Akvarie-centimeter ved rejer, snegle og andre inverbrater

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Sihm — 11. september 2010, 00:45

Jeg har herinde ladet mig fortælle, at man ikke skal tælle rejer, snegle og andre inverbrater med i sit akvarie centimeter regnskab. Er det rigtigt? 😐

Jeg har i mit 112 liters akvarium 4 maller (4-5 cm) og 3 dværgsugemaller og 20 dværg rasbora. Og har planer om at anskaffe mig 8-10 dværgøksefisk. Ialt omkring 100 cm.

Men udover det har jeg 6 zebrasnegle, 2 tårnsnegle og godt 10 posthornssnegle. Ydermere har jeg 10 Amanorejer og vel efterhånden 500 regnbuerejer (gule, blå og røde RCS)

Selvom det nu skulle være sådan at de ikke tæller med i regnskabet, må der vel være en eller anden form for øvre grænse.

Carsten

jery — 11. september 2010, 10:07

Der er ikke noget, der hedder "akvarie centimeter regnskab". Ved fredelige fisk uden særlige krav kan man bruge den gamle tommelfingerregel 1:1, når fiskene kan holdes ved samme temperatur og vandværdier og i øvrigt er fredelige.
Andre akvariedyr belaster også akvariet. Det, der kommer ind, kommer jo også ud.

chris2500dk — 11. september 2010, 10:10

Det handler i høj grad om hvor meget foder du smider i akvariet. Hvis du aktivt fodrer din rejebestand (altså fodrer mere end du bare ville give fiskene hvis der ikke var rejer i) tæller de med i "regnskabet".
Hvis rejerne bare får lov at spise foderrester/alger og i øvrigt afstemme deres population efter hvad der er til rådighed af mad vil der ikke være den store forskel på om de er der eller ej.

Slammers5k — 11. september 2010, 13:51

Til krebse plejer jeg at finde bundarealet på tanken (længe gange bredde)
Gennem research af australsk opdrætning af bæsterne ved jeg at det optimale er 500-600gram krebs per kvadratmeter bund.

udfra dette kan man så se på hvor mange kvadratmeter bund man har, ved en 35liters lille tank ville det give ca. en multiplier på 6.30.

6.30 / 550-600gram krebs = 95-100gram krebs per 35 liter med en bund på en 1/6 af en kvadratmeter.

for at være på den sikre side vil jeg anbefale dig højst at have 200gram krebs i din 112 hvis du vil have andre fisk også.
Det giver 2 voksne krebs på en 15cm ca.

johnny9900 — 11. september 2010, 13:57

#4 du kan ikke jæmføre rejer og krebs,da krebs også skal have et revir og det er rejer trådstarter spørger om.

#1 eneste minus ved dine akvarie beboere er zebrasneglen der kræver ca 40-50 liter vand per snegl for ikke at dø af sult,eller ville jeg ikke være nervøs for antal af hvirvelløse

Slammers5k — 11. september 2010, 14:40

De vilde sherlock holmes skills du har der, self tror alle at krebs og rejer er komplet det samme.
Rejer er skam også territoriale på baggrund af føde og parring, så hvorfor kan de ikke sammenlignes på den måde hvis de begge har revir.
Uanset hvad vil jeg ikke mene revir er afgørende så længe hamskifte ikke er indblandet.

Trådstarter kan jo umuligt bruge en metode ligesom min til at finde de optimale forhold for netop hans rejer, som er baseret på vægt og ikke centimeter måling.

Der kan jo gå et utal af rejer rundt afhængigt af hvor mange huler og opadgående bundareal man nu har, en vægt/akvarie skala sikrer ligeledes den biologiske belastning.

edit: Sarkasme indblandet!

johnny9900 — 11. september 2010, 18:37

#6 mener du at regnbue rejer og amano rejer som trådstarter omtaler skulle være ligeså territoriale som krebs ?,den eneste rejeslægt der har nogenlunde noget der minder om revir er langarmsrejer når vi taler ferskvand...

De krebs arter jeg har holdt har alle været territoriale selvom de har været udenfor hamskifte,og nej du kan ikke ved at måle akvariet på den måde du gør og regne ud af hvor mange rejer du kan holde,en enkel krebs af en af arterne Cherax,orconectes,procambarus,spiser mere ved et måltid end hvad et akvarie fyldt med rejer kan spise på flere måneder.

Meget sjovt du siger selv at :krebs ikke har brug for revir de er bare territoriale ??,og jo der er rejearter der er udstyret med kløer både i ferskvand og saltvand så jo de kan også slå hinanden ihjel.

Men som sagt der er forskelle hos de forsk.arter af både rejer og krebs hvad angår revir men har ikke set amano eller regnbuerejer have tendenser til at opretholde et territorie

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.