Hvad hedder dette?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

AndersLL — 7. oktober 2010, 18:54

Den brune agle/koral lignende ting i midten har jeg flere af. Hvad er det? *uhh*

AndersGS — 7. oktober 2010, 18:57

Glasrose, det er en lille anemone som brænder ret kraftigt. Foruden det formere de sig meget og du bør derfor fjerne den snarest.

Kogende vand i en engangssprøjte kan som regel klare jobbet.

Stockholm Saltvand — 7. oktober 2010, 20:00

lol, ja en 10 ml sprøjte burde være standart i alle begyndersæt...

AndersLL — 7. oktober 2010, 21:29

Ok, men hvad er det der gør den skadelig for akvariet? Den sidder jo bare der...😉 (Indtil videre)

AndersGS — 7. oktober 2010, 21:43

[citat]Glasrose, det er en lille anemone som brænder ret kraftigt. Foruden det formere de sig meget og du bør derfor fjerne den snarest. [/citat]


De brænder de andre koraller.

AndersLL — 7. oktober 2010, 21:51

Ah...ok. Troede du mente at den brændte mine naller.😛 Men ok, nu forstår jeg. Tak.

AndersGS — 7. oktober 2010, 22:29

#6 Det gør den også 😀

Lord Mike — 8. oktober 2010, 16:23

Problemet er ikke at du har 1 i akvariet, problemet opstår hvis du ikke bekæmper for som Anders skriver så formere de sig ret så hurtig at du før eller siden kan have akvariet fuld af disse hvis du ikke for den fjernet.

Jeg er faktisk dagligt i kontakt med glasroser på mit arbejde hvor vi har en 10000 liters sump hvor der er ret så mange glasroser, jeg har dog aldrig brændt mine naller på glasroser, muligt nogle er mere sarte end andre (eller sagt på en anden måden "P..hud på hænderne"").

Alternativ til kogene vand kan være saltsyre, 2 ml. burde være nok til din glasrose. Hvis du vælger at bruge saltsyre så må du ikke bruge for meget af dette da det påvirker din PH-værdi ret meget.

AndersLL — 8. oktober 2010, 20:24

Takker! Må hellere i gang. Har spottet et par stykker.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.