Gammelt foder
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
MogM — 21. december 2010, 16:24
Jeg har sammen med min kæreste, startet et akvarie op. Jeg har læst mig til at det kunne være en ide at komme noget foder i akvariet i de første 5 dage. Det skulle hjælpe med at få gang i de rette bakterier i akvariet. Nu er der gået et par dage, og maden ligger bare på bunden af akvariet. Er det noget jeg skal fjerne, eller skal jeg bare lade det rådne og forsvinde af sig selv?
Vi har lige købt en kampfiske han og 2 hunner og sat i akvariet. Da vi stod og holdte øje med dem, opdagede vi at der på en eller anden måde er snege sig en snegl med. Vi aner ikke hvad det er for en, eller hvor den kommer fra. Er det noget vi skal være opmærksom på ang. sådan en lille snegl?
Mr.Frog — 21. december 2010, 16:33
Når affaldet nedbrydes, så kommer der en ammonium og en nitrit opblomstning i vandet, og den sænker man en smule, hvis nedbrydningsbakterierne allerede så småt er til stede. De er ikke i vandet, men på alle overflader i akvariet, altså bla nede i selve bundlaget.
Der vil altid komme lidt snegle i akvarier, de kommer ind med alt muligt. De er ikke skadelige i lav antal, under et par hundrede. Men de er jo lidt trælse, at se på. Så fjern dem du ser.
Hvis det er malaj snegle, så laver de lidt bevægelse dybt nede i bundlaget, så man minimerer der skulle kunne opstå gaslommer i gruset, altså råddenskab. Derfor er der mange der tilsætter dem med vilje.
MogM — 21. december 2010, 16:49
Akvariet har stået 5 dage med pumpe tilsluttet og med foder i. Så nu har vi sat fisk i. Men foderet ligger der stadig. Er det et problem at der er fisk, imens at foderet langsomt forsvinder?
Mr.Frog — 21. december 2010, 16:51
Ja, så fjern foderresterne, de forurener kun vandet.
MogM — 21. december 2010, 16:53
Møller Jensen — 21. december 2010, 18:27
Mr.Frog — 21. december 2010, 19:10
Det er tårnsnegle.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.