Opklodsning af 530l Mark II akvarie ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Rasmusm — 18. december 2010, 19:16
Jeg fik i sidste uge et Mark II 530l akvarie med dertilhørende bord ind af døren :-)
Det er rigtig fedt! Men men, mit gulv i lejligheden hælder godt 18-20cm over de 160cm det er lang, ret voldsomt ja.
Jeg har jo så måtte klodse det op, men er i tvivl om hvorvidt det er rigtig det jeg gør.
Her er et par billeder.
Jeg har købt en plade på 12mm der kunne blive 2 stykker af på hver 160x55cm så der er ialt 24mm under akvariet. Men sådan som det står lige nu, støtter det jo kun på de 3 punkter opklodsning der er. Ideen med plade var jo for at dele trykket fra akvariet ud på en større flade.
Hvad synes i? Der er ingen muligheder på de borde til at stille det i vatter på. Det står os noget mere ustabilt nu..
Jeg ringede ind til akvastabil og fik at vide at det som sådan ikke gjorde det store at det hældte lidt, så længe bundglasset ikke vrider. Og det gør det ikke, det hælder lige meget i hver ende over de 55cm.
Hvad ville i gøre hvis i stod i min situation?
Fortsat god aften,
Mvh Rasmus
Bruger #981127 — 18. december 2010, 19:25
Rasmusm — 18. december 2010, 19:32
Bruger #981127 — 18. december 2010, 19:39
Så kan du evt male hele anordningen sort, eller lige beklæde den med noget sort stof eller andet, så det ikke er så iøjenfaldende. 🙂
Rasmusm — 18. december 2010, 19:43
Bruger #981127 — 18. december 2010, 19:50
Rasmusm — 18. december 2010, 19:54
Kender i det når man bare gerne vil igang med at ligge bundlag og fylde vand i.? Men vi snakker jo om en halv kubikmeter hvis der sker noget. Og netop derfor var det at jeg tænkte på det bare kunne hælde de 2 cm som gulvet har, for det sker der ikke noget ved ud over det kommer til at se sjovt ud ved vandlinjen, men igen så kan man lige så godt gøre det rigtig første gang...
Rasmusm — 18. december 2010, 20:02
Det gynger ik på den anden måde håber i forstår mig
netravn — 18. december 2010, 20:52
Men men, mit gulv i lejligheden hælder godt 18-20cm over de 160cm det er lang, ret voldsomt ja.
[/citat]
Det er dælme meget - så skal der nogle større klodser under 😛
Spøg til side, så er det jo et super flot akvarie og møbel. Så det synes mig lidt synd at du skal se på den plade...
Jeg ville ikke være nervøs for at klodse bordet op uden plade, medmindre du har nogle "bløde punkter" i gulvet.
Hvis du synes pladen er nødvendig skal dine klodser - altså træstykkerne:P - ligge mellem pladen og reolen. Ellers fordeler pladen ikke trykket på gulvet.
Vh Henrik
Rasmusm — 18. december 2010, 20:53
Rasmusm — 20. december 2010, 14:07
Det står fint stabilt. Men man kan godt få det til at gynge lidt hvis man står foran det og tramper / hopper lidt. Håber ikke det bliver et problem.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.