Hvor meget grus i bunden?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
slapdack — 30. december 2010, 21:35
Desuden - min planter, skal deres rødder blot fordeles ned i gruset, og så klarer de bare sig selv? Jeg har fyret lunkent vand ind fra vandhanen til dem i akvariet.
Vh
Kim — 30. december 2010, 21:37
Sørenrd — 30. december 2010, 21:40
Planterne klare ikke bare sig selv i et akvarie. Hvis du vil have dem til at vokse og blive pæne, så skal der tilstrækkeligt med lys, der skal gødes og evt. tilsættes en eller anden form for kulstof (f.eks. CO2) :-)
birkesholm — 30. december 2010, 21:45
slapdack — 30. december 2010, 21:49
Perfod — 30. december 2010, 21:52
Smedegaard — 30. december 2010, 21:52
Sørenrd — 30. december 2010, 22:04
http://www.akvarieplanter.dk/diy-co2-anlaeg-gaer)
Du kan også bruge flydende kulstof (http://www.akvarieforretningen.dk/search.asp?keyword=easy+carbo&btSearch=S%F8g)
#7: Forskellige planter forskellige krav, men jeg er sikker på du vil få et bedre resultat ved at tilføre gødning og CO2 i rette mængder :-)
slapdack — 30. december 2010, 23:02
Sørenrd — 30. december 2010, 23:08
Smedegaard — 30. december 2010, 23:22
Efter jeg skiftede lysstofrør er mine planter vokset eksplosivt, så det har i hvertfald halvdelen af æren for flotte planter..
Sørenrd — 30. december 2010, 23:31
slapdack — 30. december 2010, 23:54
Sørenrd — 31. december 2010, 08:48
Hvis du læser på denne hjemmeside (http://www.akvariegødning.dk/) under artikler og gødning, så vil du hurtigt finde ud af, at grunden til at alger kommer, det er ofte, at der er mangel på næringstoffer til planterne. Selvfølgelig er der også andre faktorer, men læs artiklerne, så bliver man faktisk en del klogere på hvordan tingene hænger sammen :-)
slapdack — 31. december 2010, 15:06
Wow - god godt vide hvor korrekt alt det videnskabelige er i de artikler han skriver.
Sørenrd — 31. december 2010, 15:24
slapdack — 31. december 2010, 15:27
Men nu har jeg jo lat planterned i gruset osv. - kan man få gødning man bare kan proppe ned i gruset imellem planterne og ikke skal til at rive det hele op igen?
Sørenrd — 31. december 2010, 15:31
Men du må nok vente et ordentligt svar til der er nogen med erfaring, som skriver :-)
slapdack — 31. december 2010, 15:33
birkesholm — 31. december 2010, 15:58
jeg har næsten ikke nogle alger tilbage efter at jeg har fuldt hans råd
sådan ser mit 180L ud nu. jeg bruger flydene co2, flydene gødning og gødnings pinde som man bare stikker ned i bundlaget ved planterne
slapdack — 31. december 2010, 16:16
Men hvor meget koster det dig pr. måned?
birkesholm — 31. december 2010, 16:31
jeg kan ikke huske hvad jeg gav for det flydende co2 men jeg syntes at det var lidt dyrt på nettet kan man finde det til 135kr
slapdack — 31. december 2010, 16:36
Sørenrd — 1. januar 2011, 18:45
#23: Det er nok en ide, at du sætter dig ind i hvilke planter du har, for nogle optager vist mest næring over rødderne, mens andre gør mest over bladene. Det ville jo være dumt kun at gøde med bundgødning, hvis de planter du har, de optager mest over bladene.
blindvision — 1. januar 2011, 19:10
grus dybte, tjae så det passer mest bag til og mindre fortil, så det ikke går over ramme kanten, -det synes jeg ser fjollet ud. -og en 4-6cm bagved.
Gødning Tjoe, jeg har flere gange startet en 180l med Vulcantie i bunden (en lava høløj gødning, hvor man smider grusset oven på) - min datters 54l køre som eksperiment, som er velfungerende, det er med ganske almindeligt Pottemuld i bunden, og grusset oven på -det eneste der erpiise irriterende ved det er når jeg hiver planter med røder op, så kommer der potte muld klumper op over stenene - med det er til at leve med.
LYS: er et og alt, jeg har prøvet at lege med div løsninger, køre pt med helt standart fabrik hals lysstofrør (2 år gamle), ikke særligt køn, men giver lys -og plante væksten er stadig igang, men ikke voldsom - ekperimentet gik på om jeg kunne få plante væksten til at gå i stå, elelr der faktisk var noget om at de GODE dyre rør faktisk var så meget bedre (og JA for hulen det er de).
Et ordentligt rør af de dyre, JA tak, så er der gang i plante væksten, så det gør noget -og der skal høstes grønt heletiden, tilgængæld har du altid smukke planter, og ikke noget halv faleret grønt.
Men det kan sagtens holdes i live med mindre end rør til 250-400kr pr styk.
Gødnings pind/sticks, Tjae det virker da også -men kun hvis der er lys nok til at planten kan omsætte det.
CO2, - hmmm, det giver da flottere planter, men det er slet ikke nødvendigt, en del planter skifter helt dsende når der køres med co2 på.
og ganske rigtigt har man planter der optage det meste gennem bladene, så er der ingen grundt til at gøde fra bunden -det kan jeg ikke gøre mig klog på, men vil da mene har planten ROØDER, så bruger den da helt sikkert dem til at optage næring. -flyde planter optager selvfølgelig via vandet, - og så der "snylte" planter, der kan sætte sig fast på det de kommer forbi, der er det vel halvt om halvt.
Avkarier er ikke videnskab, men kan ophøjes til det 😀
Troels
slapdack — 1. januar 2011, 19:28
Så håber jeg mit enkelte lysstofrør kan tilføre dem nok lys :-)
Sørenrd — 1. januar 2011, 19:28
blindvision — 1. januar 2011, 19:33
birkesholm — 1. januar 2011, 20:37
nr 1. mine muslingeblomster kan ikke lide at komme så tæt på lyset
nr 2. mine perleguramier springer nogle gange op i amaturet *doh*
nr 3. så syntes jeg det er sjovt at se mine guramiers adfærd når maden sider 2-3 cm. over vandet, så er de nød til at spytte det ned:P, jeg har et par film med dem
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
Sørenrd — 1. januar 2011, 23:01
Men det var et lille sidespringsspørgsmål, som intet har at gøre med tråden. Beklager til trådstarter!
slapdack — 1. januar 2011, 23:08
Det er sgu i orden :-)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.