Erfaring om puntius padamya??? Spandpumpe hjælp ønskes

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

maler1 — 20. december 2010, 16:37

Hejsa alle, ja som overskriften siger så søger jeg lidt hjælp som jeg håber der er nogen som kan/vil hjælpe mig med.
1: er der nogen som har noget erfaring med puntius padamya (odessa barbe), så vil jeg blive meget glad hvis i vil dele jeres erfaringer med mig. Skal den holdes 1.1, 1.2 eller måske endnu flere sammen??? Hvordan er den sammen med andre fisk??? osv osv Jeg er ved at undersøge hvor jeg evt. kan finde den herovre i det west-jydske.

2: spandpumpe spørgsmål. Jeg har absolut ingen erfaring med spandpumper, har hidtil kørt med bundfilter system i alle baljer, men vil gerne opgradere til spandpumpe nu. Jeg har kigget på en Eheim 2213 classic, vil den være ok til en 160 liters balje, med sort-neon, perle & honning gurami og 2x4 panser maller?? Kan man skrue ned for udløb/udstrømning på den????

Håber der sidder nogen derude som vil/kan hjælpe mig.
og ellers god jul til alle herfra

maler1 — 20. december 2010, 18:27

øv øv er der slet ingen som kan hjælpe mig 🙁
hopla hmm

maler1 — 21. december 2010, 02:38

🙁 ikk bare 1 eller 2 der kan give råd?? 🙁

t.terkel — 21. december 2010, 02:47

en 2213 kan godt gå

t.terkel — 21. december 2010, 02:53

hov glemte... det bliver ikke nødvendig og skrue ned for udløbet den giver kun 440 L/T. og jeg tror dine fisk vil nyde det. bruger en 2213 i min 160L lige pt men har også en powerheat i (kun maller i tanken)

Sørenrd — 21. december 2010, 06:58

Hej

Jeg har lige skaffet mig af med 10 stk. Puntius Padamya, da de havde alt for lidt plads. Jeg har været rigtig glad for denne fisk. Den er enorm livlig og har derfor bedst af at have god plads til at svømme. Jeg havde 10 hanner (så vidt jeg kunne se), og det var vældig underholdende. Hannerne er klart de flotteste, men en blanding er nok bedst. De havde deres små kampe, på den gode måde, og det så tit rigtig flot ud, når de nærmest dansede mod hinanden i vandet.
Jeg tror altid det er godt at have barber i en forholdvis stor stime (minimum 10 fisk), da de jo kan finde på at gå efter andre fisk, men selvfølgelig også fordi det er en stimefisk. Jeg har dog aldrig oplevet at mine har gjort de andre fisk fortræd. De havde travlt med at jage hinanden indbyrdes i stedet :-) Hvis du har pladsen, så handler det bare om at have en god stime, tror jeg.
Jeg sørgede for at fodre med grøntfoder, da mine ellers spiste af planterne. Det er fedt at observere dem, når de er blevet fodret, da de godt kan lide at finde madrester på bunden. Det virker som om de er altædende! Jeg tror desuden de er gode algeædere..

Dog skal du overveje om dit akvarie er stort nok og om du har nogle af de mere sarte fisk (scalare osv), som har risiko for at blive bidt i finnerne.

Skriv endelig, hvis du vil vide mere, så skal jeg forsøge at svare med den erfaring, jeg har med Odessa barber :-)

maler1 — 21. december 2010, 08:07

🙂 #4+5 takker, så tror jeg da lige jeg skal have bestilt sån en spand (en forsinket julegave til mig selv:D)
# 6 takker for dit input mht erfaringer med Odessa´en. Men hmm øvøv stimefisk, den oplysning stod ikk lige i artsbeskrivelsen her. Scalare har jeg ikke, men den skulle i min 160 liters med de i # 1 nævnte fisk. Jeg går i tænke-boks mht. odessa´en 🙂
Er der andre med erfaringer så kom glad med dem

Sørenrd — 21. december 2010, 08:12

#7:

Du risikerer også at den er sky, hvis ikke der er flere af dens slags, og det er jo heller ikke så godt..

Du må lige tænke over det :-)

kim m — 21. december 2010, 08:47

Det er flotte fisk og de er også lette at opdrætte hvis det er dét man vil. Jeg havde bare 2,4 da formålet var opdræt, men de opførte sig meget sky og derfor vil jeg anbefale en større flok som skrevet ovenfor.

Bitnisse — 21. december 2010, 09:28

Dobbelpost

Bitnisse — 21. december 2010, 09:28

Nu har jeg ikke haft Odessa barber, men min erfaring med barber generelt er at de er hyperaktive og derfor dårlige bofæller for de rolige guramier.
Tigerbarber som jeg kender bedst, vil også have stor fornøjelse ud af at nappe i finnetrådende på guramierne, jeg kunne forestille mig det også gælder for odessabarberne

God jul til dig også *santa*

maler1 — 21. december 2010, 14:39

#8+9+10 tak for jeres input, selvom det er lidt øv at læse at de kan være stride, sky eller total aktive. Havde jo læst i artsbeskrivelsen her at de: er fredelige, men aktiv svømmer.
Og hvis de måske også kan finde på at gå efter gurami´ernes finnetråde, hmm øv så tror jeg ikk jeg skal have dem, den er nu ellers flot (har dog kun set den på billede).
Hvordan er de forresten i forhold til at være sammen med neon??? (ved godt neon også er en stimefisk)🙂

Sørenrd — 21. december 2010, 18:45

#12: Jeg vil lige sige, at jeg aldrig har oplevet at mine barber har nappet i finnerne på de andre fisk. Jeg har øksefisk, og kunne forestille mig at de også kunne være udsat for finnenapning af fisk der napper, men jeg har altså aldrig oplevet noget problem. Dog vil jeg ikke afvise, at de kan finde på det, da det jo er barber. Jeg vil dog sige at de er meget fredelige i forhold til Tigerbarber!

maler1 — 22. december 2010, 00:59

# 13 okai tak for den oplysning:) men jeg er godt nok stadigvæk i tænke-boks mht at anskaffe odessa´en 😮

Sørenrd — 22. december 2010, 09:03

#14: Det synes jeg er en god ide! :-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.