Vand til rejeakvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mallefar — 26. december 2010, 08:43

Hej alle,
Jeg opdrætter en del rejer, men lider under at have hårdt vand.
GH 18,3
KH 5,3

Jeg vil gerne reducere hårdheden en smule uden anvendelse af omvendt osmoseanlæg.

I første omgang er der tale om 2 x 20L akvarier, hvor jeg gerne vil have F1 Taiwan Mischlinge yngel til at overleve.
Har fået 3 x Taiwan unger (1 Panda, 1 King kong og 1 Red Ruby) ud af mine F1 Taiwan Mischlinge, men de er desværre alle gået bort. F2 ungerne ser ud til at klare sig bedre.

Flere tyskere nævner at specielt Taiwan ungerne lider under det hårde vand og jeg derfor bør søge at reducere hårdheden en smule for at øge chancerne for overlevelse.

Har tænkt på demineraliseret vand, men er noget i tvivl om forholdet mellem ledningsvandet og så det demineraliseret vand.
Kan læse andre steder, at man skal tage 25% af akvarievandet og udskifte med demineraliseret vand for at reducere GH.

Men hvad så fremadrettet ved hvert vandskift....hvordan skal blandingsforholdet så være mellem demineraliseret vand og ledningsvand, stadig 1/4 og 3/4, når jeg så skifter nyt 25% hver søndag. Altså 5L vandskift = 1,25L demineraliseret vand og 3,75L ledningsvand?

Mine andre rejer yngler fint og overlevelsesraten er ok med ledningsværdierne fra hanen.
Nogen der har erfaring med demineraliseret vand?
Har set 25L til 95 kr.

Og så lige et dumt spørgsmål....vil tilsætning af flydende mineraler øge hårdheden igen?
Takker for alle svar.
Mallefar

jery — 26. december 2010, 09:36

Har du overvejet halvt regnvand - eller tøet sne (til at overkomme med de små akvarier)? Snebrug forudsætter selvfølgelig, at du kan opsamle ren sne uden for industriområder og stærkt trafikerede veje.

Silke — 29. december 2010, 16:48

Jeg har et problem med at mine mysteriesnegle "æder" alt min hårdhed ud af vandet. Måske et par stykker af dem kunne afhjælpe dig din hårdhed?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.