indretningsrådgivning 530L - ca. 100 røde neon...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bjørn180L — 12. november 2010, 13:16

Hej,
jeg planlæger, at omlægge mit 530L fra selskabsakvarie til et specialakvarie med en større stime røde neon(og evt. maller af en art)
I den forbindelse vil jeg meget gerne bede om jeres idéer/hjælp til forslag vedrørende bundmateriale, planter øvrig dekoration osv., så akvariet kommer til at ligne den biotope som Røde Neon kommer fra (jeg tror det er noget regnskovs noget...).

Jeg har p.t. monteret et svagt blåt LED "natlys" i akvariet. Det virker som om, at de to røde neon jeg har lige nu, er meget glade for det - er det en idé at fastholde det lys?

Skulle I have gode forslag til malle art, vil jeg naturligvis også meget gerne høre om det.

Venlig hilsen
Bjørn

chris2500dk — 12. november 2010, 13:39

Rød neon i naturlige omgivelser

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

Bølle Bob — 12. november 2010, 13:54

Hjælpe kan jeg ikke, men jeg glæder mig til at se billeder. 100 Røde neon på én gang, det må godt nok være et flot syn!

Bjørn180L — 12. november 2010, 15:23

Tak for den inspirative (hedder det det?) video... Jeg tror nu nok, at jeg vil forsøge at begrænse algemængden lidt i forhold til det naturlige miljø - jeg skal jo også helst kunne se fiskebasserne.

Selvfølgelig kan jeg sætte billeder på, men I må lige have lidt tålmodighed - jeg regner med at gennemføre "projektet" hen over julen.

Sølz — 12. november 2010, 18:24

Efter min mening lyder det som et meget interessant eksperiment, da Neon oftest bruges som pænt "fyld", hvorimod de nu bliver "hovedpersonerne".
Jeg tror bare, at du skal op i et meget større antal end de 100 for at de syner af noget i et 530-liters akvarium. Man kan jo så sige, at det er heldigt, at Neon ofte er på tilbud - godt nok som små, men små fisk bliver jo oftest store - ellers kan det jo nok ende med at blive et dyrt eksperiment.

Jeg vil kople mig på tråden - synes jo det lyder spændende

Bjørn180L — 13. november 2010, 00:02

Hej Sølz,
tak for dit indlæg.
Jeg tror du har "lidt" ret vedr. antallet, men min økonomi (og min kone) synes ikke lige der skal være flere i første omgang.
Hvem ved - måske køber jeg en stime af nogle andre som kan gå højere i akvariet... Har du nogle gode forslag?
Gad vide om jeg kan have RCS i akvariet samtidigt? - Neon'erne er vel ikke så hårde ved RCS... de er jo omtrent lige store, så er det kun yngelen det går ud over. (det må prøves)
/Bjørn

Trampe — 13. november 2010, 00:13

evt sand bund med masser rødder og mos og planter det er deres naturlige omgivelser.. det så op til dig hvordan du stiller det...

fisk syntes jeg du skal have en flok pansermaller og en flok rejer og så de 100-150 neon.. måske et par ancistrus eller en spiecial malle art 🙂 en L malle eksempelhvis 🙂

Bjørn180L — 13. november 2010, 00:46

Hej Trampe,
kunne man forestille sig at det var sort sand, for bedre at se fiskenes farver?

Trampe — 13. november 2010, 00:52

ja det kan man godt få det koster bare omkring 100kr for 10kg. og der skal nok 50 kg til et 530L 🙂
men man kan købe noget der hedder kvartssand i næsten alle byggemarkeder.. bla bauhaus. det koster kun 40 kr. for 25 kg og det er også ganske flot det har jeg i alle mine baljer 🙂
har dog høldt noget sort sand i det så det bliver lidt blandet i farven 🙂

