L046(zebra malle)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

andr7570 — 27. november 2010, 20:21

hej kan jeg godt få L046 malle til at yngle i et 54 L.

Henrik H — 27. november 2010, 20:24

Hej
Nu skriver du godt nok om DU kan, det er op til dig at prøve af.

Det burde de kunne, men jeg vil anbefale et 128L

det er jo også afhængig om det er et arts akvarie du har dig og dine vandværdier.

Der er mange faktorer der gør sig gældende før L maller yngler.

Hugo — 27. november 2010, 20:28

Når du har behov for at spørge!................. Så er det nok bedst at du forsøger dig med lettere og billigere fisk først!🙂

t.terkel — 27. november 2010, 23:18

L 046 er en lille fin malle til 1000kr. så som Hugo skriver 😉
men der er mange fine sider hvor du kan læse om maller
prøv det og ikke bare spøre som du allerede har gjort 4 gange fordi du har set en malle

Mr.Frog — 28. november 2010, 00:45

Hvis du investerer i nogle små dyre maller, så skal du regne med, at det meget nemt kan tage flere år for at få dem til at yngle, derefter skal du lære at få ynglen til at overleve i mere end nogle få dage.
Nogle af de dyre maller skal være 3-4 år før de overhovedet er til, at få til at yngle. Og derefter skal ynglen gerne være mindst 6mdr før den kan sælges. Så det er ikke noget man bare lige gør.
Folk der opdrætter den slags fisk er bestemt ikke nybegyndere, men har gerne en erfaring på mindst 5år og de har ofte mindst 6 akvarier kørende hele tiden på 128-200L. Der er mange der har 20 års erfaring, der ikke kan opdrætte 046.

Så det er altså noget der kræver lidt erfaring og investering. For et voksent kønsmodent par 046, koster vel ca 3000.-. Og der skal gerne en hel ynglegruppe til på 4-6 fisk. Og hvis de skulle gå hen og dø for ejeren, ja så er det bare ærgeligt og der skal startes forfra.
Det er ikke noget nybegynder legetøj, hvis man tror man lige kan opdrætte nogle dyre maller til salg og lave et super overskud på det.

Prøv at lege lidt med nogle pansermaller i stedet for. Det er langt billigere og lige så spændende. Og de kan også sælges bagefter. Og så kan man jo opdrætte pansermaller i 1-2 stk 54L, og et lidt mindre akvarie.
http://www.tonderakvarieklub.dk/articles.php?article_id=2

andr7570 — 28. november 2010, 10:42

okay tak for de mange svar har fået en hel del viden om det

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.