Gråt sand 0.4-0.8mm

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ninkaen — 6. september 2010, 15:02

Hej, Jeg er blevet træt af mit røde råda sand, så nu hvor jeg skal have nyt akvarie ville jeg gerne have noget andet bundlag i. Jeg vil gerne have noget i en grå nuance, men jeg har ikke kunne finde noget nogen steder. Så er der nogle af jer som kender til noget gråt sand i kornstørrelsen 0.4-0.8 mm eller deromkring? Gerne med navn og/eller forhandlingssted.

Bruger #593897 — 6. september 2010, 17:08

Hvad med det her:
http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=12705

jery — 6. september 2010, 18:00

#1: du kan smutte forbi Neonfisken på Frederikssundsvej - de har glas med forskellige bundlag stående.

ninkaen — 7. september 2010, 10:45

#2 Har kigget lidt på flodsand/grus, men de steder jeg har set det synes jeg det virker mere beige end gråt. Og jeg frygter også at det er for lyst, er der nogle der har erfaringer med flodsand? Om det er til at holde rent og sådan noget?

#3 Jeg har været i Neonfisken, men jeg synes ikke længere de har de glas med bundlag som de havde tidligere, nu er det vidst kun udstillet i selve akvarierne. Men jeg synes nu stadig ikke at der er noget af det de havde der var gråt og i den rette kornstørrelse 🙁

KimJ — 7. september 2010, 11:08

Det er det omtalte flodsand jeg har i akvarierne her:

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1153774#SiteEnd

Det er rigtigt at det fremtræder som beige i posen, men når det er kommet i akvariet, har det en lys grå farve.

ninkaen — 7. september 2010, 11:11

#5 Rigtig flot akvarie, tak for billedet. 🙂 Det vil jeg tage med i mine overvejelser. Hvordan er det at holde rent?

Jeg kunne dog godt tænke mig noget der var mere mørke gråt, er det muligt?

KimJ — 7. september 2010, 12:36

Jeg har ikke set sand i mørk grå.

Sand er faktisk lettere at holde end grus, idet snavs har tendens til at blive liggende oven på bundlaget, hvor det let kan fjernes ved vandskifte, i stedet for at synke ned i det. Der er dog en tendens til at der opstår anaerobe områder, hvis man ikke selv roder op i bundlaget med jævne mellemrum, eller har tårnsnegle der gennemgraver det.

ninkaen — 7. september 2010, 14:23

Jeg er tæt på at have lige så mange tårnsnegle som sandkorn i akvariet, så det burde ikke blive et problem, og har heller ikke været det hidtil 😀. Angående rengøring tænker jeg også på den sorte belægning (måske alger?) som jeg kan se der er på mit råda sand langs kanten af glasset. Er der nogle der ved hvad det er og om det kan fjernes? For det var min frygt at det ville blive meget tydeligt hvis sandet var lyst.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.