pansermaller og maller elsker sand og det gør rejer nu også 🙂

Sølz — 13. november 2010, 00:55

Hej Bjørn,

De fleste stimefisk ligger i nogenlunde samme prislag - så om du køber mere end 100 Neonfisk eller en anden art kommer nok ud på et.
Rom blev jo heller ikke bygget på 1 dag, så det kan da godt være, at når du (og din kone) ser de 100 stk. neonfisk have så god plads i jeres 530-liters akvarium, at I alligevel finder pengene til at øge bestanden. Du kunne jo f.eks. forsøge dig med en annonce her på siden.
Vil du også forsøge med en anden stimefisk, så har jeg selv haft stor glæde af Rødnæser, der efter min mening er de flotteste stimefisk, fordi de stort set stimer hele tiden - og det ser altså flot ud - og så de fylder mere end neonfisk i et akvarium.
Neonfisk stimer som regel (egen erfaring) kun når der er fare på færde - og så ser de også flotte ud, men ofte svømmer de rundt hver for sig eller i mindre grupper.
RCS kan du sagtens have - dem rører Neonfisken ikke. Je kan sådan set være enig med #7 om forslaget med pansermaller, hvis du alligevel vil have andre fisk end Neon De billigste pansermaller er otest kobberpansermaller, som er en pæn pansermalle, der ikke er for sky.

chris2500dk — 13. november 2010, 08:44

Neon, pansermaller og RCS er en lækker kombination, og jeg er helt enig med Benny i at en flok rødnæser også kunne være flotte i den sammensætning.

Sølz — 13. november 2010, 09:41

Hej Bjørn,
Prøv at se på priserne på neon på denne side - det er da oveskueligt;)
http://www.akvariestuen.dk/15479969

Trampe — 13. november 2010, 12:21

altså jeg kan også skaffe neon til 4 kr. stykket gøjest 5kr.. 🙂


men så skal i komme til aalborg 🙂

Bjørn180L — 14. november 2010, 18:44

Hej Trampe,
tak for dit tilbud..., meeeen alligevel bro+benzin+tid = køb på Sjælland 😀
Nej spøg til side - det er faktisk en rigtig fin pris du tilbyder, men jeg takker nej.

clauicars — 14. november 2010, 19:18

jeg har set at plantorama har 10 for 30kr i den her uge! det er da en pris der vil noget 😀

Trampe — 14. november 2010, 20:26

#14 det helt iorden kun et tilbud 🙂

Bjørn180L — 14. november 2010, 20:53

Ærgerligt der ikke lige er en Plantorama på Sjælland..*doh*

clauicars — 14. november 2010, 20:56

ja det er sku surt

Bjørn180L — 14. november 2010, 22:48

Hej Sølz,

jeg tror nok, jeg vælger, at følge dit råd vedr. hhv. Rød Neon og Rødnæser.

Hvad angår maller er jeg lidt på bar bund (det er vist det det hedder når man ikke har forstand på tingene...)*blink*
Jeg kan se at de Kobberpansermaller du (og Trampe) foreslår, bliver 5-8,5 cm. Jeg ville meget gerne finde en (robust) mindre art (gerne under 5 cm), som gik i flok på bunden.
Har du nogle forslag til art (og meget gerne også til hvilket bundmateriale de foretrækker).

Trampe — 14. november 2010, 23:31

kobberpansermaller er robust og mine er ikke en dag over 4-5cm. og har altså haft dem i snart 1 år uden de blevet større.. men kommer selfølgelig an på så meget. bla. hvor meget du fodre, hvor gode omgivelser, hvor stort akvarie osv.

men de går i flok på bunden og roder i bunden.. vist du har 20-30 går der nok 10-15 i 2 flokke rundt i akvariet.. (mine splitter sig ihvertfald for det meste i 2 flokke)

de er rigtig sjove og rydder op i bunden efter andre fisk.. (dog skal de alligevel fodres) 🙂

det er en af de bedste maller du kan få efter min mening. 🙂 en rigtig lille sød fætter 😛

Trampe — 14. november 2010, 23:33

men ellers er der jo pygmæ pansermaller 🙂

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10887

chris2500dk — 15. november 2010, 05:32

Corydoras panda er en mulighed, de bliver omkring 4-5 cm og opfører sig ellers helt som de andre pansermaller. Pygmæ pansermallerne svømmer mere rundt oppe i vandet.

Bademesteren — 15. november 2010, 08:26

Bonnie i Slagelse har i øjeblikket 50 rød neon for 250 kr *santa* Har selv fået mig en 400L balje jeg havde overvejet at indrette lidt efter samme princip 😎

Sølz — 14. december 2010, 20:42

Corydoras Habrosus er en utrolig sød og lille og ret så effektiv Corydoras, der heller ikke er sky (i mit akvarium) - kan anbefales:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.