Perleguramier
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Rosenvanger — 9. september 2010, 14:55
jacob — 9. september 2010, 16:52
Rosenvanger — 9. september 2010, 19:16
jacob — 9. september 2010, 19:32
Der er et klassisk og som regel meget velfungerende råd til at få labyrintfisk til at yngle : Sørg for at fodre fisken godt og afvekslende i en periode, gerne med levende foder. Efter nogle uger hæves temperaturen 3-4 grader over normalt niveau, det vil meget ofte sætte gang i fiskene 🙂
NDR — 9. september 2010, 19:45
PJeppesen — 9. september 2010, 21:46
[citat]Derfor mit spørgsmål om en pumpe er nødvendigt til labyrint fisk og hvad de har det bedst med.[/citat]
Nej Det er ikke nødvendig med pumpe da labyrintfisk selv svømmer op og tager luft ind i overfladen af vandet. Men vis du har andre fisk i en labyrintfisk skal du ikke flydte pumpen da de har brug for den ilt den laver i vandet. det bedste vil være at have et 54 liters akvarie til opdræt som #5 skriver 😉.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.