Anentome Helena der forsvandt?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Renerk — 3. september 2010, 18:22

jeg købte for en god månedes tid siden 2 Anentome Helena snegle. smed den ene i mit 20 liters og den anden i 180 liters, da jeg havde fået lidt snegle der.
det mærkelige er så at jeg ikke en eneste gang har set den snegl jeg smed i 180 liters ?!. den der er i mit 20 liters ser jeg af og til, men heller ikke hver dag.
så mit spørgsmål er så om det kan lade sig gøre af have en levende Anentome Helena i et akvarie uden at se den en eneste gang?! eller er den død?
jeg har ikke et specielt beplantet akvarie eller noget, kan i hvert fald sagtens se halvdelen af alle overflader der er i akvariet 🙂

Ben-p — 3. september 2010, 18:28

tjaa, de ynder jo at ligge i baghold så gemmer sig ofte... hvis du har sand specielt graver de sig ned. og der er selfølgelig muligheden for at den er død. Men 180 liter.. det er en masse plads for een lille snegl at gemme sig på.

Renerk — 3. september 2010, 18:49

hehe, ja det er korrekt, der er masser af plads. og der er nemlig sand, så kan se at den jeg har i mit 20 liters. men tænkte alligevel at det er da utroligt, det er alligevel en hel måned den har været væk. :S. hmm

fkalinka — 3. september 2010, 19:17

#1 Jeg her et 530 liters med sand i, da jeg startede akv op dumpe jeg en 2-3 ah snegle deri, jeg ser dem engang imellem,men der kan gå rigtigt lang tid imellem. og tros jeg har planter i har jeg ingen snegl andet de få stykker der er i spandpumpen, så de gør deres arb selv om jeg ikke ser dem.

phaa — 3. september 2010, 20:36

kom og hent nogle af mine, jeg har alt alt for mange

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.