slørhaler og den ene er stor den er ca 6 cm .
Jeg har også 2 unger der er 5 måneder gamle de kan hellere ikke komme ned i akvariet pga slørhalerne . Det var derfor jeg tænkte på det med en bowle eller noget lign.
MieHee — 7. januar 2011, 16:56
Jeg kan godt forstå at du garne vil have noget yngel til at overleve, men hvis du ikke kan give fiskene de optimale betingelser, må du jo vurdere om du har samvittighed til at 'gemme' ynglen i en for lille beholder. Hvis fiskene går i for lidt eller for hårdt belastet vand, hæmmer det deres vækst.
Du kan jo i stedet putte en masse hurtigtvoksende planter ned i akvariet, og hvis så ikke slørhalerne æder det hele, er der sikkert lidt yngel der vil overleve.
den søde — 7. januar 2011, 17:40
Ville det så ikke hjælpe at putte dem i en bowle?
MieHee — 7. januar 2011, 17:43
den søde — 7. januar 2011, 17:46
den søde — 7. januar 2011, 21:15
den søde — 8. januar 2011, 14:39
Minijoe — 8. januar 2011, 16:33
men det lyder bedre med en masse palnter 🙂
så vil de fleste overleve 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.