Bugvattersot

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

webexp — 28. november 2010, 22:30

jeg har et problem det er ved at udvikle sig til en epedemi i mit akvarie der rammer den ene art

jeg har en Lethrinops "Ipyana" som ikke er beskrevet her på siden men en utrolig flot fisk

jeg har mistet en han for ca 14 dage siden og nu har jeg lige taget 3 mere op 1 han og 2 hunner de er i et karantæne akvarie for at blive medicineret da jeg har opdaget det i tidlig stadie

men hvorfor rammer det mine Lethrinops som er F1 og ikke mine Aulonocara Redflush VF de burde værer mere modtagelig for dette eller hvad ?

morsboel — 29. november 2010, 14:51

Det er min oplevelse at sot er relateret til stress. Og det er min oplevelse at "panik fisk" generelt har lettere ved at få sot ende mere "ukomplicerede" fisk - der er naturligvis undtagelser. I den forbindelse har Lethrinops ofte lettere ved at blive stresset end Aulonocara og derfor blive de måske også lettere ramt af sot.

Jeg talte en gang med en dyrelæge, der har taget nogle kurser i Amerika omkring sygdomme blandt fisk, omkring bekæmpelse af sot. Hans udmelding var at sot nok ikke kan relateres til én sygdom eller et parasitangreb af én bestemt parasit, men nok snarere kan skyldes en række forskellige former for parasitangreb i fiskens tarme eller andre indvolde, som har det tilfælles at de viser sig ved de samme symptomer. Det kan derfor være svært at vælge en specifik og målrettet medicinering alene pga. symptomerne. Hans primære råd for at minimere smitte var derfor at udgå at fiskene døde i akvariet. Der går nemlig meget kort tid mellem at en syg fisk dør og til at store mængder af utøjet inde i fisken vandre ud i vandet for at finde en ny vært og dermed smitter andre fisk.

webexp — 30. november 2010, 10:16

ok jeg har taget dem alle op nu og nu går de i et 325 liters akvarie i kælderen uden for meget lys i løbet af dagen og uden mad de næste 3 dages tid det de jo "lytter " i bunden efter mad i bundlaget jo så der efter vil jeg fodrer meget stille og meget lidt pr dag næsten ingenting og så som støv i vandet

jeg har taget dem ud da jeg måske kan relatere lidt til det kan være mine aulonocara der der jagter lidt rundt med dem der er tale om ung fisk på begge arter så der bliver svømmet stærkt i akvariet en del af dagen så de lethrinops "ipyana" så tager jeg en del af mine aulonocara op af mit 660 liters så jeg kommer ned på 10 stk af dem og så 10 stk lethrinops i voksne str så de kommer til at gå hver for sige et stykke tid

de lethrinopser har jeg fået at vide de blivere stærkere til at håndtere andre sandsild i samme akvarie når de er store end som ungfisk

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.