Hvor finder jeg Afra cobue og sprengeae

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ntt — 7. oktober 2010, 18:39

Hej
Kunne godt tænke mig disse to arter cichlider, og ville lige høre om der var nogle der havde nogle til salg eller om der var
nogle der viste hvor man kunne få dem i en radius af cirka 100 km fra Århus. Kunne godt finde på at lave en sammensætning af 2:3 hvad er jeres erfaringer med det, eller hvordan burde jeg sætte dem sammen?

Iodotropheus sprengerae
Cynotilapia afra "cobue"

Kiwa — 7. oktober 2010, 19:56

#1 Du kan kontakte eventuelle forhandlere i dit område. Alternativt må du anvende sidernes annonceforum som er beregnet til køb/salg/bytte.

Kan se du har fået lidt info omkring antal og sammensætning i din debat her:

http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1163696#SiteEnd

Det er en god ide, at fortsætte i den nævnte debat og stille yderligere spørgsmål. Så kan folk bedre følge hvad der er udgangspunktet, både mht. akvariestørrelse, og hvilke tanker du har gjort dig fra start af, samt hvad du allerede har fået af råd fra andre brugere.

Mvh
Yvonne

Kiwa — 7. oktober 2010, 20:01

Indlægget er flyttet fra 'Cichlider - Afrika - Malawi - Generelt' til 'Cichlider - Afrika - Malawi - Mbuna' af Kiwa

Dykker — 8. oktober 2010, 09:50

prøv hos tandlægen de har ofte den slaks i venteværelset

ntt — 8. oktober 2010, 15:51

Grunden til den åbnede debat her, er det er en anden siden, og ikke opdelt på akvariesiden. Men vil da forsætte i den anden.
Jeg har kontaktet flere forskellige forhandlere og mange af dem henviste mig til malawi carsten, men han har ikke flere tilbage, og tænkte så at det kunne være der var nogle herinde der havdet set dem eller havde nogle til salg. Er hellere ikke så vild med at få vildtfangede her til at starte med.

Patrick — 8. oktober 2010, 17:13

Hvis debatten her kun er for at finde fiskene, så skal du bruge køb-salg-bytte sektionen her på siden.

Debatten er som ordet også siger til debat og ikke salg eller køb.

malawicarsten — 8. oktober 2010, 17:33

Nu jeg bliver nævnt i#5

Den sprengerae forefindes som opdræt, det er pt lidt mere besværligt med afra Cobue da det er lang tid siden der er kommet eksemplarer til landet...

Men vil mene det burde være muligt at skaffe cobue indenfor overskuelig fremtid*santa*

ntt — 8. oktober 2010, 17:59

Tænkte på om i kunne svare mig på ville der være nogle problemer i at man startede med at tilføje 5 cichlider til akvariet og andre kommer til når f.eks cobuen kom frem?

Patrick det må du meget undskylde

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.